Notowania

prawo
06-05-2010 (11:15)

"Prawo działa jak wolny rynek"

Specjaliści badają, jakie powinno być prawo, by opłacało się je przestrzegać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

Pierwsza polska konferencja poświęcona ekonomicznej analizie prawa - nowej dziedzinie jurystyki, ma miejsce na Uniwersytecie Warszawskim.

Ekonomiczna analiza prawa (z ang. Law & Economics) opiera się na obserwacji, że prawo działa na podobnych zasadach jak wolny rynek. Specjaliści w tej dziedzinie badają, jakie powinno być prawo, by opłacało się je przestrzegać.

Na stronie internetowej konferencji wyjaśniono, że ekonomiczna analiza prawa polega na zastosowaniu metodologii i narzędzi ekonomii do badania prawa, w tym skutków regulacji.

- Stosowane są one nie tylko w prawie konkurencji czy gospodarczym, ale także coraz częściej w badaniach np. nad prawem karnym, rodzinnym czy zobowiązań - napisano na stronie.

Człowiek racjonalnie myślący postępuje tak, aby odnosić jak największe korzyści. Wybory, które podejmujemy, opierają się na ekonomicznym rachunku zysków i strat. Nie inaczej jest z przestrzeganiem prawa. Jesteśmy bardziej skłonni do łamania przepisów wtedy, gdy możemy na tym skorzystać bądź uniknąć kosztów. Równocześnie przestrzegamy prawa tym chętniej, im dotkliwsza jest kara - wyjaśnił Paweł Jabłoński, student Wydziału Prawa i Administracji UW, wiceprezes Koła Naukowego Law & Economics im. Adama Smitha w swoim artykule w biuletynie Uniwersytet Warszawski .

Jak dodał, prawodawcy muszą też myśleć o tym, aby prawo nie stało w sprzeczności z zasadami ekonomii. Np. z twierdzeniem Coase'a, które mówi, że każde trwałe dobro ostatecznie trafi w ręce tej osoby, dla której jest najwięcej warte. Jeśli prawo uniemożliwia wolny handel, np. zabrania sprzedaży określonych dóbr, to mogą powstać sprzyjające okoliczności do nadużyć, np. korupcji albo oszustw.

- Ekonomiczna analiza prawa, właściwie zastosowana przez ustawodawcę, jest niezwykle przydatnym narzędziem. Dzięki oparciu w modelach ekonomicznych pozwala bowiem spojrzeć na system prawny z uwzględnieniem konkretnych praktycznych efektów obowiązywania określonych przepisów. Tworząc prawo i stosując je przy uwzględnieniu tego podejścia, państwo lepiej dostrzega problemy obywateli i odpowiada na ich potrzeby. (...) W Polsce - kraju, w którym niedoskonałość prawa uznaje się za jedno z większych zagrożeń, takie badania powinny odgrywać szczególnie ważną rolę - podkreślił Jabłoński.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: prawo, ekonomia, uniwersytet warszawski, wiadomości, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie