Notowania

usa
08.11.2009 07:08

Wielka reforma Obamy coraz bliżej

Plan zmian w systemie służby zdrowia w USA ma kosztować 871 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

AmerykańskaIzba Reprezentantów przyjęła plan reformy służby zdrowia, przygotowany przez administrację prezydenta USA Baracka Obamy.

To największa od kilkudziesięciu lat zmiana w systemie zdrowotnym Stanów Zjednoczonych i jedno z najważniejszych zobowiązań w polityce krajowej amerykańskiego prezydenta.

Teraz batalia o ustawę przeniesie się do Senatu, który pracuje nad własną wersją dokumentu. Prezydent Obama po głosowaniu wyraził pewność, że reformę zaakceptuje również Senat.

Jeśli ustawa zyska poparcie obu izb Kongresu oznacza to, że opieką medyczną w USA zostaną objęte miliony osób dotychczas nieubezpieczone.

Izba zatwierdziła projekt niewielką przewagą głosów; _ za _ opowiedziało się 220 kongresmenów, _ przeciw _ było 215. Rządowy plan reformy, która ma kosztować 871 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat, przewiduje po raz pierwszy ubezpieczenie medyczne wszystkich lub prawie wszystkich Amerykanów.

Ci, którym ubezpieczenia nie zapewnia zakład pracy, musieliby wykupić je obowiązkowo na planowanej giełdzie firm tej branży pod groźbą kar. Osoby o niższych dochodach byłyby dotowane ze skarbu państwa.

Reforma ma też gwarantować, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły - jak to czynią obecnie - odmawiać ubezpieczenia osobom już cierpiącym na rozmaite schorzenia, albo nie wypłacać należności pod różnymi pretekstami.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Stany Zjednoczone wydadzą 680 miliardów na wojsko ]( http://news.money.pl/artykul/stany;zjednoczone;wydadza;680;miliardow;na;wojsko,86,0,549718.html )
* [ Doradca Obamy: Gospodarka USA na drodze do uzdrowienia ]( http://news.money.pl/artykul/doradca;obamy;gospodarka;usa;na;drodze;do;uzdrowienia,74,0,545354.html )
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz