Notowania

afganistan
10.12.2009 19:55

Wojska w Afganistanie nie chce 75 procent Polaków

Badanie zamówiła francuska telewizja France 24 z okazji polskiego dnia w tej stacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pfc. Andrya Hill/CC/U.S. Army)

Trzy czwarte Polaków wypowiada się przeciw obecności polskich wojsk w Afganistanie - wynika z opublikowanych rezultatów sondażu ośrodka MB SMG/KRC, zamówionego przez francuską telewizję France 24. 64 proc. pytanych obywateli Polski nie zgadza się z polityką prowadzoną przez USA w Iraku i Afganistanie.

Z okazji planowanego na 11 grudnia polskiego dnia we France 24, francuski kanał zamówił sondaż dotyczący kilku kwestii związanych z naszym krajem: obecności polskich wojsk w Afganistanie, obrony i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej oraz ekologii.

Na pytanie, czy polscy żołnierze powinni zostać w Afganistanie, negatywnie odpowiedziało 75 proc., przy czym - 45 proc. _ zdecydowanie nie , a 30 proc. - _ raczej nie _. Zwolennikami dalszego polskiego udziału w afgańskiej operacji jest w sumie jedna piąta pytanych ( raczej tak _ - 13 proc., _ zdecydowanie tak _ - 8 proc.).

Zdecydowana większość ankietowanych - 64 proc. - odpowiedziała, że jest przeciwna polityce i działaniom USA w Iraku i w Afganistanie. Odmiennego zdania było 22 proc., a 14 proc. nie wyraziło w tej sprawie swojej opinii.

Ośrodek MB SMG/KRC spytał też ankietowanych, co sądzą o planowanej przez kraje UE niezależnej od USA wspólnej europejskiej polityce obrony. Większość Polaków - 51 proc. badanych - popiera ten pomysł, przeciwne mu jest zaś 38 proc.

W związku z odbywającym się w Kopenhadze szczytem klimatycznym w sondażu zapytano Polaków, jakie działania proekologiczne podejmują na co dzień. Najwięcej - ponad 90 proc. - zadeklarowało, że oszczędza w domu wodę i energię elektryczną. 87 proc. zaznaczyło, że ogranicza korzystanie z toreb foliowych, a 84 proc. - że powtórnie używa tych samych opakowań. Najmniej popularną odpowiedzią było: _ ograniczam jazdę samochodem/korzystam z komunikacji miejskiej _ - zaznaczyło ją 54 proc.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 4-7 grudnia
na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 18. roku życia.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz