Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Problemy badawcze w firmie? Rzuć wyzwanie naukowcom

0
Podziel się:

Jak stworzyć najlepszy produkt czy technologię? Łącząc naukę z biznesem. To, co dotychczas wydawało się być zadaniem dość karkołomnym, od kilku miesięcy funkcjonuje za sprawą Sieci Badawczej Łukasiewicz. 4,5 tys. naukowców pracuje w niej nad rozwiązaniami dla przedsiębiorstw.

Problemy badawcze w firmie? Rzuć wyzwanie naukowcom
Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz (wp.tv)

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Sieć Badawcza Łukasiewicz zatrudnia blisko 8 tys. osób, w tym 4,5 tys. naukowców, którzy wspierają przedsiębiorców w takich kwestiach, jak zdrowie, transformacja cyfrowa, inteligentny transport i zrównoważona gospodarka. Sieć tworzą 33 instytuty.

Jak działa sieć? Na stronie www.lukasiewicz.gov.pl wystarczy "rzucić wyzwanie" naukowcom, a ci w ciągu 15 dni stworzą co najmniej kilka zespołów ekspertów i kilka projektów, na różnym poziomie dojrzałości technologicznej, odpowiadających na dany problem. To przedsiębiorca decyduje o ewentualnym wyborze interesującego go projektu.

Od 15 listopada 2019 roku, kiedy to Łukasiewicz uruchomił swój mechanizm, takich wyzwań pojawiło się 84, z czego 42 pochodziły od przedsiębiorców.

– Dotychczas zgłosiło się do 46 firm. W tym czasie zdefiniowaliśmy 153 problemy technologiczne i przygotowaliśmy 603 propozycje rozwiązań. Co czwarty projekt został przez przedsiębiorcę kupiony lub wspólnie z nim złożyliśmy wniosek w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – wyjaśnia Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Budżety projektów wahają się od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych. Część przedsiębiorców finansuje projekty ze środków własnych, inni składają wnioski o dofinansowanie do NCBR. Koszty Łukaszewicza stanowią 20-40 proc. całego projektu.

– W naszym systemie wyzwań mamy międzynarodowe korporacje, jak LG; spółki publiczne, jak KGHM czy PGZ, a także duże spółki prywatne, jak Grupa Eneris. Większość projektów, które realizujemy warta jest miliony złotych. Współpracujemy również z mikroprzedsiębiorcami, często rodzinnymi firmami – mówi Piotr Dardziński.

Kto jest właścicielem opracowanej przez Łukasiewicza technologii? I dlaczego z siecią warto współpracować?

Zapraszamy na rozmowę z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz, którą mieliśmy okazję przeprowadzić podczas Impact’20 Connected Edition.

Zobacz także: Impact’20 Connected Edition dzień II - rozmowa z Panem Piotrem Dardzińskim

Impact to najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Polsce. W Warszawie o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych dyskutowali ministrowie, prezesi, właściciele i menedżerowie firm. Wśród podejmowanych tematów znalazły się m.in. rządowa stymulacja gospodarki post-COVID-19, kryzys klimatyczny, priorytety polskiej prezydencji w V4 czy niemieckiej w UE czy rewolucja 4.0.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)