Notowania

ppk
17.06.2019 16:32

Pracownicze Plany Kapitałowe. Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców w całej Polsce

Polski Fundusz Rozwoju organizuje szkolenia dla firm z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z ekspertami PFR można spotkać się w całej Polsce. Warsztaty są bezpłatne, a prowadzący je eksperci deklarują, że odpowiedzą na każde pytanie dotyczące PPK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

1 lipca 2019 roku - dla największych pracodawców w kraju (zatrudniających ponad 250 osób) to istotna data. Od tego dnia zaczną w Polsce obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe. Powiedzieć, że to rewolucja, to powiedzieć za mało.

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą niemal wszystkich pracujących Polaków. Obsługą programu zajmą się największe instytucje finansowe. W sumie oszczędzać na przyszłe emerytury będzie nawet kilkanaście milionów osób.

PPK. Kiedy zaczynamy oszczędzanie?

Zgodnie z terminami wskazanymi w ustawie, pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób muszą do 25 października podpisać umowę o zarządzanie PPK w swojej firmie. Do 12 listopada muszą podpisać umowę o prowadzenie PPK. A dalej?

Już od pierwszego wynagrodzenia (wypłacanego po zawarciu umowy o prowadzenie) obliczają, pobierają i przekazują pierwsze wpłaty na indywidualne rachunkiuczestników PPK.

By obyło się bez niespodzianek, odpowiedzialny za wdrożenie największego programu oszczędnościowego Polski Fundusz Rozwoju oraz specjalnie powołana do tego celu PFR Portal PPK rozpocznie cykl kolejnych bezpłatnych szkoleń dla pracodawców. To okazja do spotkania z ekspertami PFR Portal. To możliwość wspólnej pracy na podstawie danych pochodzących od samych firm.

Nie płać za szkolenia z PPK. Są bezpłatne

Organizatorem szkoleń jest PFR Portal PPK, spółka odpowiedzialna za upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Eksperci PFR odwiedzili już wszystkie miasta wojewódzkie w Polsce. Debatowali i dyskutowali w kuluarach o nowym sposobie na oszczędzanie Polaków. W sumie w 16 miastach pojawiło się ok 600 pracodawców, którzy reprezentują dziesiątki tysięcy pracowników.

Kolejny cykl szkoleń zaplanowano na okres od czerwca do sierpnia, odbędą się one również w mniejszych miastach, m.in. w Świętochłowicach, Sejnach czy Mielcu. Co ważne każde z nich jest bezpłatne, więc można spokojnie zrezygnować z płatnych szkoleń organizowanych przez firmy komercyjne. By to było możliwe, wystarczy zapisać się wformularzu wybierając datę i miejsce spotkania.

Największe wątpliwości pracodawców

W Rzeszowie przedsiębiorcy pytali, jak rozumieć terminy wprowadzenia PPK i od kiedy przelewać na nie środki.

W Gorzowie Wielkopolskim podczas spotkania z ekspertami padały pytania między innymi o to, czym Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od Otwartych Funduszy Emerytalnych.

We Wrocławiu z kolei przedsiębiorcy dopytywali się, jak wykorzystać PPK jako swoją przewagę rynkową w poszukiwaniu nowych pracowników.

Natomiast w Opolu prosili o wyjaśnienie, któremu pracownikowi można obniżyć wpłatę podstawową i jaki ma to wpływ na oszczędności po 30-40 latach pracy.

W Krakowie eksperci tłumaczyli natomiast przedsiębiorcom, kogo PPK musi objąć.

Każde ze spotkań miało warsztatową formułę: przedsiębiorcy pytają, zadając każde możliwe pytanie, a eksperci odpowiadają. Żadna wątpliwość, nawet najbardziej skomplikowana nie pozostanie bez odpowiedzi.

Eksperci wyjaśnią każdy paragraf

- Dlaczego odwiedzamy mniejsze miasta i miejscowości? Największe firmy w Polsce mają siedziby również w mniejszych miastach, często są tam bardzo ważnym pracodawcą. Chcemy, żeby każdy przedsiębiorca miał poczucie, że wiedza o Pracowniczych Planach Kapitałowych jest blisko, że PPK Portal dociera wszędzie. W tym roku mamy zaplanowane blisko 300 wydarzeń dla przedsiębiorców – mówi money.pl Aleksandra Szorc z PFR Portal PPK.

- Formuła szkolenia jest prosta: omawiamy PPK od ogółu do szczegółu, często nawet paragraf po paragrafie, punkt po punkcie. W sumie całość trwa 4 godziny i jest doskonałym źródłem wiedzy dla działów kadr i działów HR - dodaje.

Taki kształt spotkań daje możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertem regionalnym PPK, który jest osobą pierwszego kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości w procesie wdrażania programu. Przy okazji istnieje możliwość umówienia z ekspertem regionalnym PPK indywidualnego spotkania w miejscu pracy. Uczestnicy mają również dostęp do materiałów zamieszczanych na stronie mojeppk.pl oraz najnowszych aktualizacji i zagadnień prawnych.

Kto i kiedy dołączy do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe będą wdrażane od 1 lipca 2019 roku do 1 stycznia 2021 roku.

Z początku program będzie obejmować wyłącznie największych pracodawców w kraju. Od 1 lipca 2019 roku ustawa o PPK będzie obowiązywać w firmach zatrudniających co najmniej 250 pracowników (według stanu na 31 grudnia 2018 roku).

Kolejne etapy wprowadzania przepisów według ustawy o PPK:

Przedsiębiorstwa i instytucje zatrudniające: Data stosowania przepisów ustawy

co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na 31 grudnia 2018 r. od 1 lipca 2019 r.

co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na 30 czerwca 2019 r. od 1 stycznia 2020 r.

co najmniej 20 osób zatrudnionych według stanu na 31 grudnia 2019 r. od 1 lipca 2020 r.

pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2021 r.

Najważniejsze obowiązki pracodawców

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada, że to na firmach spoczywać będzie kilka kluczowych obowiązków.

To pracodawca wybiera instytucję finansową, za której pośrednictwem zostaną utworzone rachunki PPK dla pracowników. Jednocześnie to przedsiębiorca musi podpisać z wybraną instytucją finansową umową o zarządzanie PPK, a także umowy o prowadzanie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Kolejnym istotnym obowiązkiem jest terminowe obliczanie oraz przekazywanie wpłat do wybranej instytucji finansowej.

Dlaczego pracodawcy powinni brać udział w szkoleniach? Bo to do nich przyjdą pracownicy z pytaniami o szczegóły Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Warto pamiętać, że zarządzać środkami gromadzonymi w ramach PPK mogą tylko Fundusze Inwestycyjne, zarządzane przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), Fundusze Emerytalne, zarządzany przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) albo Pracownicze Towarzystwa Emerytalne (PrTE) oraz Zakłady Ubezpieczeń.

Już w tej chwili Polski Fundusz Rozwoju prowadzi oficjalną ewidencję podmiotów z pozwoleniem na zarządzanie i obsługę PPK. Na liście jest już 15 podmiotów.

By na listę trafić, musiały posiadać co najmniej 3 lata doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi typu otwartego, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi, a w przypadku zakładów ubezpieczeń - co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu działalności w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Jednocześnie instytucja finansowa musi posiadać kapitał własny w wysokości co najmniej 25 mln zł, w tym, co najmniej 10 mln zł w środkach płynnych.

Szczegółowe informacje na temat PPK i sposobu wdrażania Planów można znaleźć na stronach MojePPK.pl oraz PFR.pl.

Tagi: ppk
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2019

Andy2024Po ofe na nic się nie nabiorę

12-06-2019

Kryształowy DeweloperDojenia Polaków ciąg dalszy....

13-06-2019

qwertyZapisujcie się, kumplom Mateuszka brakuje kasy na koks i panny.

Rozwiń komentarze (30)