Notowania

traktat lizboński
08.10.2009 18:42

Zamieszanie wokół traktatu

Lech Kaczyński podpisze Traktat Lizboński w sobotę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Nie w niedzielę w Belwederze, a w sobotę w Pałacu PrezydenckimLech Kaczyńskizłoży od dawna wyczekiwany podpis pod Traktatem Lizbońskim. *

Tym samym ostatnim krajem, który nie zakończył procedury ratyfikacyjnej, będą Czechy. Sobotnia uroczystość będzie miała bogatą oprawę - informuje Dziennik.pl.

Wcześniej szef Biura Bezpieczeństwa NarodowegoAleksander Szczygłopoinformował, że prezydent podpisze traktat w niedzielę wczesnym wieczorem. Szczygło przypomniał też, że tego dnia prezydent będzie w Watykanie na uroczystości kanonizacji.

Ceremonia odbędzie się prawie tydzień po zakończonym sukcesem referendum w Irlandii. Prezydent obiecywał wcześniej, że Traktat ratyfikuje _ niezwłocznie _ po referendum.

Gośćmi prezydenta Kaczyńskiego będą m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barrosso, premier przewodniczącej w tej chwili UE Szwecji Fredrik Reinfeldt i przewodniczący Parlamentu EuropejskiegoJerzy Buzek.

W ubiegły piątek w referendum 67,1 procent Irlandczyków opowiedziało się za Traktatem z Lizbony. W ubiegłorocznym referendum przeciwko traktatowi było ponad 53 procent, a za - prawie 47 procent Irlandczyków. W Czechach w sprawie traktatu musi wypowiedzieć się trybunał, który sprawdza zgodność dokumentu z konstytucją. Czeski premier Jan Fisher oczekuje, że orzeczenie będzie pozytywne. A wtedy - jak mówił Fischer - prezydent Vaclav Klaus powinien podpisać traktat.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Niemcy ratyfikowały Traktat z Lizbony ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;ratyfikowaly;traktat;z;lizbony,203,0,538315.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: traktat lizboński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz