Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zgadzamy się na nową tarczę

0
Podziel się:

Z wiceprezydentem USA Joe Bidenem spotkali się już prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Zgadzamy się na nową tarczę
(PAP/EPA)

_ aktualizacja: 18:24 _

Lech Kaczyński rozmawiał z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych o sprawach związanych z NATO oraz bezpieczeństwem USA i Polski. Prezydent przyznał, że poruszono również temat wzajemnych stosunków z Rosją.

Lech Kaczyński podkreślił, że rozmowa z Joe Bidenem napawa go optymizmem. Jego zdaniem nasze bezpieczeństwo, jako kraju, jest zapewnione. Prezydent dodał, że poruszył również problem bezpieczeństwa energetycznego.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Kaczyński namawiał przedstawiciela władz amerykańskich do przyjrzenia się bliżej zasobom złóż energetycznych państw Azji Środkowej. W jego opinii tam można szukać recepty na niekóre problemy związane z dostawami źródeł energii.

Tusk: Projekt jest interesujący

_ _

Amerykański wiceprezydent wcześniej spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. o spotkaniu powiedział, że Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. - _ Już dawno Polska zdobyła serca Amerykanów i amerykańskiego rządu _ - oświadczył Joe Biden po spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Warszawie.

Rakiety SM-3 1B to planowana lądowa wersja rakiet SM-3 (Standard Missile - 3), które są rozmieszczone na morzu. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Mają chronić Europę przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Amerykański polityk wyraził wdzięczność za udział polskich żołnierzy w misjach w Iraku i Afganistanie. _ - Nasze zobowiązanie wobec waszego kraju jest niepodważalne _ - zapewnił.

Biden powiedział, że Waszyngton docenia to, iż Polska zgodziła się na rozmieszczenie systemu antyrakietowego na swoim terytorium. Dodał, że nowy plan obronny polega na większym bezpieczeństwie NATO, Polski i Stanów Zjednoczonych. Amerykański wiceprezydent świadczył, że Polska jest wzorem dla tych krajów Europy, które jeszcze znajdują się poza strukturami NATO.

Donald Tusk wyraził natomiast przekonanie, że projekt jest interesujący:

POSŁUCHAJ PREMIERA:

(Dźwięk: IAR)

Premier uważa też, że Warszawa jest i będzie dla Waszyngtonu równoprawnym partnerem.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

(Dźwięk: IAR)

Jak dodał Donald Tusk, rozmowa dotyczyła także sytuacji globalnej i regionalnej. - _ Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że nasze poglądy są identyczne _ - wyjaśnił szef rządu. Jego zdaniem oznacza to, że współpraca - także militarna - ma bardzo głębokie podstawy merytoryczne.

Rosjanie znają szczegóły

fot: PAP/Tomasz Gzell fot: PAP/Radek Pietruszka[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wiceprezydent;usa;joe;biden;w;polsce,galeria,3000,0.html)

_ Niezawisimaja Gazieta _ pisze, że nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej przewiduje, że Polska powinna przyjąć 30 rakiet przechwytujących SM-3. Rosyjski dziennik dodaje, że każda taka antyrakieta kosztuje 10 mln dolarów.

Powołując się na szefa Agencji Obrony Przeciwrakietowej przy Pentagonie, generała Patricka O'Reilly'ego dziennik przekazuje, że przygotowanie bazy w Polsce do włączenia do nowej architektury tarczy antyrakietowej zajmie niecały rok. Bazę będzie obsługiwać 100 Amerykanów.

_ - Wiadomo, że rozmowy o zainstalowaniu w Polsce 10 antyrakiet, które Warszawa prowadziła z administracją George'a W. Busha, były trudne. Polacy żądali od Amerykanów wsparcia w modernizacji polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. W efekcie Waszyngton obiecał dostarczyć im baterie Patriot _ - wyjaśnia dziennik.

Dziennik podał, że w Czechach miałyby się mieścić punkty dowodzenia nowego systemu.

Biden rozpoczyna w Polsce swoją podróż po Europie, zaplanowaną do soboty, obejmującą, oprócz naszego kraju, także Czechy i Rumunię. Biden spotka się też z polskimi żołnierzami, którzy służyli w Afganistanie.

Zdaniem amerykanisty, prof. Longina Pastusiaka nowa propozycja jest dla Polski korzystna.

POSŁUCHAJ LONGINA PASTUSIAKA:

| Co z tarczą? |
| --- |
| We wrześniu prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z dotychczasowych planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowowschodniej. Na początku października Amerykanie przekazali stronie polskiej pisemną propozycję dotyczącą uczestnictwa naszego kraju w nowym amerykańskim systemie obronnym. Podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher poinformowała wówczas, że rząd USA zaoferował Polsce umieszczenie na jej terytorium rakiet SM-3 1B. Rakiety SM-3 1B to planowana lądowa wersja rakiet SM-3 (Standard Missile - 3), które są rozmieszczone na morzu, na okrętach z systemem Aegis. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Będą chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)