Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja
Materiał partnera

Przebranżowienie – wyzwanie, które daje ogromną satysfakcję i szansę na rozwój kariery

Podziel się:

Urlop macierzyński pozwolił jej spojrzeć z dystansem na życie zawodowe i zdecydować o zmianie branży. Dziś mówi, że w nowej pracy jest w swoim żywiole. Rozmowa z Justyną Konstantynowicz – BI Developer w Atos Poland R&D.

Przebranżowienie – wyzwanie, które daje ogromną satysfakcję i szansę na rozwój kariery
(materiały partnera)

Justyno, obecnie pracujesz na stanowisku BI Developera w międzynarodowej firmie z branży technologicznej. Czym zajmowałaś się przed przebranżowieniem?

Przez ostatnie kilkanaście lat pracowałam w obszarze miękkiego HRu. To była zupełnie "inna bajka" w porównaniu z tym, czym zajmuję się teraz. Najczęściej wykorzystywałam inną pulę moich kompetencji, choć nigdy nie brakowało mi umiejętności analitycznych i czułam się pewnie wykonując zadania z nimi związane.

Długo myślałaś o zmianie zawodu? Co prowokowało te myśli?

Myśli o zmianie pojawiły się u mnie podczas urlopu macierzyńskiego. Przerwa w pracy zawodowej pozwoliła mi z dystansu spojrzeć na miejsce, w którym się znalazłam, zwłaszcza w kontekście zmian w życiu prywatnym. I chociaż bardzo lubiłam moją dotychczasową pracę, to zaczęłam myśleć o tym, co mogłabym robić, aby łatwiej było mi zadbać o work-life balance, a moja praca była bardziej elastyczna i abym mogła wykonywać ją zdalnie. I tak na myśl przyszła mi branża IT. Choć pomysł wydawał się wywrotowy, postanowiłam spróbować.

Zobacz także: Dzień Kariery Kobiety w IT 2021

Ukończyłaś kurs Business Intelligence w Future Collars trwający 11 tygodni. Czy bootcamp wystarczył, aby znaleźć pracę w nowym zawodzie i czuć się wystarczająco pewnie w nowych obowiązkach?

Zanim zaczęłam kurs, uczyłam się we własnym zakresie korzystając z kursów e-learningowych. Tak poznałam podstawy Pythona i SQLa. Na bootcampie Power BI nauczyłam się bardzo dużo – to naprawdę solidna porcja praktycznej wiedzy. Przede mną jeszcze bardzo dużo nauki, ale wiedza i umiejętności zdobyte na kursie połączone z moim doświadczeniem biznesowym wystarczyły, żeby zdobyć pierwszą pracę w nowej branży.

Zmiana ścieżki zawodowej bywa sporym wyzwaniem. Co dla Ciebie było najtrudniejsze na drodze do zmiany zawodowej, podczas kursu lub na początku nowej pracy?

Najtrudniejsze było chyba samo podjęcie decyzji oraz trwanie w niej w chwilach zwątpienia. Taka zupełna zmiana, jaka miała miejsce w moim przypadku, to absolutnie wyjście ze strefy komfortu i to w wielu aspektach. Ale odkąd zaczęłam nową pracę, jestem w swoim żywiole.

Jak wspominasz okres, kiedy szukałaś pracy w nowej profesji?

Przyznaję, że znalezienie pierwszej pracy w nowym zawodzie było wyzwaniem. Wiedziałam, jak ważne dla pracodawców jest doświadczenie, zwłaszcza że Business Intelligence to obszar, który łączy IT z biznesem i doświadczenie biznesowe nie jest bez znaczenia. Umiejętności interpersonalne, komunikacyjne, zdolność łączenia i wykorzystywania wiedzy z wielu dziedzin – wiedziałam, że to moje silne strony. Wierzę, że połączenie kompetencji technicznych oraz interpersonalnych może być moim atutem w świecie IT.

Co powiedziałabyś sobie 2 lata temu?

Dwa lata temu jeszcze nie planowałam takiej zmiany w życiu zawodowym. Byłam na urlopie macierzyńskim i moje myśli krążyły wokół innych tematów. Od momentu podjęcia decyzji, że chcę spróbować zmienić branżę, do dnia, kiedy otrzymałam ofertę pracy, minęło zaledwie kilka miesięcy.

Co się stało, że podjęłaś akurat taką decyzję, co było wyzwalaczem?

To był dla mnie generalnie czas dużych zmian. Pojawienie się dzieci, przeprowadzka do innego miasta. Wiedziałam, że po urlopie macierzyńskim będę szukała nowej pracy w nowym miejscu. W czasie przerwy w pracy zawodowej poszukiwałam też zwyczajnie wyzwań intelektualnych i tak postanowiłam uczyć się programowania.

Dlaczego wybrałaś Business Intelligence?

Ze względu na to, że BI to obszar IT, który jest najbliżej biznesu. Byłam przekonana, że tu w największym stopniu będę mogła wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenia.

Jak to jest uczyć się wszystkiego od nowa?

Moim zdaniem jeżeli ktoś decyduje się na pracę w IT, to decyduje się też na ciągłą naukę. Trzeba lubić takie wyzwania. Ja lubię i bardzo się cieszę, że IT daje tak ciekawe możliwości rozwoju. Czuję, że jeszcze nie powiedziałam ostatniego słowa.

Skończyłaś kurs BI i co wydarzyło się dalej?

W moim przypadku wszystko potoczyło się bardzo szybko. Szczęśliwą aplikację złożyłam jeszcze w trakcie trwania kursu, zostałam zaproszona na rozmowę, potem na kolejną – techniczną. Trochę szczęścia, dużo wiary w siebie, nieco zbiegów okoliczności i udało się.

Czy miałabyś jakąś radę dla osób, które chcę zmienić swoją zawodową ścieżkę?

Nie czuję się ekspertem w temacie przebranżowienia – mogę powołać się jedynie na moje doświadczenia. Dla mnie ważne było zidentyfikowanie elementów, które będą istotne w nowej pracy oraz czego oczekuję od tej zmiany. Równie znaczące było oparcie się na moich mocnych stronach. Bez tego trudno o szybki rozwój w nowej dziedzinie. Potem potrzebna już była tylko odwaga i wytrwałość, a konkretniej sporo odwagi i sporo wytrwałości.

Jak z perspektywy kilku miesięcy oceniasz decyzję o zmianie?

Ten proces to niesamowita przygoda. Jest w niej sporo niepewności, ale przede wszystkim mnóstwo inspirujących rozmów, duża dawka nowej wiedzy i ogromna satysfakcja z osiągniętego celu. Fantastyczna mieszanka. Przez cały czas powtarzałam sobie, że jeśli ostatecznie nie uda mi się zmienić zawodu, to "w najgorszym wypadku" nauczę się czegoś nowego. To zawsze korzyść. Dziś mogę powiedzieć, że moja praca oprócz satysfakcji z tego co robię, zapewnia mi również odpowiedni balans między życiem prywatnym i zawodowym, sporą elastyczność, możliwość pracy zdalnej oraz ogromne perspektywy rozwoju. Nie wykluczam też, że kiedyś połączę moje obie ścieżki zawodowe.

Inspirująca historia Justyny jest dowodem na to, że zmiana jest możliwa, a nowa praca może przynieść ogrom satysfakcji. Jeśli chcesz posłuchać więcej historii o zmianie ścieżki kariery na IT oraz o drodze na najwyższe stanowiska w tej branży, zapisz się na Dzień Kariery Kobiety w IT – darmową konferencję online, która odbędzie się już 8 grudnia. W programie znajdzie się 7 paneli, 18 warsztatów, 2 power speeche i 11 sesji speed mentoringowych. Będzie to okazja do poznania ekspertek i liderek polskiej branży IT, zdobycia nowej wiedzy i umiejętności oraz odnalezienia motywacji i odwagi do działania.

Weź udział i buduj świadomie swoją karierę w IT!

Materiał partnera
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl