Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmasowana krytyka zdrowotnych ustaw PO

0
Podziel się:

Miało być jajeczko, jest wydmuszka - tak Ludwik Dorn podsumowuje rządowe pomysły.

Zmasowana krytyka zdrowotnych ustaw PO
(PAP/Paweł Kula)

ac">fot: PAP/Tomasz Gzellfot: PAP/Tomasz Gzell[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/debata;o;zdrowiu,galeria,809,0.html)RządDonalda Tuskazmarnował potężny kredyt zaufania, jakiego w sprawie służby zdrowia udzielili mu wyborcy, środowiska medyczne i opozycja - uważa PiS.

Ludwik Dorntwierdzi, że PO obiecała pacjentom bardzo pożywne jajeczko, a wyszła pozbawiona treści wydmuszka. Tak Dorn skwitował rządowe projekty dotyczące reformy służby zdrowia, nad którymi debatują posłowie.

Posłowie PiS - były minister zdrowiaZbigniew Religa,Bolesław Piechai Ludwik Dorn zapowiedzieli na konferencji prasowej, że ich klub będzie za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektów ustaw o ubezpieczeniach dodatkowych, o przekształceniu zoz-ów w spółki prawa handlowego oraz o akredytacji w ochronie zdrowia.

Według Dorna, rząd przedstawił worek ustaw wzajemnie ze sobą nie powiązanych.

LiD również krytykuje pomysły PO i przedstawia własne.

Projekty rządowe zakładają m.in. wprowadzenie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń na świadczenia medyczne, możliwość przekształcania zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego oraz powstanie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

Przekształcenie szpitali w spółki i uszczelnienie systemu można było przeprowadzić już 3 lata temu - uważaMarek Balicki, wnosząc projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.

W imieniu klubu LiD Balicki zaproponował projekt ustawy, który, jak podkreślił, w IV kadencji Sejmu, za rządów lewicy, został odrzucony głosami opozycji - PO i PiS. Projekt umożliwia przekształcanie szpitali w spółki użyteczności publicznej, co ma poprawić gospodarowanie finansami i zapobiec niekontrolowanemu zadłużaniu placówek.

- _ Spółki użyteczności publicznej działać będą w oparciu o kodeks spółek handlowych, z pewnymi odrębnościami. Dzięki temu zwiększy się nadzór właścicielski nad publicznymi zoz-ami, które w końcu będą odpowiedzialnie zarządzane _ - przekonuje Balicki.

ZOBACZ TAKŻE:

W myśl projektu, zarząd spółki będzie jednoosobowy, wyłaniany na podstawie konkursu, powoływany i odwoływany przez radę nadzorczą. Za sprawy medyczne odpowiedzialny ma być kierownik medyczny, wyłaniany w ten sam sposób. W radzie nadzorczej będzie maksymalnie 6 osób, oprócz przedstawicieli właściciela, także reprezentanci pacjentów, pracowników oraz Ministerstwa Zdrowia.

W zaproponowanym przez LiD projekcie jest prawna ochrona pracowników - po przekształceniu automatycznie staną się oni pracownikami spółki.

Projekt zakłada zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym, które zapobiegną niekontrolowanym postępowaniom upadłościowym.

Jak podkreślił Balicki, podstawowa różnica w projekcie LiD i PO to minimalny pakiet udziałów pozostających w rękach podmiotów publicznych (jednostki samorządu terytorialnego, skarbu państwa czy uczelni medycznej) - LiD przewiduje, że musi być to przynajmniej 75 proc., podczas gdy w projekcie PO jest to 51 proc.

Balicki dodał, że proponowane przez LiD przekształcenia nie będą możliwe bez zwiększenia wydatków publicznych na ochronę zdrowia. Poinformował, że zwiększenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przewidziane jest w kolejnym projekcie złożonym przez lewicę, którego pierwsze czytanie przewidziane jest w godzinach popołudniowych. Podkreślił, że podwyższenie składki zrekompensowane ma być przez obniżenie podatku dochodowego.

- _ Warto zwrócić uwagę, że większość omówionych rozwiązań przeszła prawie całą drogę legislacyjną w czasie IV kadencji Sejmu _ - zaznacza Balicki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)