Notowania

rumunia
07.12.2009 12:04

Wybory w Rumunii: Zwycięstwo z przewagą 78 tys. głosów

Traian Basescu został ponownie wybrany na prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Rumunii zwyciężył ubiegający się o reelekcję centroprawicowy prezydent Traian Basescu, na którego głosowało 50,37 proc. wyborców - podała Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,13 procent głosów.

Lider socjaldemokratów, były minister spraw zagranicznych Mircea Geoana, otrzymał 49,62 proc. głosów. Obu kandydatów dzieli niespełna 78 tys. (77944) głosów.

Kandydat Geoany na premiera, burmistrz Sybina Klaus Johannis, ogłosił, że _ nie będzie już jeździć do Bukaresztu _, bo _ tu kończy się jego droga _, wskazując tym samym na zakończenie koalicyjnej umowy między socjaldemokratami a największą partią liberalną o wspólnych rządach w razie zwycięstwa wyborczego Geoany.

58-letni Basescu, którego popularność spadła w tym roku w związku z kryzysem gospodarczym, cieszy się jednak nadal poparciem, zwłaszcza na obszarach wiejskich i wśród klasy pracującej. Twierdzi, że zmodernizuje i zreformuje Rumunię; mówi że dużą część gospodarki kontroluje skorumpowana oligarchia i potentaci medialni, z którymi łączy Geoanę.

51-letni Geoana, który był rumuńskim ambasadorem w USA, a następnie szefem dyplomacji, stylem stara się naśladować byłego prezydenta USA Billa Clintona i byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. Choć brak mu popularności, jaką cieszy się Basescu, uważany jest za sprawnego negocjatora.

W niedzielę wieczorem sondaże powyborcze pokazywały, że zwyciężył Geoana, pokonując minimalnie Basescu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rumunia: Będzie dogrywka wyborów prezydenckich ]( http://news.money.pl/artykul/rumunia;bedzie;dogrywka;wyborow;prezydenckich,157,0,559773.html )
* [ Rumunia: Negoita przedstawia nowy rząd ]( http://news.money.pl/artykul/rumunia;negoita;przedstawia;nowy;rzad,16,0,555792.html )
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz