Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ŻW: Mazur był agentem po 1989 roku

0
Podziel się:

Edward Mazur był agentem wojskowych i cywilnych służb specjalnych nie tylko w czasach PRL, pisze "Życie Warszawy".

ŻW: Mazur był agentem po 1989 roku
(Grzegorz Momot / PAP)
bECxywBh

Edward Mazur był agentem wojskowych i cywilnych służb specjalnych. Jak dowiedziało się "Życie Warszawy", współpraca ta miała miejsce nie tylko w PRL, ale także po 1989 r.

Z informacji "ŻW" wynika, że Mazur został zwerbowany przez wywiad PRL już w latach 70., gdy przebydwał na stałe w USA. Przyjechał tam z Ameryki Południowej, gdzie wyemigrował z Polski jako 16-letni chłopak.

Werbunek został przeprowadzony w Polsce przez wywiad cywilny. Mazur przyjeżdżał bowiem do kraju robić interesy. Jego kontakty handlowe opierały się głównie na znajomościach z urzędnikami resortu handlu zagranicznego.

bECxywBj

*Mazur agentem WSI? *

Jak ustaliło "ŻW", Mazur współpracował nie tylko z wywiadem cywilnym, ale także z wojskowym. Ślady takiej współpracy znajdują się w niejawnych materiałach dotyczących afery FOZZ. Nieoficjalnie wiadomo, że wynika z nich, iż Mazur obracał pieniędzmi wyprowadzonymi z FOZZ. Chodziło o niebagatelne sumy sięgające kilku milionów dolarów.

Według informacji ŻW", ostatni dokument dowodzący współpracy Edwarda Mazura z PRL-owskimi tajnymi służbami pochodzi z 1989 r. Ale, jak się dowiedzieliśmy, Mazur po upadku komunizmu nie zerwał współpracy ze służbami specjalnymi.

Istnieją dokumenty dowodzące, że był też współpracownikiem Wojskowych Służb Informacyjnych. Działał w wywiadzie gospodarczym. Wiele wskazuje na to, że kontynuował też współpracę z cywilnymi służbami.

bECxywBp

Niezbitych dowodów brak

"ŻW" zaznacza, że dokumenty dotyczące współpracy Edwarda Mazura ze służbami wolnej Polski są ściśle tajne. Ale wiele wskazuje na to, że w Instytucie Pamięci Narodowej nie ma nawet dokumentów dotyczących Mazura, które pochodzą sprzed 1989 r.

Edward Mazur zawsze kategorycznie zaprzeczał, by kiedykolwiek był związany ze służbami specjalnymi. Przeciwnie - sugerował, że to osoby wywodzące się z tych służb wrobiły go w zabójstwo Marka Papały - podkreśla ""ZW".

bECxywBK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)