Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zabójstwo Politkowskiej. Będzie nowy proces

0
Podziel się

Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpatrzenia sprawy opozycyjnej dziennikarki.

Zabójstwo Politkowskiej. Będzie nowy proces
(PAP/EPA)
bDmSYvsl

Rosyjski Sąd Najwyższy anulował wydany w lutym wyrok uniewinniający trzech mężczyzn oskarżonych o udział w zabójstwie opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej w 2006 roku. Nakazano przeprowadzenie ponownego procesu.

Tym samym sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Generalnej, która nalegała na zmianę wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

O organizację mordu oskarżeni byli Siergiej Chadżikurbanow, były oficer Zarządu do Walki z Przestępczością Zorganizowaną MSW Rosji oraz bracia Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie. W lutym ława przysięgłych Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego uznała, że ich wina nie została udowodniona.

bDmSYvsn

Obrońca Dżabraila Machmudowa Murad Musajew powiedział w czwartek agencji RIA-Nowosti, że spodziewał się, iż uniewinniający wyrok zostanie anulowany. _ _

_ - W naszym kraju wyrok uniewinniający postrzegany jest jako zło absolutne, z którym należy walczyć _ - skomentował tę decyzję. Dodał, że zwróci się ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Według aktu oskarżenia Chadżikurbanow był organizatorem zabójstwa, a bracia Machmudowowie - jego wspólnikami i pomocnikami bezpośredniego wykonawcy. Za zabójcę uznany został ich starszy brat, 34-letni Rustam Machmudow, pozostający na wolności.

W lutym oprócz tych trzech oskarżonych 12-osobowa ława uniewinniła również Pawła Riaguzowa, oficera rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, którego łączono z zabójstwem.

bDmSYvst

| KIM BYŁA POLITKOWSKA? |
| --- |
| Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego domu w Moskwie. |

bDmSYvsO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)