Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy z oświaty grożą strajkiem

0
0
0
Podziel się

Zdaniem ZNP i Solidarności nie ma potrzeby dyskutować o zmianach w Kracie Nauczyciela.

Związkowcy z oświaty grożą strajkiem
(dra_schwartz/iStockphoto)
bCOfUrph

Związki działające w oświacie uważają, ze nie ma potrzeby dyskutować o zmianie *Karty Nauczyciela.* _ - Nie ma zgody na próbę likwidacji Karty, aż do strajku włącznie _ - podkreśla przewodniczący oświatowej _ Solidarności _ Stefan Kubowicz.

Szefostwo Ministerstwa Edukacji Narodowej spotkało się dziś z przedstawicielami związków zawodowych, samorządów, środowisk oświatowych i naukowych oraz parlamentarzystów, byłych ministrów edukacji.

Strona rządowa zaproponowała uczestnikom spotkania powołanie Krajowego Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. Zespół ten, który ma być ciałem opinio-doradczym, miałby się zająć m.in. przygotowaniem propozycji założeń dotyczących dokumentu na temat statusu nauczycieli.

bCOfUrpj

Status zawodowy nauczycieli w Polsce reguluje ustawa Karta Nauczyciela z 1982 r. Była ona przedmiotem wielokrotnych nowelizacji. Zdaniem MEN, w toku kolejnych zmian przepisy Karty traciły wewnętrzną spójność i nie są dostosowane do wyzwań stojących przed nowoczesną edukacją.

_ - Nie chodzi nam o likwidację Karty, lecz o stworzenie nowego, nowoczesnego, napisanego przejrzystym językiem dokumentu _ - powiedział przed spotkaniem rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski i porównał Kartę do rany, na którą naklejane są kolejne opatrunki.

Spotkanie w MEN ma rozpocząć dyskusję na temat Karty. O tym, co miałoby się znaleźć w nowym dokumencie, zdecydują członkowie nowego zespołu - to oni w toku wspólnych prac mieliby wypracować propozycje założeń do zmian prawnych. - _ O efektach będzie można porozmawiać za pół roku _ - ocenił Żurawski.

[

bCOfUrpp

Nauczyciele wywalczyli podwyżki. Ile dziś zarabiają? ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/nauczyciele;wywalczyli;podwyzki;ile;dzis;zarabiaja,161,0,528033.html )

Potrzeba usprawnienia awansu zawodowego i wynagradzania nauczycieli stanowi również istotny element Planu rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 _ __ _

Rządowe plany budzą sprzeciw związkowców._ P _rzewodniczący oświatowej _ Solidarności _ Stefan Kubowicz uważa, że ministerstwo powinno zająć się m.in. sprawą nakładów finansowych na edukację, które według związkowców są zbyt małe oraz rzeczywistym czasem pracy nauczycieli.

bCOfUrpq

Także prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz nie widzi powodu, by _ po raz kolejny rozpoczynać dyskusję nad Kartą _. - _ Nie pojawiły się żadne przesłanki wskazujące, że jest to ustawa zła i nieprzystająca do rzeczywistości _ - powiedział.

Dodał, że sama ustawa nie jest zła, lecz przepisy wykonawcze do niej, czyli rozporządzenia ministra edukacji. _ - Wiele krajów europejskich, także ze starej UE, bardzo nam Karty zazdrości. Karta porządkuje, bowiem stan prawny, określa istotę zawodu nauczycielskiego, także w zakresie misji, posłannictwa i odpowiedzialności nauczyciela _ - zaznaczył Broniarz.

ZOBACZ TAKŻE:

bCOfUrpK
nauczyciele
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
polityka
najważniejsze
pap
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)