Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zjazd Polaków na Białorusi zakończony

0
Podziel się

Delegaci ponownie wybrali na przewodniczącą Andżelikę Borys.

Zjazd Polaków na Białorusi zakończony
(PAP/EPA)
bDmFkKzp

*W Grodnie zakończył się zjazd sprawozdawczo wyborczy Związku Polaków na Białorusi. Delegaci ponownie wybrali na przewodniczącą Andżelikę Borys. *
Mimo wcześniejszych represji ze strony białoruskich władz,zjazdu nie zakłóciły żadne incydenty, prowokacje czy interwencje służb porządkowych. Związkowcy przyjęli odezwę do prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Andżelika Borys, Związkowi chodzi o podjęcie dialogu, który doprowadzi do zalegalizowania jego na Białorusi. Związek nie jest uznawany przez władze w Mińsku, które za legalnie działającą organizację uznały związek kierowany przez Józefa Łucznika. Tej organizacji nie uznaje Warszawa. Zdaniem Andżeliki Borys trudno przewidzieć, czy białoruskie władze zdecydują się zalegalizować Związek Polaków.

Na zjazd do Grodna nie dotarło wielu delegatów zastraszonych przez służby specjalne. Ci, którzy przyjechali, obawiają się represji i prób pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej za udział w nielegalnym, zdaniem władz, zjeździe.

bDmFkKzr

Gośćmi obrad byli polscy senatorowie, posłowie i eurodeputowani, a także przywódca białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

bDmFkKzS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)