Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przyszłość Polski to biotechnologia

AstraZeneca to obecnie jeden z najpoważniejszych inwestorów biotechnologicznych w Polsce. Dzięki statusowi Centrum Badawczo-Rozwojowego firma dołączyła do grona kilkudziesięciu kluczowych przedsiębiorstw ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu 2020 r. ogłoszono opiewający na 1,5 miliarda zł program inwestycyjny firmy AstraZeneca na najbliższe pięć lat, którego celem jest dalszy rozwój centrum R&D i zwiększenie zaangażowania koncernu w tym obszarze.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Jak podkreślają władze firmy, ubieganie się o status CBR to naturalne następstwo działalności i rozwoju AstraZeneca w Polsce, w której firma jest obecna od prawie trzydziestu lat. – Chcemy jeszcze bardziej związać się z polskim ekosystemem innowacji i uczestniczyć, wraz z innymi partnerami i stroną publiczną, w tworzeniu wartości dodanej dla Polski i polskiej gospodarki. Jesteśmy przekonani, że status Centrum Badawczo-Rozwojowego wesprze nasze działania i pozwoli osiągnąć znakomite rezultaty przede wszystkim z perspektywy pacjentów – mówi Alina Pszczółkowska, Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

To również przypieczętowanie dotychczasowego wkładu koncernu w sektor R&D. Stworzone przez AstraZeneca Globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych w Warszawie odpowiada za organizację i prowadzenie badań klinicznych nad nowymi cząsteczkami i lekami. Kluczowe obszary terapeutyczne obejmują m.in. onkologię, choroby kardiologiczne i metaboliczne a także schorzenia układu oddechowego. Status Centrum Badawczo-Rozwojowego, przyznawany przez ministra właściwego w sprawach gospodarki, stanowi narzędzie wsparcia dla przedsiębiorstw specjalizujących się w działalności badawczo-rozwojowej w obszarach takich jak: farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych czy sektor informatyczno-inżynierski. Wspólnym mianownikiem tych przedsiębiorstw są intensywne prace B+R, prowadzone w Polsce. AstraZeneca jest pierwszym globalnym koncernem biofarmaceutycznym wśród grona niespełna pięćdziesiąt podmiotów, któremu nadano status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

O poważnych planach AstraZeneca związanych z polskim rynkiem świadczą inwestycje w rozwój działalności w Polsce. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu 2020 r. ogłoszono opiewający na 1,5 miliarda zł program inwestycyjny firmy AstraZeneca na najbliższe pięć lat, którego celem jest dalszy rozwój centrum R&D i zwiększenie zaangażowania koncernu w tym obszarze.

Zacieśnianie współpracy z polskim sektorem R&D to efekt m.in. przychylnego nastawienie rządu do działań biznesowych oraz badawczo-rozwojowych. Konsekwentnie wprowadzane rozwiązania legislacyjne tworzą korzystne realia dla rozwoju R&D. Ulga na działalność badawczo-rozwojową czy IP Box sprawiają, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla tego typu inicjatyw. – Aby stać się najlepszym, potrzeba świetnie wykształconych specjalistów oraz podjęcia konkretnych działań. Polska ma przed sobą znakomite długoterminowe perspektywy. Trzeba jednak nie tylko ambitnie stawiać sobie pytania o to, co chcemy osiągnąć za 10 czy 20 lat, lecz także wyznaczać krótkoterminowe, mniejsze cele. Dzięki nim można osiągać rezultaty, które są widoczne w krótkim czasie i przechodzić do kolejnych etapów – mówi Radu Rasinar, prezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Obecnie warszawski zespół AstraZeneca liczy ponad 2000 osób, z czego ponad 1000 osób zatrudnionych jest w funkcjach badawczo-rozwojowych spółki, a ponad 100 pracowników posiada stopień naukowy (doktora lub doktora habilitowanego). AstraZeneca ściśle współpracuje ze środowiskiem uniwersyteckim i planuje dalszy rozwój współpracy z uczelniami wyższymi i start-upami. Polska to dla tego globalnego biofarmaceutycznego giganta niezwykle ważny rynek, w którym dostrzega ogromny potencjał.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz