Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

PPK w małych i średnich firmach. Tylko kilka dni na decyzję

35
Podziel się:

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych wkroczył w drugą fazę. Do końca roku do PPK przystąpi aż 78 tys. małych i średnich firm, zatrudniających łącznie ok. 3,7 mln osób. Przed pracodawcami wybór instytucji finansowej, która zadba o pieniądze na indywidualnych kontach każdego z nas. Czasu na decyzję jest coraz mniej.

PPK w małych i średnich firmach. Tylko kilka dni na decyzję
Do PPK należy już ponad 1,2 mln osób, a wartość środków zgromadzonych na rachunkach PPK przekroczyła w październiku 2 mld zł (Adobe Stock)

Partnerem materiału jest PKO Bank Polski.·

W pierwszym etapie do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych przystąpiło 3,9 tys. największych polskich firm, zatrudniających łącznie 3 mln osób.

· Blisko 1,5 tys. przedsiębiorstw w I etapie zawarło umowy na zarządzanie i prowadzenie PPK z PKO TFI, należącym do grupy PKO Banku Polskiego.

· Do programu należy już ponad 1,2 mln osób, a wartość środków zgromadzonych na rachunkach PPK przekroczyła w październiku 2 mld zł.

· Jesienią do PPK przystąpi kolejnych 78 tys. firm, zatrudniających ok. 3,7 mln pracowników.

PPK w drugim etapie. Dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania. Dobrowolny dla pracowników, obowiązkowy dla firm zatrudniających co najmniej jedną osobę. System, który zarówno jednym, jak i drugim wyjątkowo się opłaca.

Do wpłat pracowników (co najmniej 2 proc. miesięcznego wynagrodzenia, przy najniższych dochodach – od 0,5 do 2 proc.) dopłaca też pracodawca (minimum 1,5 proc.) a także państwo za pośrednictwem Funduszu Pracy (250 zł tytułem wpłaty powitalnej i 240 zł rocznie w przypadku pozostawania w programie). Pracownicy zyskują więc dodatkowe wynagrodzenie, a pracodawcy kolejne świadczenie, którym mogą kusić kandydatów na rynku pracy.

Czy PPK się opłaca? Przelicznik jest prosty. Statystyczny Kowalski, przy zarobkach rzędu 5 tys. zł brutto, w ciągu pierwszych 8 miesięcy funkcjonowania programu odłożył 800 zł. Pracodawca dołożył kolejne 600 zł, a państwo 370 zł. Kowalski zgromadził więc na koncie, po uwzględnieniu aktualnej stopy zwrotu, 1834 zł.

Łącznie na rachunkach 1,2 mln Polaków w PPK jest już ponad 2 mld zł (stan na początek października).

To bardzo dobry wynik. Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, na koniec pierwszego półrocza 2020 roku w trzecim filarze, a więc na Indywidualnych Kontach Emerytalnych i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego, Polacy zgromadzili ponad 14,4 mld zł (najwięcej, bo 2 mld zł w PKO TFI. Warto jednak zauważyć, że te dwa ostatnie produkty są na rynku dostępne od 2004 roku.

PPK wdrażane są etapowo. W pierwszej kolejności do programu przystąpiło 3,9 tys. największych, bo zatrudniających co najmniej 250 pracowników, firm w Polsce. W PPK środki odkłada ok. 40 proc. zatrudnionych.

Co do zasady, do programu automatycznie zapisywani są wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat (zarówno ci zatrudnieni na etacie, jak i pracujący np. na umowę zlecenie). Starsi mogą dołączyć na własny wniosek. Co ważne, każdy może w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, ale wiąże się to m.in. z potrąceniem składek na ZUS oraz dopłat z Funduszu Pracy.

Z powodu pandemii COVID-19 Polski Fundusz Rozwoju, instytucja odpowiadająca za wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, połączył drugi i trzeci etap wprowadzania programu.

Co to oznacza? Jesienią do PPK przystąpi aż 78 tys. firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników oraz powyżej 50 pracowników. Łącznie to ok. 3,7 mln osób.

Zobacz także: 5 pytań o PPK, które nurtują pracowników

PPK w twojej firmie. Jak to zrobić?

Ostateczny termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK dla firm z drugiego i trzeciego etapu upływa 27 października, a samo zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz zatrudnionych pracowników, wraz z ich rejestracją, powinno nastąpić nie później niż 10 listopada.

- Firmy nie powinny odkładać działań na ostatnią chwilę, bo może to powodować niepotrzebny stres. Samo zawarcie umowy jest szybkie i można to zrobić przez Internet. Natomiast wcześniej trzeba dowiedzieć się, jak działa program, jakie dane pracowników należy przygotować do umowy o prowadzenie PPK oraz sprawdzić, czy są one aktualne tak, żeby nie było błędów np. w numerach PESEL czy danych adresowych. Tego wszystkiego firmy mogą się dowiedzieć z udostępnianych przez PKO TFI materiałów – mówi Łukasz Kwiecień, wiceprezes PKO TFI

Zarządzanie funduszami zgromadzonymi w PPK oferuje dziś 20 instytucji finansowych (są to Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych; Fundusz Emerytalny zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne lub Pracownicze Towarzystwo Emerytalne oraz Zakład Ubezpieczeń). Ich pełna lista znajduje się na portalu Moje PPK (www.mojeppk.pl).

Rankingi mogą wprowadzać w błąd

Decyzja o wyborze instytucji finansowej, w której zostaną utworzone indywidualne rachunki PPK dla pracowników, należy do pracodawcy i poprzedzona jest konsultacjami z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielami pracowników.

Najwięcej, bo ok. 1,5 tys. firm (blisko 40 proc. wszystkich), w tym także spółki z grup kapitałowych tych największych, w I etapie PPK zaufało PKO Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych, należącemu do grupy PKO Banku Polskiego.

Co ważne w pandemicznych czasach, umowę z PKO TFI firmy zawierają online.

Wystarczy wejść na www.pkotfi.pl i kliknąć w ikonę "Podpisz umowę". Zarządzanie PPK z poziomu firmy, w tym rejestrowanie pracowników, jest niezwykle proste i odbywa się za pośrednictwem Aplikacji iPPK.

- Dużo niepotrzebnego zamieszania wywołują pojawiające się w mediach tzw. „rankingi” wyników subfunduszy PPK, które - póki co - są całkowicie niemiarodajne. Fundusze poszczególnych TFI i PTE startowały w różnych momentach. Każdy z nich, zgodnie z ustawą, zobowiązany jest do kupowania różnych rodzajów papierów wartościowych tak, aby uzyskać określone w ustawie proporcje akcji do obligacji. Różne momenty startu spowodowały, że wiele funduszy - nie posiadając akcji w swoich portfelach - mogły suchą stopą przejść choćby przez giełdowe załamanie z przełomu pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Dodatkowo dzięki owym zawirowaniom i opóźnieniu względem „starszych” funduszy, nabyły akcje taniej. W efekcie ich pozycja we wspominanych rankingach jest wysoka. Nie jest to jednak zasługa zarządzających, a zwykły uśmiech losu. Dlatego dotychczasowe rankingi narażają przyszłych uczestników PPK na ryzyko podjęcia niezwykle ważnej decyzji na podstawie bardzo mylących danych – Łukasz Kwiecień.

Firmy i reprezentanci pracowników rozważający jako potencjalnego partnera PKO TFI są w o tyle dobrej sytuacji, że mogą ocenić efektywność PKO TFI w zarządzaniu pieniędzmi klientów, obserwując wyniki subfunduszy PKO Zabezpieczenia Emerytalnego.

Są to subfundusze cyklu życia, zwane też subfunduszami zdefiniowanej daty, czyli takie, które stanowią obecnie bazę Pracowniczych Planów Kapitałowych, a którymi PKO TFI zarządza od czerwca 2012 r., tj. od ponad 8 lat.

Przed nami jeszcze jeden, ostatni już etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Od stycznia 2021 roku do programu będą przystępować najmniejsze firmy (zatrudniające mniej niż 20 osób), a także jednostki sektora finansów publicznych, w tym m.in. urzędy, szkoły i samorządy.

Materiał powstał we współpracy z PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Edyta
2 lata temu
Moim zdaniem jak już ppk na dobre będzie wdrożone bo to jeszcze jeden etap został, zacznie na kontach przybywać pieniędzy to część osób, która się wypisała nabierze zaufania. Oszczędzać trzeba na przyszłość.
Salomka
2 lata temu
W sumie poleciłabym każdemu. Tez nie przypuszczałam ze to moze tak dobrze funkcjonować.Wpłaty są regularne, dopłata o państwa również wpłynęła o czasie, jeśli to tak będzie działo cały czas to nie ma sie o co martwić.
Mariola
2 lata temu
Tu się serio nie ma nad czym zastanawiać, ja osobiście widzę więcej plusów niż minusów. Po pierwsze odkładam 2% ,to niewielka suma, którą bym pewnie udała, a tak odłoże. Po drugie dopłaca mi pracodawca i państwo raz na rok.Jak to obserwuję od roku, wszystkie wpłaty mam regularne. Po takim czasie oszczędzania faktycznie mam raz tyle na koncie. A jeśli będę chciała zrezygnowac ,to moje pieniądze dostanę zwrócone. Więc nic nie trace.
Oliwier
2 lata temu
O ppk to jest juz w kraju głosno od 2 lat. Polacy mają coraz większą wiedze w temacie oszczedzania dlatego samo ppk dla większości jest jedną z możliwosci. Zreszta uczestnictwo w ppk nie wyklucza innych form oszczedzania. To zaledwie 2% z wypłaty pracownika, czyli kwota której sie nie odczuwa.
mkata
2 lata temu
u nas ppk weszło juz rok temu więc nie wiem w czym problem, nie było to wielką rewolucją dla firmy
...
Następna strona