Notowania

autostrada
07.07.2009 12:28

Wotum nieufności dla Grabarczyka. PiS chce działać szybko

Przemysław Gosiewski złożył wniosek w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Szef klubu PiSPrzemysław Gosiewskizwrócił się do marszałka SejmuBronisława Komorowskiegoo włączenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastrukturyCezarego Grabarczyka. *

Wniosek o odwołanie Grabarczyka PiS złożyło w poniedziałek. Jak powiedział rzecznik marszałka Sejmu Jerzy Smoliński, Komorowski prośbę Gosiewskiego rozpatrzy.

Najbliższe - ostatnie zaplanowane przed sejmowymi wakacjami - posiedzenie Izby ma odbyć się w dniach 14-17 lipca. Zgodnie z regulaminem Sejmu, rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu.

Większość konieczna do odwołania ministra wynosi minimum 231 głosów. Według rzecznika rządu Pawła Grasia, wniosek PiS nie ma szans. Sam Grabarczyk zapewnia zaś, że przekona opozycję, iż błędnie ocenia jego działania.

Zarzuty parlamentarzystów PiS wobec Grabarczyka dotyczą m.in. ciągłych zmian w planie budowy dróg ekspresowych i autostrad. Ich zdaniem, minister drastycznie ogranicza liczbę zaplanowanych do budowy dróg. We wniosku o odwołanie ministra posłowie argumentują, że obecnie do 2012 roku ma powstać 1136 km autostrad i dróg ekspresowych - co stanowi 36 proc. tego, co założył poprzedni rząd.

Politykom PiS nie podobają się także m.in. oszczędności budżetowe w resorcie infrastruktury, podniesienie opłat za winiety dla przewoźników oraz ostatnia umowa koncesyjna w sprawie autostrady A-2 Świecko-Nowy Tomyśl, która - według Tchórzewskiego - wskazuje na duże ustępstwo ministra wobec spółek autostradowych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Budowa A2 w końcu ruszy. Umowa podpisana ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa;a2;w;koncu;ruszy;umowa;podpisana,231,0,486375.html )

Zdaniem autorów wniosku, umowa powinna być zbadana pod kątem zgodności z prawem i _ zasadami przejrzystości zawierania umów _. Jak argumentują, zobowiązała ona budżet państwa do wpłat przez 30 lat na rzecz prywatnego podmiotu _ gwarantując mu wysoki zysk przy niskich kosztach eksploatacji _.

Tagi: autostrada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz