Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł partnera PKO BP

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa – kiedy warto z nich skorzystać?

Podziel się:

Banki oferują wiele produktów, dzięki którym można pozyskać środki na bieżące potrzeby i niespodziewane wydatki. Jednymi z tych najpopularniejszych są: karta kredytowa oraz pożyczka gotówkowa. Warto więc bliżej przyjrzeć się ich działaniu i sprawdzić, w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać.

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa – kiedy warto z nich skorzystać?
Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa – kiedy warto z nich skorzystać? (materiały partnera)
bECbYSGd

Zarówno pożyczka gotówkowa, jak i karta kredytowa pozwalają w łatwy i wygodny sposób zdobyć dodatkową gotówkę na dowolne cele. Co więcej, obydwa produkty wiążą się z badaniem zdolności kredytowej i szybkim procesem ubiegania się o środki, przez który najczęściej można przejść za pośrednictwem internetu. Na tym kończą się jednak ich najważniejsze podobieństwa. A na czym polegają różnice? Który produkt i w jakich sytuacjach warto wybrać?

Działanie i zalety pożyczki gotówkowej

Pożyczka gotówkowa przez internet polega na tym, że klient otrzymuje przelew określonej kwoty, którą może wydać w dowolny sposób. Następnie wraz z odsetkami zwraca pożyczone środki w postaci comiesięcznych rat. Na spłatę całej sumy, w zależności od szczegółów umowy z bankiem, ma od kilku miesięcy do kilku lat – w PKO Banku Polskim jest to okres do 96 miesięcy.

bECbYSGf

Zalety pożyczki gotówkowej nie kończą się na prostocie procesu i możliwości skorzystania z długiego terminu spłaty. Poza tym daje ona możliwość pozyskania zarówno niewielkich kwot, rzędu 2000 zł, 5 000 zł, jak i sum sięgających 100 000 czy 200 000 zł. Dzięki temu sprawdza się przy finansowaniu drobnych wydatków, ale również poważnych przedsięwzięć, takich jak remont mieszkania, wyjazd wakacyjny czy organizacja wesela. Ponadto, za sprawą z góry ustalonych parametrów, czyli oprocentowania, prowizji, opłat i RRSO, pozwala od razu poznać rzeczywisty koszt pożyczenia pieniędzy. Co więcej, ponieważ związane z nią raty są stałe i znane już na początku, pożyczkobiorca może łatwiej zarządzać domowymi finansami.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa działa inaczej niż pożyczka gotówkowa. W przypadku karty klient nie otrzymuje żadnego przelewu środków, ani nie spłaca z góry określonych rat. Zamiast tego może swobodnie i wielokrotnie zadłużać się do wysokości ustalonej kwoty, a pożyczone środki spłaca w dowolnych częściach i terminach – bank określa jedynie minimalną kwotę, jaką musi zwrócić w danym miesiącu. Ważną zaletą karty kredytowej jest również tzw. okres bezodsetkowy, który pozwala klientowi całkowicie bezpłatnie korzystać ze środków na karcie – dopiero po jego upływie bank zaczyna naliczać odsetki.

Dla kogo pożyczka gotówkowa, a dla kogo karta kredytowa?

bECbYSGl

Zarówno pożyczka gotówkowa online, jak i karta kredytowa mogą okazać się korzystnym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków. Faktem jest jednak, że rozwiązania te sporo różni, przez co sprawdzają się one w nieco innych sytuacjach. Pożyczka stanowi dobry wybór wówczas, gdy trzeba jednorazowo zasilić budżet w celu pokrycia bieżących lub niespodziewanych wydatków. Sprawdzi się również, gdy potrzebujemy sfinansować większe, konkretne inwestycji.

Karta kredytowa zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków, dlatego powinna zainteresować zwłaszcza osoby, które chciałyby regularnie lub raz na jakiś czas posiłkować się środkami banku. Jeśli będzie przy tym regularnie spłacana w okresie bezodsetkowym, to korzystanie z niej może być nawet całkowicie bezpłatne. Warto dodać, że choć górny limit kredytowy na karcie wynosi zwykle 10 000 lub 20 000 zł, to jednak nie brakuje ofert, w których jest on wielokrotnie wyższy.

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa?

Karta kredytowa i pożyczka gotówkowa to dwa przydatne rozwiązania finansowe, które charakteryzują się licznymi zaletami. Zapewniają dostęp do pieniędzy, są wolne od zbędnych formalności, mają proste działanie i pozwalają pożyczać zarówno niewielkie, jak i duże sumy. Każdy produkt sprawdza się w nieco innych przypadkach, dlatego nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszy. To, jaki sposób finansowania będzie wygodniejszy i bardziej opłacalny, zależy od konkretnego klienta oraz jego potrzeb i preferencji.

bECbYSGG
Artykuł partnera PKO BP
Źródło:
money.pl