Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZChN znika z polskiej sceny politycznej

0
Podziel się

Były szef ZCHN: Partia ta ma już trwałe miejsce na kartach historii polskiej polityki.

ZChN znika z polskiej sceny politycznej
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEiFnXxh

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe - partia, która na polskiej scenie politycznej funkcjonowała od 1989 roku - przestaje istnieć. Pod koniec stycznia, ze względu na błędy proceduralne została wykreślona z rejestru partii politycznych.

O wykreśleniu ZChN zdecydował na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej Sąd Okręgowy w Warszawie, który prowadzi rejestr partii politycznych.

Jak powiedział PAP szef ZChN Marian Papis, decyzja PKW była podyktowana niezłożeniem sprawozdania finansowego partii w określonym ustawowo terminie. _ To znaczy my złożyliśmy sprawozdanie, ale na złym druku, co nie zostało uwzględnione _ - podkreślił. Jak dodał, ZChN ma prawo odwołać się od decyzji sądu z czego w najbliższym czasie skorzysta.

bEiFnXxj

Papis zaznaczył, że pomimo tego, iż partia przestaje istnieć pod obecną nazwą, jej członkowie nie chcą kończyć swojej działalności. Dlatego - jak podkreślił - Zjednoczenie połączy się z ugrupowaniem, z którym dotychczas współpracowało, czyli z Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Dodał, że decyzja jeszcze nie została podjęta ostatecznie, ale wszystko wskazuje na taki rozwój sytuacji.

Nowa partia przyjmie prawdopodobnie nazwę Chrześcijański Ruch Społeczny.

Były działacz ZChN i były prezes tego ugrupowania, obecnie europoseł PiS Ryszard Czarnecki (na zdjęciu) powiedział, że ma do ZChN-u osobisty sentyment.

_ - Pomimo, że to ugrupowanie przestaje istnieć, to i tak w pamięci będziemy mieli osiągnięcia z lat 90. _ - mówił polityk. Jego zdaniem, partia ta ma już trwałe miejsce na kartach historii polskiej polityki.

bEiFnXxp

Z powodu rozwiązania ZChN żal wyraził inny były polityk tej partii - wicemarszałek SejmuStefan Niesiołowski(PO). Jednocześnie podkreślił, że ugrupowanie to faktycznie nie ma realnego wpływu na polską politykę od 10 lat. Przypomniał, że z ZChN wywodzi się wielu zasłużonych dla Polski polityków.

Historia ZCHN

bEiFnXxK
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)