Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachód stawia Iranowi ultimatum

0
Podziel się:

Iran dostał od Białego Domu czas do końca roku, by ograniczyć swój program nuklearny.

Zachód stawia Iranowi ultimatum
(PAP/EPA)

Iran ma czas do końca roku, by odpowiedzieć na międzynarodowe żądania dotyczące jego programu nuklearnego i uniknąć sankcji - oznajmił w czwartek rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

_ - Czas ucieka. Termin mija z końcem roku _ - powiedział Gibbs. Według niego jest _ całkiem jasne _, że Teheran wycofał się z porozumienia z krajami zachodnimi, w ramach którego wysyłałby za granicę swój uran do dalszego wzbogacania.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAERA) zaproponowała Iranowi wymianę nisko wzbogacanego uranu na paliwo nuklearne do jego reaktora badawczego. Uran miałby być wysyłany do Rosji, a następnie do Francji i powracać do Iranu w postaci paliwa. Iran odrzucił jednak tę propozycję, żądając jednoczesnej wymiany na swoim terytorium, na co z kolei nie godzi się MAEA.
W środę prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad (na zdj.) oznajmił, że Teheran uważa sprawę swego programu nuklearnego za zamkniętą.

Iran jest podejrzewany przez kraje zachodnie o dążenie do budowy broni atomowej. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma pokojowy charakter.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)