Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbigniew ziobro
27.07.2009 12:12

Ziobro i Miller będą zeznawać w sprawie zabójstwa Papały

Śledztwo w tej sprawie trwa już ponad 10 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Leszek MilleriZbigniew Ziobro wkrótce zostaną przesłuchani w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały - zapowiedział prokurator Jerzy Mierzewski, który od ponad 10 lat prowadzi śledztwo dotyczące niewyjaśnionego do dziś zabójstwa byłego szefa polskiej policji.

Tak Mierzewski uzasadnił w Sądzie Okręgowym w Warszawie odmowę złożenia szczegółowych zeznań w charakterze świadka w procesie cywilnym, jaki Miller - były premier z SLD, wytoczył Ziobrze - byłemu ministrowi sprawiedliwości z PiS.

*25 czerwca 1998 roku *Marka Papałę, byłego już wtedy komendanta głównego policji, zastrzelono pod blokiem, w którym mieszkał w Warszawie. Poszukiwania zabójcy trwają do dziś.
Przyczyną procesu są słowa Ziobry, że Miller zadeptywał miejsce zbrodni; że jest on osobiście politycznie odpowiedzialny za _ umożliwienie ucieczki _ Edwarda Mazura z Polski za rządów SLD w 2002 rroku, a jego rząd _ nie zrobił nic _, by sprowadzić Mazura, polonijnego przedsiębiorcy z Chicago, podejrzanego o podżeganie do zabójstwa Papały.

Miller w pozwie domaga się, by sąd nakazał Ziobrze przeprosiny za te słowa i wpłatę przezeń 30 tys. zł na dom dziecka. Ziobro wnosi o oddalenie pozwu i podkreśla, że w swej wypowiedzi opierał się na materiałach śledztwa i nie wskazywał na _ celowe działanie _ Millera. Dodawał, że faktem podanym przez innych świadków jest, iż Miller był wewnątrz policyjnych taśm, blisko auta z ciałem Papały.

_ - Nikt nie zadeptał żadnych śladów na miejscu zabójstwa _ - zeznał w ubiegłym roku Mierzewski przed sądem. _ Nie mam wiedzy, by ktokolwiek umyślnie lub nieumyślnie zacierał ślady; gdybym miał wiarygodną informację, że pan Miller celowo je zacierał, to niezależnie od funkcji, miałby postawione zarzuty, a takiej możliwości w śledztwie nie rozważano nawet teoretycznie _ - mówił wtedy.

Dziś prokurator składał zeznania uzupełniające. _ - Mazur nie powiedział, by Miller zadeptywał ślady na miejscu zbrodni _ - zeznał Mierzewski. Dodał, że w zeznaniach Mazura nie ma _ elementu odnoszącego się do obecności Leszka Millera na miejscu zdarzenia _. _ Celem przesłuchania pana Mazura było ustalenie zupełnie innych okoliczności niż to, czy pan Miller tam był czy nie _ - oświadczył prokurator. Uściślił, że Mazur był pytany o znajomość z Papałą, przyczyny przybycia na miejsce zbrodni, zachowanie itp. _ Twierdził, że był w szoku _ - dodał.

Według niego pierwsze przesłuchanie Mazura odbyło się ok. północy w dniu zabójstwa. _ Odmówię przekazania sądowi tego protokołu, bo pełnomocnik Millera w tej sprawie mec. Piotr Kruszyński jest obrońcą Mazura _ - oświadczył prok. Mierzewski. _ To kolejna próba dotarcia mec. Kruszyńskiego do akt sprawy _ - wyjaśnił. _ Strony tego postępowania, czyli pan Miller i pan Ziobro, będą wkrótce przesłuchiwani jako świadkowie _ - zapowiedział też prokurator, tłumacząc odmowę podania szczegółowych zeznań Mazura.

_ - W 2002 roku dostałem polecenie w sprawie Mazura od prokuratora krajowego Karola Napierskiego: przesłuchać jako świadka i zwolnić _ - zeznał Mierzewski. _ - To nie był żaden nacisk, tylko polecenie służbowe _ - zaznaczył. Zarazem dodał, że - jego prywatnym zdaniem - decyzja o zwolnieniu Mazura i zgodzie na jego wyjazd z kraju _ nie była podyktowana tylko oceną materiału dowodowego _. _ Według mnie Miller nie miał wpływu na tę decyzję _ - zeznał Mierzewski.

W lipcu 2007 r., gdy amerykański sąd nie zgodził się na ekstradycję Mazura do Polski, Ziobro mówił, że Miller najpierw _ zadeptywał _ miejsce zbrodni, a potem jego rząd nie robił nic, by sprowadzić Mazura do Polski. Gdy Miller zapowiedział wytoczenie mu procesu, Ziobro replikował, że jest on _ osobiście politycznie odpowiedzialny za umożliwienie ucieczki Edwarda Mazura z Polski _. Ziobro podkreśla, że prokuratura uznała potem za błąd decyzję o niearesztowaniu Mazura w 2002 r., ale śledztwo w sprawie umorzono.

Miller mówił, że Mazura poznał w latach 90. w Chicago, a potem _ mógł go widywać na okolicznościowych imprezach _. Według Millera, sprawa była wykorzystywana w walce politycznej. Za najbardziej _ dosadny _ jej przejaw uznał pytania w 2003 r. w sejmowej komisji śledczej badającą aferę Lwa Rywina, gdy Ziobro, który był jej członkiem, sugerował - według Millera - _ że byłem prawie zainteresowany morderstwem Papały _. To wtedy padły głośne słowa Millera do Ziobry: _ Pan jest zerem _.

Tagi: zbigniew ziobro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz