Notowania

śniadek
29.10.2008 19:40

Związkowcy okupują Ministerstwo Pracy

Chcą rozmawiać z premierem o pomostówkach. Zaproszenie Tuska do CPS odrzucili.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

aktualizacja 19:40

*Ponad 30 przedstawicieli Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ _ Solidarność _ czeka w ministerstwie pracy na premiera Donalda Tuska. Związkowcy zdecydowali, że nie wyjdą z budynku po tym, gdy w Komisji Trójstronnej po raz kolejny nie doszło do porozumienia w sprawie _ pomostówek _. *

Rzeczniczka ministerstwa Bożena Diaby zapewniła, że żaden _ wariant siłowy nie wchodzi w grę _. Jak powiedziała, resort liczy się z tym, że związkowcy spędzą noc w budynku. Minister pracy Jolanta Fedak pokreśliła, że związkowcy to _ partnerzy społeczni _.

Związkowcy przybyli w środę do ministerstwa pracy na rozmowy w sprawie emerytur pomostowych. W Komisji Trójstronnej po raz kolejny nie doszło jednak do porozumienia w tej sprawie.

_ Chodzi nam już teraz nie tylko o pomostówki, ale o cały system zabezpieczenia emerytalnego, w tym renty i emerytury kapitałowe, które mają być znacznie niższe _ - powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz. Dodał, że rząd 10 lat temu oszukał pracowników, obiecując im korzystne zmiany emerytalne.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Projekt ustawy prezydenta kosztuje ponad dwa miliardy ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/projekt;ustawy;prezydenta;kosztuje;ponad;dwa;miliardy,2,0,381442.html )
* [ Będą pomostówki dla nauczycieli ]( http://news.money.pl/artykul/beda;pomostowki;dla;nauczycieli,162,0,378530.html )
* [ Pomostówki w Sejmie. PO wygrywa pierwsze starcie ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pomostowki;w;sejmie;po;wygrywa;pierwsze;starcie,238,0,377582.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Przewodniczący NSZZ Solidarność Janusz Śniadek (na zdjęciu) zapowiedział, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia z premierem, związki rozpoczną akcję protestacyjną. Nie musi być to strajk, ale i takie rozwiązania są proponowane przez kolejne centralne związkowe.

_ - Skoro w parlamencie jak walcem rozjeżdżane są koleje ustawy to nie można mówić o żadnym dialogu _ - powiedział Śniadek.

Wcześniej _ S _ zapowiedziała, że _ jeżeli rząd nie pójdzie na ustępstwa w stosunku do zapisów obecnego projektu _, to 5 i 6 listopada związkowcy będą protestowali przed Sejmem, a na 6 listopada zapowiedzieli też strajk kolejarze".

Po zerwaniu rozmów ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz ubolewał nad przyjęciem przez związkowców wariantu siłowego. _ - Związki grają tylko na zwłokę. Chcą rozmowy nad pomostówkami przeciągać w nieskończoność _ - podkreślił.

Premier zaprasza na spotkanie, związkowcy czekają dalej

Premier Donald Tusk zaprosił związkowców na czwartek na godz. 8.00 do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog - poinformował szef gabinetu premiera Sławomir Nowak. Związkowcy nie godzą się jednak na spotkanie w CPS Dialog, ponieważ _ to w ministerstwie odbyło się posiedzenie Komisji Trójstronnej, z którego oni nie wyszli, a jedynie ogłosili przerwę _. _ Posiedzenie Komisji opuścił rząd i przedsiębiorcy, a więc teraz powinni wrócić do ministerstwa _ - powiedział szef OPZZ Jan Guz.

Związkowcy nie godzą się również na propozycję premiera, aby w spotkaniu uczestniczyło tylko prezydium Komisji Trójstronnej, chcą aby byli obecni wszyscy członkowie Komisji. Zdaniem szefa NSZZ _ Solidarność Janusza Śniadka rząd stara się pokazać związkowcom _twardą rękę" i to rząd _ decyduje się na konflikt _.

Związkowcy rozważali również możliwość wezwania do ministerstwa większej liczby członków swoich związków. Ostatecznie zdecydowali jednak, że tego nie zrobią, ale wszyscy powinni być gotowi na strajk 6 listopada.

Gotowość natychmiastowego wsparcia i włączenia się w okupację Ministerstwa Pracy prowadzonego przez OPZZ, NSZZ _ Solidarność _ i FZZ wyraził m.in. Wolny Związek Zawodowy _ Sierpień 80 _.

Resort jest w tej chwili zamknięty dla osób z zewnątrz, przedstawiciele ministerstwa chcieli też wyprosić z budynku dwoje przebywających w nim dziennikarzy: Polskiej Agencji Prasowej i Polskiego Radia. Związkowcy byli jednak za tym by dziennikarze pozostali w ministerstwie i tak się stało.

Tagi: śniadek, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz