Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zalew Wiślany otwarty dla żeglugi. Sikorski się cieszy

0
Podziel się:

Szef MSZ uważa, że to szansa na rozwój turystyki na Pomorzu.

Zalew Wiślany otwarty dla żeglugi. Sikorski się cieszy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*_ - Odblokowanie przez Rosję żeglugi na Zalewie Wiślanym to kolejny namacalny dowód lepszych stosunków polsko-rosyjskich _- uważa minister spraw zagranicznychRadosław Sikorski. *

Jak podkreślił, jest to wielka szansa na rozwój turystyki dla całego regionu pomorskiego.

Rosja zezwoliła w środę na żeglugę po Zalewie Wiślanym statkom państw trzecich, wypływającym z Polski i płynącym do Polski. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał już premier Rosji Władimir Putin.

Decyzja ta nie oznacza jednak natychmiastowego wznowienia żeglugi po Zalewie Wiślanym, gdyż wydane rozporządzenie dotyczy wyłącznie statków pod banderami państw trzecich i wejdzie w życie dopiero po podpisaniu przez Polskę i Rosję umowy o żegludze po Zalewie statków polskich i rosyjskich. Ta umowa jest już wynegocjowana, ale nie jest podpisana.

_ - Bardzo się cieszę z tego kolejnego namacalnego dowodu lepszych stosunków polsko-rosyjskich, w których uzyskujemy ważne dla Polski rezultaty takie jak: odzyskanie tydzień temu w Warszawie działek rosyjskich jeszcze z czasów radzieckich, a teraz odblokowania żeglugi na Zalewie Wiślanym. Myślę, że to dobry omen przed wrześniową wizytą premiera Władmimira Putina w Polsce _ - powiedział w czwartek dziennikarzom Sikorski.

Jak podkreślił, starania o wznowienie żeglugi po Zalewie trwały parę lat i wynegocjowane porozumienie jest wynikiem _ olbrzymiej pracy całego zespołu w MSZ oraz szeregu rozmów ze stroną rosyjską _.

W jego ocenie, odblokowanie żeglugi po Zalewie Wiślanym jest ważną kwestią regionalną. _ Wreszcie będą pływały statki pomiędzy Elblągiem a Królewcem (Kaliningrad). Myślę, że to wielka szansa dla rozwoju turystyki dla całego regionu _ - zaznaczył szef MSZ.

Poinformował także, że obecnie strona polska oczekuje na wyznaczenie daty i miejsca podpisania umowy. _ W tej chwili jest to kwestia techniczna i być może nastąpi to podczas wizyty premiera Putina w Polsce _ - powiedział Sikorski.

W przesłanym przez ambasadę RP w Moskwie do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie piśmie określono warunki, jakie będą musiały spełnić statki bander trzecich, by żeglować po rosyjskiej części Zalewu Wiślanego, zwanego przez Rosję Kaliningradzkim. Czytamy w nich m.in., że każdorazowo zgodę na przepłynięcie przez Zalew Kaliningradzki będzie musiał wydać kapitan portu w Kaliningradzie.

Z informacji przekazanych przez dyrektora delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu Jerzego Wcisła wynika, że problemy w swobodnej żegludze po Zalewie Wiślanym pojawiły się w 1996 roku. - _ Od tamtej pory Rosjanie czasowo wznawiali żeglugę po Zalewie i zamykali ją _ - powiedział Wcisło.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)