Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

Radom dołącza do pierwszej ligi przewozów lotniczych. Port przyjmie największe samoloty

116
Podziel się

Ekipy budowlane przyspieszyły prace przy budowie pasa startowego lotniska w Radomiu. Układana jest ostatnia warstwa betonu przed warstwą jezdną.

Budowa pasa startowego na lotnisku w Radomiu
Budowa pasa startowego na lotnisku w Radomiu (mat.pras., PPL)
bDZFPsfF

Budowlańcom sprzyjają wysokie jak na te porę temperatury i brak opadów śniegu. W Radomiu z jednej strony trzeba przedłużyć pas z 2 km do 2,5 km, a z drugiej strony trzeba także wzmocnić już istniejącą konstrukcję, żeby wzrosła jej nośność.
Port Lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku ma bowiem przyjmować samoloty klasy Boeinga 737 i Airbusa A320, najpopularniejsze samoloty średniego zasięgu.

Radom przyjmie najcięższe samoloty

Co ciekawe nośność drogi startowej będzie większa od nośności pasa na Lotnisku Chopina w Warszawie, a tam przecież mogą lądować największe, a za tym i najcięższe samoloty świata.

bDZFPsfH

To przełoży się na trwałość i niższe koszty utrzymania – wyjaśnia Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL), inwestora radomskiego lotniska. Teraz co prawda PPL zapłaci więcej za roboty budowlane, ale za to pas startowy dłużej będzie pracował bez remontów.

To ważne w sytuacji, gdy lotnisko w Radomiu ma być portem uzupełniającym dla warszawskiego Okęcia, a następnie dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Pas o ponad pół metra wyższy

Ekipy budowlane układają beton o grubości kilkudziesięciu centymetrów na całej długości pasa. W przyszłym roku wylana zostanie ostatnia warstwa betonu, jezdna, o grubości 38 cm. Pokrywać ona będzie 2,5 km pasa o szerokości 45 metrów plus opaski po 7,5 m z każdej strony drogi startowej.

bDZFPsfN

Ostatecznie więc istniejący dotąd 2 km pas zostanie podniesiony o 60 cm, a grubość dobudowanego fragmentu będzie przekraczała 1 metr.

Premia za szybszą budowę terminala

Lotnisko będzie gotowe w trzecim kwartale 2022 roku, ale może to się stać szybciej, jeśli przetarg na budowę terminala wygra firma, która zbuduje go szybciej niż przewidziane 26 miesięcy.

bDZFPsfO

To termin wskazany przez Krajową Izbę Odwoławczą, a Porty Lotnicze proponowały bowiem termin krótszy, 20-miesięczny.

Prezes Szpikowski zapewnia, że PPL wypłacą premię za szybsze postawienie terminala, co powinno zachęcić oferentów do przedterminowego wywiązania się z zadania.

bDZFPsgi
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
umeczony
rok temu
nareszcie rzad ktory inwestuje w rozwoj polski a nie!!!
Maciek
rok temu
Tylko szkoda, że nikt nie uwzględnia tego, że ludzie nie chcą latać z Radomia. Ja bym wolał aby czartery jak enter air latały z Warszawy. tu przynajmniej bez problemu dojechać można. A do Radonia nie za bardzo jest jak
sky is the li...
rok temu
we Wloszczowie peron a w Radomiu lotnisko i tak PIS rozwala system
bDZFPsgj
Hańba dla PO
rok temu
Że tak zapuścili lotnisko, i chwałą Pis że je rozbudowuje! Tak się robi udane inwestycje proszę państwa.
Grzesiek :)
rok temu
Im większe samoloty tym mniej lotnisk je obsługuje a mniejszy zysk, więc to doskonałą decyzja.
...
Następna strona