Notowania

wielka brytania
25.06.2008 06:41

Wielka Brytania nie daje rady na dwóch frontach

Szef sztabu uważa, że operacje w Iraku i Afganistanie są ponad siły armii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

_ - Dwie równoległe znaczne operacje zbrojne, w Iraku i w Afganistanie, przekraczają możliwości brytyjskiej armii _ - ocenia szef sztabu obrony sir Jock Stirrup, cytowany przez dziennik _ Guardian _.

Dowódca powiedział, że dwie wojny obciążyły armię _ ponad możliwości _. Przyznał, że siły zbrojne nie są pod względem organizacji i zasobów zdolne do ich prowadzenia na tę skalę i w tak długim czasie.

Są to najostrzejsze słowa, jakie szef sztabu obrony wypowiedział do tej pory w tej kwestii. W maju ostrzegał parlamentarzystów, że armia jest _ bardzo obciążona _ dwiema wojnami i że sytuacja wymaga zmiany.

W Iraku walczy obecnie 4 tys. brytyjskich żołnierzy, w Afganistanie ich liczba przekroczy wkrótce 8 tysięcy.

Według Stirrupa w Iraku brytyjska armia osiągnęła _ znaczny postęp _, ale w Afganistanie sytuacja jest _ o wiele cięższa _, Zachód zmaga się bowiem tutaj z _ gigantycznym problemem _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ USA: 162 miliardy na operacje wojskowe ]( http://news.money.pl/artykul/usa;162;miliardy;na;operacje;wojskowe,170,0,349866.html )
* [ Bush: Nie możemy wycofać się z Iraku ]( http://news.money.pl/artykul/bush;nie;mozemy;wycofac;sie;z;iraku,248,0,344056.html )
* [ Amerykanie zgubili dwa hummery ]( http://news.money.pl/artykul/amerykanie;zgubili;dwa;hummery,120,0,341880.html )
* Koszt wojny z terrorem: 12 mld dolarów miesięcznie

Jak ocenił, Wielka Brytania może stanąć przed problemem zaangażowania się nawet na dekady w Afganistanie - państwie _ średniowiecznym _, zmagającym się z brakiem struktur państwowych i kadr oraz _ endemiczną kulturą korupcji _.

Wypowiedzi Stirrupa padły w czasie, kiedy powiadomiono o kolejnych Brytyjczykach zabitych w Afganistanie. We wtorek zginął żołnierz w prowincji Helmand - już 107., którego armia straciła w trakcie tej kampanii.

Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz