Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konstytucja
17.01.2010 17:31

Wypych o konstytucji PiS: Budzi wątpliwości prezydenta

Prezydencki minister ujawnia, o które zapisy chodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydencki minister Paweł Wypych odnosząc się doproponowanej przez PiS zmiany konstytucji, powiedział, że prezydent stoi na stanowisku, iż kompetencje głowy państwa powinny mieścić się w sferze władzy wykonawczej. Dodał, że niektóre zapisy _ budzą wątpliwości _Lecha Kaczyńskiego.

Przedstawiony przez PiS projekt zmiany ustawy zasadniczej rozszerza kompetencje prezydenta.

Zdaniem Wypycha projekt przedstawiony przez PiS może stanowić element dyskusji konstytucyjnej. Jak mówił, ważne jest, by nad tak ważnym dokumentem debatować, a Kancelaria Prezydenta powinna być jednym z uczestników takiej dyskusji.

_ - W projekcie tym jest kilka rozwiązań interesujących, ale jest też kilka zapisów budzących wątpliwości pana prezydenta _ - powiedział prezydencki minister.

W tym kontekście zaznaczył, że Lech Kaczyński wychodzi z założenia, iż funkcja prezydenta powinna się mieścić w sferze władzy wykonawczej. Pytany o proponowane przez PiS zmiany w zakresie sądownictwa, Wypych powiedział, że według prezydenta powinien być realizowany trójpodział władzy.

Ponadto - jak mówił Wypych - _ prezydent uważa, że w konstytucji musi być także zapis o równym statusie kobiet i mężczyzn _.

Jak mówił, pewne wątpliwości Lecha Kaczyńskiego budzą zapisy z których można byłoby domniemywać, że w Polsce nie będzie można brać rozwodów, co - jak podkreślił - jest niedopuszczalne. _ - Twórcy tej propozycji nie mieli takiej intencji, ale gdyby ktoś chciałby być wyjątkowo dociekliwy można taki niuans wysnuć _ - zauważył Wypych.

Wypych zwrócił także uwagę na dobre - zdaniem prezydenta - zapisy. Zaliczył do nich te, które porządkują podział kompetencji między prezydentem a rządem. _ - Propozycja, że to pan prezydent przewodniczy polskiej delegacji na różnego rodzaju szczytach, biorąc pod uwagę rządowe ustalenia jest dobra, bo realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego _ - mówił.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: konstytucja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz