Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Informacja prasowa

Pomoc dla Ukrainy – a może 1% podatku?

Podziel się:

Do 2 maja należy rozliczyć się z fiskusem z dochodów osiągniętych w 2021 roku. Jak co roku podczas wypełniania PIT-u możemy wybrać jedną organizację pożytku publicznego i przekazać 1% podatku na pomoc potrzebującym wspieranym przez wybraną organizację. Od 24 lutego toczy się wojna na Ukrainie, dlatego powstało wiele organizacji pomagających uchodźcom, które umożliwiają również przekazanie 1% podatku na pomoc dla Ukrainy. W jaki sposób przekazać 1 % podatku dla Ukrainy? Czy możesz przekazać 1% podatku organizacji ukraińskiej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Pomoc dla Ukrainy – a może 1% podatku?
(Pexels)

Jak przekazać 1% podatku dla Ukrainy?

Na wniosek podatnika, który wypełnia w odpowiedni sposób odpowiednie rubryki w formularzu swojego PIT-u, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje wybranej przez niego organizacji pożytku publicznego kwotę nieprzekraczającą 1% podatku należnego zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół. 1% podatku mogą przekazać osoby, które:

 • płacą podatek dochodowy od osób fizycznych;
 • są opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
 • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą rozliczając się według stawki liniowej bądź podatku o stawce 19%;
 • emeryci i zatrudnieni na umowach o pracę rozliczani przez pracodawców;

W celu przekazania 1% podatku na pomoc Ukrainie lub na inny cel, wystarczy w odpowiednim terminie złożyć zeznanie podatkowe. Dla PIT-28 termin to koniec stycznia, natomiast dla pozostałych PIT-ów termin w roku 2022 to 2 maja. Przekazanie 1% podatku jest możliwe jedynie wtedy, gdy zostanie opłacony podatek należny w pełnej wysokości. Jeśli więc ktoś ma niedopłatę, musi ją uiścić, aby mógł zostać przekazany jego 1%. Aby środki trafiły do wybranej organizacji pożytku publicznego, należy podać w PIT-cie jej numer KRS. W PIT-36 dane OPP wpisujemy do części P, w PIT-36L do części O, w PIT-37 do części I, w PIT-38 oraz 39 do części H, a w PIT-28 do części M.

Jakie organizacje zbierają 1% podatku dla Ukrainy?

1% podatku dla Ukrainy zbiera wiele organizacji. Ich numery KRS można bardzo łatwo znaleźć w sieci. Podatek możemy przekazać między innymi do:

 • Polskiej Akcji Humanitarnej;
 • Polskiego Czerwonego Krzyża;
 • Ukraińskiego Domu w Warszawie;
 • Fundacji Pomagam – Solidarni z Ukrainą;
 • Fundacji Siepomaga;
 • Fundacji PCPM z pomocą Ukrainie;
 • Fundacji HumanDoc;
 • Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej;
 • Polskiej Misji Medycznej;
 • Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy;

Czy można przekazać 1% podatku organizacji ukraińskiej?

Niestety nie ma możliwości przekazywania 1% polskiego podatku organizacjom zagranicznym. Nie możemy więc przekazać środków organizacjom ukraińskim, a jedynie polskim, które zbierają pieniądze i dary na pomoc Ukrainie. Ukraińskie organizacje można wesprzeć jedynie z własnych środków, samodzielnie przekazując wpłatę. Większość polskich organizacji jednak wspiera w mniejszym lub większym stopniu organizacje ukraińskie, więc przekazanie im 1% podatku to tak, jak wsparcie ukraińskiej organizacji. Każdy sam decyduje o tym, komu przekazać 1% podatku i nie jest to obowiązkowe.

Wypełnij PIT i przekaż 1% Ukrainie – to proste!Wiele osób nie rozlicza podatku z racji tego, że go nie płaci i nie musi tego robić lub wie, że nie ma nic do zwrotu. Tymczasem warto to zrobić choćby dla samego przekazania 1%. Wypełnienie PIT-ów, również rubryk dotyczących przekazania 1% podatku jest w dzisiejszych czasach naprawdę bardzo proste. Już nie trzeba siedzieć nad tym pół dnia, zliczać żmudnie wszystkich dochodów, wszystkich odliczeń i denerwować się, czy i tak nie zrobiliśmy czegoś źle. Najprościej jest zalogować się na stronie podatki.gov.pl w e-urzędzie skarbowym i wybrać Twój e-PIT. Zeznanie jest całkowicie wypełnione na podstawie PIT-ów 11 otrzymanych przez Urząd Skarbowy. Wystarczy tylko wypełnić pola dotyczące przekazania 1% i dopisać odliczenia. Istnieje również wiele programów i aplikacji służących do rozliczania pitów, w tym np. e-PIT-y.

Teraz jednak można również wypełnić deklarację podatkową nawet… na czacie. Umożliwia to aplikacja Pitbot. Aplikacja jest całkowicie darmowa, tak samo, jak wysłanie gotowego rozliczenia do urzędu. W celu wysłania zeznania należy zarejestrować się w aplikacji. Rozliczenie jest całkowicie bezpieczne, gdyż aplikacja używa dodatkowych zabezpieczeń, a także opcji logowania. Niestety nie każdy przychód można rozliczyć w aplikacji Pitbot. Nie można rozliczać tutaj przychodów z własnej działalności, najmu, dzierżawy, kryptowalut, praw autorskich czy sprzedaży nieruchomości, a także dochodów osób nieletnich.

Na co wydawane są pieniądze z 1% dla Ukrainy?Pieniądze z 1% przekazywane są na pomoc uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Polski. Potrzebne jest jedzenie, ubrania, środki do higieny osobistej i wiele innych rzeczy. Pieniądze przekazywane są również na pomoc medyczną. Niektóre organizacje przekazują również środki i pomoc na Ukrainę, dla osób, które nie mają możliwości ucieczki i zostają bez dachu nad głową i dobytku czy szpitali, a także dla ukraińskich zwierząt. Może się wydawać, że 1% to niewiele, ale liczy się każde wsparcie.

Informacja prasowa
Źródło:
money.pl