Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Poziom długu publicznego spada. Ale w Europie wcale nie jesteśmy orłami

214
Podziel się:

Państwo chwali się coraz niższym poziomem długu publicznego względem PKB. I bardzo słusznie, że się chwali. Pytanie tylko, czy wykorzystaliśmy koniunkturę i obniżyliśmy go tak mocno, jak się da. Wiele krajów ma tu o wiele większe osiągnięcia.

Mateusz Morawiecki musi jeszcze popracować na dyscypliną budżetową, żeby Polska była liderem
Mateusz Morawiecki musi jeszcze popracować na dyscypliną budżetową, żeby Polska była liderem (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Eurostat podał statystyki długu publicznego w krajach kontynentu po drugim kwartale. Możemy być zadowoleni, bo poziom długu publicznego liczonego względem wartości PKB spadł do najniższego poziomu od równo dziesięciu lat.

1,05 biliona złotych łącznego zadłużenia państwa i samorządów (tzw. dług general government) na koniec czerwca to o 5 mld zł mniej niż w marcu. Na każdego z 16,5 mln zatrudnionych Polaków przypada teraz do spłaty 63,9 tys. zł publicznego zadłużenia. W tę kwotę nie są wliczone jednak zobowiązania względem przyszłych emerytów.

W relacji do gospodarki to już "tylko" 48,1 proc. produktu krajowego brutto. Równo dekadę temu, na początku globalnego kryzysu finansowego, mieliśmy 47,9 proc. Później już było tylko gorzej.

Zobacz też: Dług publiczny przekroczył bilion złotych. Ekonomiści jednak spokojni

W ciągu roku poziom długu spadł o 2,4 pkt. proc. PKB. Konkretnie to PKB rosło szybko, a dług, choć też rósł, to już bardzo powoli - w rezultacie relacja pomiędzy tymi wartościami poszła w dół. Mamy się czym chwalić na świecie? Na pewno nie w Europie. Tu wiele państw wykorzystało koniunkturę dużo lepiej.

W Europie miejsce jedenaste

Polska ze swoim teoretycznie dobrym rezultatem jest dopiero na jedenastym miejscu w Europie - podaje w najnowszych wyliczeniach Eurostat. Liderami obniżania zadłużenia publicznego są Węgrzy i Słoweńcy, którzy ścięli je o ponad pięć punktów procentowych względem PKB.

Gwoli sprawiedliwości, dziewięć z wyprzedzających nas w obniżaniu skali zadłużenia krajów ma poziom długu większy niż Polska. Tylko Szwecja zarówno ścinała zadłużenie szybciej, jak i miała je dużo niższe niż my.

Są też i państwa, które zamiast skorzystać z okazji i zobowiązania zmniejszyć, to szły w zupełnie inną stronę. Aż ośmiu członków Unii Europejskiej zwiększyło poziom obciążenia gospodarki. Na czele z Cyprem i negatywnym bohaterem ostatnich lat - Grecją.

Grecja to wciąż potentat zadłużeniowy Starego Kontynentu. Ich długi to już 180,2 proc. PKB i są wyższe o 2,7 pkt. proc. niż rok temu. Teoretycznie zadowolić może to, że od trzech kwartałów wskaźnik idzie w dół. Nadal długi są jednak olbrzymie i gospodarka z mozołem musi zapewniać środki na spłatę.

Z racji uczestnictwa w strefie euro Grecja płaci - na szczęście dla siebie - mniejsze niż Polska odsetki - 1,28 proc. w porównaniu do naszych 2 proc. Z drugiej strony to właśnie przyjęcie wspólnej waluty rozpoczęło szaleństwo zadłużania kraju.

Na drugim miejscu są Włosi ze 138 proc. PKB długu publicznego. W ubiegłym roku udało się im nieco dług ściąć. Ale po wyborach i ustanowieniu rządu w czerwcu 2018 najwyraźniej wydatkowa lekka ręka państwa zrobiła się jeszcze lżejsza i w tym roku sytuacja się pogarsza kwartał po kwartale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(214)
Leron
5 lata temu
Praworządność ma swoją cenę...
Mietek
5 lata temu
Caly czas polska jest na minusie. Zamiast zmniejszacz dług to rządzący go powiekszają!!!To jest ta wasza dobra zmiana?Takie życie na kredycie👏👏👏👏👏👏👏👏
To to
5 lata temu
A niby PIS miał doprowadzić Pl do ruiny a jednak tak nie jest. Ja na wyborach nie bylem ale pójdę na następne bo widać że ten Jarek jest o wiele lepszy niz Wojtek tusk który naprawdę ma za uszami
Czyli
5 lata temu
wszyscy się pozwalniajmy i zero długu. . .
Polko
5 lata temu
Artykuł jest zmanipulowany i nieobiektywne, nigdy finanse Polski nie wyglądały tak dobrze jak dziś.
...
Następna strona