Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypędzeni stawiaja Merkel pod murem

0
Podziel się:

Chcą zmusić kanclerz, by zaakceptowała ich szefową w fundacji tworzącej muzeum.

Wypędzeni stawiaja Merkel pod murem
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) chce zmusić kanclerz Angelę Merkel do zaakceptowania udziału ich szefowej Eriki Steinbach w radzie fundacji _ Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie _ mającej stworzyć muzeum wypędzeń.

Sekretarz generalna BdV Michaela Hriberski oświadczyła, że sprawa ta będzie testem dla przyszłego partnera koalicyjnego chadecji, liberalnej FDP, która powinna ujawnić, jak pojmuje prawo demokratycznych organizacji do swobodnego podejmowania decyzji.

Według _ Berliner Zeitung _ właściwym adresatem tego oświadczenia nie jest jednak FDP tylko kanclerz Angela Merkel. _ Dotychczas prowadziła Merkel) politykę balansowania. Z jednej strony w programie chadecji zapisano, że wypędzeni swobodnie decydują o swej reprezentacji w radzie fundacji i uczynili to już, nominując Steinbach _ - pisze dziennik _ Berliner Zeitung _.

- _ Z drugiej strony Merkel zapewniła latem podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych, że nadal będzie mieć na względzie wrażliwość sąsiadów w kwestii upamiętniania bolesnego rozdziału historii, jaki stanowią wypędzenia _- zauważa.

Według _ Berliner Zeitung _ Merkel _ nie będzie w stanie dłużej unikać opowiedzenia się po jednej ze stron _.

| Co wydarzyło się do tej pory |
| --- |
| Na początku tego roku BdV nominował Erikę Steinbach na jedno z trzech przysługujących mu miejsc w 13-osobowej radzie fundacji. Jednak po protestach Polski, współrządzącej Niemcami SPD i partii opozycyjnych, kandydatura ta została wycofana, a jedno miejsce w radzie pozostało nieobsadzone. Steinbach wielokrotnie dawała do zrozumienia, że jej organizacja po wyborach i zmianie układu koalicyjnego w Niemczech powróci do tej sprawy. Choć szefowa BdV ma poparcie konserwatywnych polityków CDU oraz bawarskiej CSU, to skład rady musi zatwierdzić rząd federalny. Liberalna FDP, w tym typowany na ministra spraw zagranicznych Guido Westerwelle, sugerowali, że nie chcą obciążać stosunków z Polską sporem o osobę Eriki Steinbach. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)