Notowania

stocznia
23.11.2009 11:23

Związkowcy kontra Tusk: Sąd oddalił zażalenie

Solidarność uważa, że premier kłamał ws. pomocy publicznej dla stoczni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Sąd Rejonowy w Gdańsku z powodów formalnych oddalił zażalenie _ Solidarności _ Stoczni Gdańsk S.A. na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedziDonalda Tuskana temat wysokości pomocy publicznej dla Stoczni Gdańsk. *

Sędzia Monika Laskowska powiedziała, że na podstawie statutu związku sąd ustalił, że _ w zawiadomieniu do prokuratury S nie była należycie reprezentowana z uwagi na brak podpisu jednej osoby _.

Sędzia podkreśliła, że do podejmowania czynności prawnych w imieniu Komisji Międzyzakładowej NSZZ _ Solidarność _ Stoczni Gdańsk S.A. uprawnieni są dwaj członkowie prezydium. Pod zawiadomieniem podpisał się jedynie Karol Guzikiewicz jako wiceprzewodniczący komisji. Dodała, że sąd nie rozpatrywał sprawy pod względem merytorycznym, tylko formalnym.

_ - Tej sprawy nie odpuścimy, bo widać, że sąd boi się podejmować decyzję przeciwko premierowi _ - powiedział wiceprzewodniczący stoczniowej _ S _ Karol Guzikiewicz i zapowiedział, że stoczniowa _ S _ złoży po raz trzeci do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę stoczni przez Tuska. Zachowanie prokuratury i sądu określił jako skandaliczne. - _ Jeżeli na jednym dokumencie brakowało jednego podpisu, to należało to uzupełnić _ - dodał.

Prokuratura dwukrotnie odmówiła już wszczęcia śledztwa. Według zawiadamiających związkowców, w czasie debaty telewizyjnej z przedstawicielami związków zawodowych, w maju, Tusk powiedział, że stocznia w Gdańsku otrzymała 600-700 mln zł pomocy publicznej. Guzikiewicz, powołując się na raport NIK z 4 grudnia 2008 r., twierdzi, że stocznia otrzymała pomoc o wartości 86,5 mln zł.

W lipcu Komisja Europejska zatwierdziła pomoc przyznaną stoczni Gdańsk od czasu wejścia Polski do UE i planowaną w przyszłości, w łącznej wysokości 251 mln euro, akceptując ostatecznie plan restrukturyzacji tego zakładu. Pozytywna decyzja KE oznacza, że wieloletnia pomoc w postaci dokapitalizowania, gwarancji, pożyczek i umorzeń należności podatkowych została uznana za legalną, stocznia Gdańsk nie będzie musiała jej zwracać i nie grozi jej upadłość.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Osiem firm wpłaciło wadium za majątek stoczni ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/osiem;firm;wplacilo;wadium;za;majatek;stoczni,94,0,558686.html )
* [ Inwestor dla stoczni położy gotówkę na stół ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inwestor;dla;stoczni;polozy;gotowke;na;stol,0,0,545536.html )
Tagi: stocznia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz