Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|

Przepisanie majątku na żonę. Ponad połowa Polaków akceptuje ukrywanie dochodów

31
Podziel się:

Aż 59 proc. Polaków usprawiedliwia przepisanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem – wynika z cytowanego przez PIE badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Przymykamy też oczy na pracę na czarno czy płacenie gotówką bez rachunku aby uniknąć VAT.

Przepisanie majątku na żonę. Ponad połowa Polaków akceptuje ukrywanie dochodów
(Pixabay, pixabay)
bFerUumt

Skala społecznego przyzwolenia na nadużycia w obszarze finansów jest relatywnie duża i – co nawet gorsze – zwiększyła się w ostatnim roku.

Wśród nadużyć cieszących się największym społecznym przyzwoleniem są: praca na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji (66 proc.) oraz przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem (59 proc. ). W obu przypadkach odsetek osób, które tolerują takie zachowania wzrósł w porównaniu z 2019 rokiem o ponad 30 pkt. proc., wynika z raportu ZPF "Moralność finansowa Polaków”.

Aż 54 proc. Polaków akceptuje zmianę rachunków bankowych, by uniknąć zajęcia środków przez komornika (wzrost o 31 pkt. proc.), a 53 proc. dopuszcza płacenie gotówką bez rachunku, by uniknąć płacenia VAT (wzrost o 31 pkt. proc.). Również 53 proc. przywala na zatajanie informacji uniemożliwiających przyznanie kredytu (wzrost o 28 pkt. proc.).

bFerUumv
Zobacz także: Firmy zombie. "Pomoc czasem trafia do nieefektywnych firm"

Co ciekawe, prawie 90 proc. Polaków uważa jednocześnie spłacanie długu za obowiązek moralny. Ten odsetek nie zmienił się istotnie w porównaniu w poprzednimi edycjami badania w 2018 oraz 2019 roku.

Najmniejsze społeczne przyzwolenie zanotowano w odniesieniu do: wyłudzania pieniędzy za pomocą posługiwania się fałszywymi dokumentami (8,7 proc.), zawyżanie wartości poniesionych szkód, by uzyskać nienależne odszkodowanie (34 proc.) oraz wykorzystania błędu kasjera, który pomylił się na swoją niekorzyść (38 proc.).

bFerUumB

Ponad połowę nadużyć badani usprawiedliwiali nieuczciwością firm i osób fizycznych funkcjonujących w sferze finansów.

Najczęściej wskazywano na: nieuczciwość instytucji finansowych (52 proc.), nieuczciwość firm ubezpieczeniowych (70 proc.), nieuczciwość kasjerów (53 proc.) oraz nieuczciwość w egzekwowaniu długów przez komorników i windykatorów (odpowiednio: 80 proc. i 68 proc.).

bFerUumC

Jak zauważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), brak zaufania do instytucji w połączeniu z rosnącą akceptowalnością nadużyć może prowadzić do pogłębiania "efektu gapowicza” i poważnych konsekwencji społeczno-ekonomicznych, jak wzrost cen konsumenckich czy niższa ściągalność podatków.

"Niepożądane skutki dotkną wszystkich konsumentów, również tych, którzy zachowują określone normy etyczne i przestrzegają prawa” – oceniają ekonomiści PIE.

"Mimo wzrostu deklarowanego poziomu usprawiedliwienia nadużyć w poszczególnych kategoriach, ich hierarchia pozostaje podobna, co wskazuje na względnie trwały, dobrze ugruntowany w społeczeństwie porządek normatywny" - dodali.

Ich zdaniem, ze względu na oddolny charakter problemu, zmiana niepożądanych praktyk może okazać się trudna i czasochłonna, a egzekucja właściwych zachowań – kosztowna i problematyczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFerUumW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
tk
rok temu
gorzej jak żona w długą pójdzie z twoim przyjacielem najlepszym.....
12345
rok temu
Przepisanie majątku na żonę to tak jakby oddało się go wierzycielom.W taki właśnie sposób kobiety stają się milionerkami:-)Autor artykułu chyba upadł na głowę.Kobieta jest z facetem tylko do momentu kiedy ten trzyma kasę.Jak ją odda to jest już jej niepotrzebny.
5-nie kradnij
rok temu
Polacy -katolicy i akceptują złodziejstwo jak w rządzie pis !!
bFerUumX
Hela
rok temu
Od kogo się uczą ,to jest przerażajace ,wrocławskie windykacje poukładane z ludźmi z rzadu to jest horror co się robi w Polsce ,ale myśle ze to ostatnie chwile tej korupcji ,pozdrawiam młodzież i emerytów
nieSEZONOWI
rok temu
wygląda mi to na ankiete przeprowadzoną u nieaktywnych polityków, bo czynni w 100% by opowiedzieli się za 😋 a teraz poważnie, czy ktoś zadał sobie to pytanie: a dlaczego sie tak dzieje??? 🙄 więcej podatków od podatków, po to żeby utrzymywac innych nierobów 🤨 jako jeden z nielicznych narodów ciągle musimy kombinować, żeby utrzymać sie na powierzchni, odwalcie się od przedsiębiorców i nagradzajcie tych, którzy pracują 😉 dajcie wędkę a nie rybę tym wszystkim z full mops wypas, bo końca ich pychy i bezczelności nie widać
...
Następna strona