Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceszef MSZ: Za 4-5 tygodni rozstrzygnie się sprawa tarczy

0
Podziel się:

Amerykanie rozważają różne koncepcje budowy systemu.

Wiceszef MSZ: Za 4-5 tygodni rozstrzygnie się sprawa tarczy
(defenselink.mil/public domain)

Za 4-5 tygodni rozstrzygną się losy amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder.

Wiceminister mówił w TVN24, że w USAtrwa obecnie przegląd koncepcji budowy tarczy antyrakietowej, który ma się zakończyć na początku września i - jak powiedział - strona polska zakłada, że za 4-5 tygodni _ będziemy mieli rozstrzygnięcie _.

Najder podkreślił, że Polsce zawsze zależało na tym, by na jej terenie znalazły się wojskowe instalacje zarówno NATO, jak i USA. Zaznaczył jednak, że tarcza antyrakietowa jest projektem amerykańskim, a Polska może jedynie _ gościć _ jej elementy.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Naszą intencją od początku było posiadanie na terytorium Polski, tak amerykańskich instalacji wojskowych, jak i obecności żołnierzy amerykańskich _ - powiedział wiceminister.

Najder przypomniał, że prezydent USA Barack Obama 5 kwietnia potwierdził w Pradze wolę rozmieszczenia amerykańskich instalacji wojskowych.

Minister zaznaczył też, że amerykański Kongres jednoznacznie zdecydował, iż niezależnie od decyzji w sprawie tarczy antyrakietowej, każdy system amerykańskich instalacji wojskowych (np. na okrętach) musi zapewniać bezpieczeństwo sojuszników Stanów Zjednoczonych.

_ - Tak więc będziemy objęci ochroną przeciwrakietową, ponieważ tego oczekuje Kongres, będziemy mieli na naszym terytorium system Patriot - będzie instalacja, będą żołnierze amerykańscy _ - mówił Najder.

| POLSKA MA UMOWĘ WS. TARCZY |
| --- |
| 20 sierpnia 2008 r., polski rząd podpisał z USA porozumienie o umieszczeniu w Polsce bazy amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej (ang. skrót BMD). Analogiczne porozumienie Waszyngton zawarł wcześniej z Czechami w sprawie budowy na ich terytorium radaru wczesnego ostrzegania. Obie instalacje stanowiłyby tzw. europejski komponent BMD, którego celem ma być ochrona USA i Europy przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Iranu, który stara się zbudować rakiety o odpowiednio dalekim zasięgu. Na podstawie porozumienia, w Polsce powstałaby baza wyrzutni 10 rakiet przechwytujących, które zestrzeliwałyby rakiety dalekiego zasięgu nieprzyjaciela w środkowej fazie lotu. Technologia tego rodzaju jest od kilku lat testowana w istniejących już bazach BMD na Alasce i w Kalifornii. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)