Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Ranking kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej

3
Podziel się:

Dotychczas kilka banków posiadało w swojej ofercie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Jednak od 30 czerwca tego roku, rekomendacja KNF nakłada na każdy bank uniwersalny obowiązek oferowania ich klientom. Sprawdzamy, ile kosztują takie kredyty hipoteczne i który bank ma najlepszą ofertę.

Ranking kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej
bEDmIjBx

Dotychczas banki, które działają w Polsce udzielały w przeważającej większości kredytów hipotecznych o oprocentowaniu zmiennym. Było ono ustalane na podstawie stawki WIBOR® powiększonej o marżę. Od końca czerwca 2021 r. wszystkie banki uniwersalne mają także obowiązek proponowania swoim klientom kredytów mieszkaniowych o stałej lub częściowo stałej stopie procentowej. Obowiązek ten wynika z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego z 2019 r., w której znalazł się zapis mówiący, że bank powinien umożliwić klientowi detalicznemu zmianę formuły oprocentowania kredytu ze zmiennej stopy procentowej na stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową – dotyczy to również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie niniejszej Rekomendacji.

Znaczna większość banków proponuje kredyty z odsetkami niezmiennymi przez 5 lat. I to właśnie ich kredyty znalazły się w zestawieniu. W rankingu nie ma ofert Alior Banku i Credit Agricole. Wynika to z tego, że banki te wprowadziły kredyty o częściowo stałym oprocentowaniu trwającym 7 lat.

Trzeba też pamiętać, że kredyty oprocentowane według stałej stopy procentowej będą droższe od tych ze zmienną stopą nawet wtedy, kiedy stawka WIBOR® wróci do stanu sprzed pandemii. Wynika to z dodatkowego kosztu związanego z zapewnieniem stabilnej raty kredytu, która pozostanie na takim samym poziomie, niezależnie od wahań stóp procentowych.

bEDmIjBz

Dla kogo szukaliśmy finansowania?

Założyliśmy, że szukamy najlepszego kredytu na zakup mieszkania dla dwuosobowego gospodarstwa domowego z Wrocławia. Nasi klienci są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i zarabiają miesięcznie 8 774 zł netto i nie korzystają z innych kredytów. Klienci chcą wziąć kredyt w kwocie 250 tys. zł (80% LtV) i spłacać go w równych ratach miesięcznych przez 25 lat.

Swoje propozycje przysłało mi 10 banków. Od jednego z nich – ING Banku Śląskiego – dostałem dwie oferty (druga z nich znalazła się poza pierwszą dziesiątką zestawienia, więc nie prezentuję jej w tabeli)

W czołówce rankingu znalazły się oferty Citi Handlowego, BOŚ Banku i Banku Pocztowego.

bEDmIjBF

I miejsce – Citi Handlowy

Pierwsze miejsce zajął kredyt mieszkaniowy z Citi Handlowego. Jego całkowity koszt wynosi 80 715 zł, a wysokość miesięcznej raty to 1 098 zł.

Jakie są pozostałe parametry kredytu mieszkaniowego z Citi Handlowego?

 • oprocentowanie w pierwszym 5-letnim okresie – 4,10%,
 • prowizja za udzielenie kredytu – 1,00%,
 • RRSO – 2,37%.
bEDmIjBG

Co warto jeszcze wiedzieć o kredycie mieszkaniowym z Citi Handlowego?

 • możesz nim sfinansować zakup gotowej nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym lub zrefinansować kredyt z innego banku,
 • maksymalna kwota kredytu to 3 mln zł (bank udziela kredytów do 80% wartości nieruchomości),
 • bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

II miejsce – BOŚ Bank

Na drugim miejscu uplasował się kredyt hipoteczny z BOŚ Banku. Całkowity koszt kredytu na zakup mieszkania przy 20% wkładzie własnym wyniesie 102 493 zł. Małżeństwo, dla którego szukaliśmy najlepszego kredytu, zapłaci miesięczną ratę w wysokości 1 303,83 zł.

Jakie są pozostałe parametry kredytu hipotecznego z BOŚ Banku?

bEDmIjBH
 • oprocentowanie w pierwszym 5-letnim okresie – 3,87%,
 • prowizja za udzielenie kredytu – 1,80%,
 • RRSO – 2,51%.

Co warto jeszcze wiedzieć o kredycie hipotecznym z BOŚ Banku?

 • kredytem możesz sfinansować np. zakup, budowę, remont domu lub mieszkania lub zakup działki,
 • maksymalna kwota kredytu to 80% wartości nieruchomości,
 • możesz skorzystać wakacji kredytowych do 3 miesięcy w roku.

III miejsce – Bank Pocztowy

Na najniższym stopniu podium znalazła się propozycja Banku Pocztowego. W jej przypadku miesięczna rata wyniesie 1 135,14 zł. Całkowity koszt kredytu zaś zamknie się kwotą 110 149 zł.

bEDmIjBI

Jakie są pozostałe parametry kredytu mieszkaniowego z Banku Pocztowego?

 • oprocentowanie w pierwszym 5-letnim okresie – 3,45%,
 • prowizja za udzielenie kredytu – 2,00%,
 • RRSO – 3,32%.

Co warto jeszcze wiedzieć o kredycie mieszkaniowym z Banku Pocztowego?

 • kredytem możesz sfinansować nie tylko zakup i budowę nieruchomości, ale także przebudowę lub remont,
 • maksymalna kwota kredytu to 80% wartości nieruchomości (najmniej możesz pożyczyć 50 tys. zł),
 • kredyt możesz spłacać nawet przez 35 lat.
Miejsce Bank Rata Całkowity koszt kredytu RRSO Zapytaj o kredyt!
1 Citi Handlowy 1 098,00 zł 80 715 zł 2,37% Zapytaj o kredyt!
2 BOŚ Bank 1 303,83 zł 102 493 zł 2,51% Zapytaj o kredyt!
3 Bank Pocztowy 1 135,14 zł 110 149 zł 3,32% Zapytaj o kredyt!
4 BNP Paribas 1 301,10 zł 112 567 zł 5,17% Zapytaj o kredyt!
5 Bank Pekao 1 311,37 zł 115 293 zł 5,25% Zapytaj o kredyt!
6 Santander Bank Polska 1 198,99 zł 123 113 zł 3,57% Zapytaj o kredyt!
7 PKO Bank Polski 1125,44 zł 1) 139 402 zł 2,85% Zapytaj o kredyt!
8 mBank 1 298,97 zł 151 030 zł 4,28% Zapytaj o kredyt!
9 ING Bank Śląski 2) 1 304,78 zł 155 924 zł 4,44% Zapytaj o kredyt!
10 Bank Millennium 1 305,83 zł 158 840 zł 4,45% Zapytaj o kredyt!

Założenia: Kredyt na zakup mieszkania na 80% LTV, kwota kredytu: 250 000 zł, waluta: PLN, okres kredytowania: 25 lat. Raty równe. Klient: dwuosobowe gospodarstwo domowe z Wrocławia z dochodami netto w wysokości 8 774 zł, (wiek najstarszego kredytobiorcy - 35 lat) osiąganymi na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Klienci nie mają innych kredytów. Mają kartę kredytową z limitem 5 000 zł. Nie korzystali dotychczas z usług banku - kredytodawcy. W zestawieniu zostały ujęte banki, które odesłały wypełnione ankiety do 19 czerwca 2021 r.

1) 12 pierwszych rat. 1 251,07 zł - w pozostałym okresie spłaty
2) Oferta specjalna "Najlepiej na swoim - lekka rata"

Kredyty zawsze trzeba porównywać przed tym, zanim zdecydujemy się na konkretny bank. Ta zasada dotyczy zwłaszcza kredytów hipotecznych. W ich przypadku chodzi nie tylko o to, że okres ich spłaty wynosi kilkadziesiąt lat, ale też o to, że różnica między najtańszą a najdroższą ofertą może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (w przypadku rankingu jest to 78 125 zł). Porównując oferty warto też zastanowić się nad tym, jak kredyt ma być oprocentowany – według stopy zmiennej czy stałej? Trzeba pamiętać o ryzyku stopy procentowej – obecnie obowiązujące oprocentowanie zmienne może wkrótce nie być tak atrakcyjne jak obecnie. W ciągu najbliższego roku mają bowiem zostać podniesione stopy procentowe, które pośrednio wpływają na jego stawkę.

bEDmIjCa
Źródło:
direct.money.pl
KOMENTARZE
(3)
Dar
2 miesiące temu
Świetnie, że takie kredyty wreszcie się pojawiły. Biorąc pod uwagę inflację, niepewną sytuację na rynku, to bezpieczniejsza opcja zakupu i osobiście przymierzam się właśnie do takiej formy kredytowania swojego mieszkania na Praga Arte.
zadowolony
2 miesiące temu
teraz zróbcie zarobki z minimalną pensją i przedstawcie kto da kredyt tylko nie na 250 tys tylko na 400 tys. za 250 tys gdzie ty kupisz mieszkanie i umeblujesz ?
Wawa
2 miesiące temu
Bank jak kasyno na końcu zawsze wygrywa...lichwa żydowska ehh czy spłacisz czy nie i tak przegrywasz..całe życie spłacasz swoją pracą żeby coś mieć..tylko pytanie czy naprawdę myślicie że domy będą szły w górę w nieskończoność? naprawdę myślisz że ci dobroczyńcy z banków i cały system finansowy istnieją tylko po to żebyś w życiu miał lżej i dobrze ci się powodziło? ciesz się że domy drożej bo zarabiasz na nich inflacja jest super... a czy już orientujesz się że z wypłaty zostaje coraz mniej..
bEDmIjCb