Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
14.06.2007 13:35

Wielka Brytania: Polak oczyszczony z zarzutów

Brytyjska prokuratura wycofała się z zarzutów usiłowania zabójstwa, rozboju i kradzieży wobec poznaniaka Jakuba T., który jest podejrzany o brutalne zgwałcenie 48-letniej mieszkanki Exeter

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Brytyjska prokuratura wycofała się z zarzutów usiłowania zabójstwa, rozboju i kradzieży wobec poznaniaka Jakuba T., który jest podejrzany o brutalne zgwałcenie 48-letniej mieszkanki Exeter - poinformował jego adwokat Mariusz Paplaczyk. Potwierdziła to też sama prokuratura.

"Oryginalne zarzuty wobec Jakuba T. zostały zmodyfikowane w trakcie przygotowywania sprawy przeciwko niemu" - powiedział PAP jeden z brytyjskich prokuratorów. Wyjaśnił też, że angielskie prawo wymaga, by wniosek o wydanie wyszczególniał wszystkie przestępstwa, w oparciu o które podejrzany może być ścigany w związku z konkretnym incydentem - dlatego zakres zawartych w nim zarzutów w stosunku do T. był szerszy.

O wycofaniu się z części zarzutów prokuratura powiadomiła na posiedzeniu Sądu Koronnego w Exeter.

"Prokuratura dopiero teraz zapoznała się z całym materiałem dowodowym zebranym przez policję, a dodatkowo obronie udało się znaleźć świadka potwierdzającego alibi Jakuba T." - powiedział PAP Paplaczyk. Obrona wnioskuje teraz o ponowne zbadanie DNA Jakuba T., które może wykluczyć także postawiony mu zarzut brutalnego gwałtu.

Jakub T. został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) 9 lutego. Jest podejrzany o brutalne zgwałcenie 48-letniej mieszkanki Exeter. Do przestępstwa miało dojść 23 lipca ub. roku. 11 kwietnia br. Jakub T. został przekazany Brytyjczykom.

Na jego wydanie stronie brytyjskiej zgodził się poznański sąd okręgowy. Decyzję tę podtrzymał na początku kwietnia Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Jak uzasadniał - "sąd ma zaufanie do instytucji ENA i nie bada merytorycznej zawartości tego wniosku - sprawdza tylko, czy nie ma żadnych przeciwwskazań formalnych i musi mieć zaufanie do instytucji ENA". Sąd przypomniał, że zgoda na wydanie podejrzanego nie przesądza o jego winie, a w Wielkiej Brytanii będzie miał prawo do uczciwego procesu, zgodnego z brytyjskimi standardami. Jakubowi T. za brutalny gwałt grozi kara dożywotniego więzienia.

Termin rozprawy przeciwko niemu został przesunięty na 28 czerwca. Rozprawa ma charakter przygotowawczy. Sędzia najprawdopodobniej spyta oskarżonego, czy przyznaje się do zarzutów i wyznaczy terminarz dalszego postępowania. Ponieważ sąd nie zgodził się na zwolnienie Polaka za poręczeniem, nie będzie on mógł odpowiadać z wolnej stopy.

Ofiara ataku i gwałtu, o który oskarżony jest Jakub T., została znaleziona nieprzytomna na ulicy Redlands Close w dzielnicy Whipton. Do dziś przebywa w szpitalu, a jej stan określa się jako poważny.

Sprawą T. zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma sprawdzić, czy przy podejmowaniu decyzji o przekazaniu podejrzanego brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości nie zostały naruszone prawa i wolności obywatelskie Jakuba T.

Tagi: wielka brytania, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz