Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

10 mld zł długów. Kopacz uzdrowi system?

0
Podziel się:

Minister zdrowia chce, by samorządy pokrywały straty generowane przez źle zarządzane szpitale. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały przekształcić je w spółki. To pierwszy krok do prywatyzacji szpitali.

10 mld zł długów. Kopacz uzdrowi system?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEUNCqEl

Minister zdrowia chce, by samorządy pokrywały straty generowane przez źle zarządzane szpitale. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały przekształcić je w spółki. A to pierwszy krok do prywatyzacji. Samorządowcy alarmują: Szpitale będą mogły bankrutować! Eksperci chwalą: to szansa na uporządkowanie niewydolnego systemu i poprawienie funkcjonowania wielu placówek.

W tym tygodniu rząd zaczyna prace nad tzw. pakietem zdrowotnym. To drugie podejście minister Ewy Kopacz do reformy systemu służby zdrowia. Choć w projekcie ustawy o działalności leczniczej nie zapisano tego wprost, zamiarem resortu jest de facto doprowadzenie do przekształcenia szpitali w spółki.

Wymusi to zapis, zgodnie z którym jednostka założycielska szpitala - czyli w zdecydowanej większości przypadków samorząd - będzie musiał w ciągu trzech miesięcy pokryć straty jakie lecznica wygenerowała w danym roku. Gdy tego nie zrobi, będzie miał rok na przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową.

bEUNCqEn

[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;da;pielegniarkom;podwyzki;boja;sie;ze;je;skloca,179,0,688563.html) Rząd da pielęgniarkom podwyżki? Boją się, że je skłócą
Ale oprócz kija jest też marchewka. Samorządy, które same zdecydują się na przekształcenie szpitali będą mogły liczyć na pomoc w spłacie długów, które będą działać jako spółka.

Z budżetu na ten cel ma iść co roku 1,4 mld zł. Rząd umorzy też zobowiązania ZOZ-ów wobec Skarbu Państwa - to m.in. zaległe podatki, niezapłacone składki ZUS i nieuiszczone opłaty za użytkowanie wieczyste etc. - w sumie państwo chce darować 1,6 mld zł długów.

Samorządy biją na alarm, eksperci chwalą rządowy plan

Eksperci nie mają wątpliwości. Pacjenci mogą tylko skorzystać na zmianach. - _ Z punktu widzenia pacjenta ważne jest to, by szpital gwarantował wysoką jakość usług. By można było się do niego szybko dostać. I by usługę dostał w ramach ubezpieczenia. Kto jest właścicielem to kwestia drugorzędna _ - mówi Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych i dodaje, że trudno liczyć na spełnienie tych warunków w szpitalu zadłużonym na 100 mln zł, w którym po ścianach biegają karaluchy.

- _ Nie ma zagrożenia, że szpital nagle zacznie leczyć prywatnie a nie w ramach NFZ. Z reguły w skomercjalizowanych placówkach 90-95 procent usług jest realizowanych w ramach kontraktu z NFZ - _mówi dr Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego.

bEUNCqEt

_ - Nadchodzi czas odważnych starostów. Do tej pory wielu z nich bało się zająć problemem zadłużających się szpitali, bo w małych powiatach są to często duzi pracodawcy. Teraz będą musieli zrobić coś z bałaganem, do którego doprowadził obecny system _- dodaje Piotr Wróbel, zastępca redaktora naczelnego portalu rynekzdrowia.pl.

Jednak samorządowcy nie są zachwyceni planami minister Kopacz. - _ To wszystko odbije się na pacjentach. Małe szpitale są nastawione na ratowanie życia i zdrowia pacjenta, a nie na tzw. zyskowność. Obecnie szpital przed przekształceniem nie może upaść, ale już jako spółka jak najbardziej. Czy ktoś zastanawiał się nad skutkami takiego rozwiązania _? – pyta retorycznie Ludwik Węgrzyn ze Związku Powiatów Polskich.

Także Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich wylicza minusy rządowych pomysłów. - _ One nie zachęcają nas do przekształceń. Po pierwsze liczyliśmy na większe wsparcie finansowe. Pod drugie czas jaki dostaliśmy na to jest bardzo krótki _- mówi Wójcik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi;szpitali;rosna;na;tym;niezle;mozna;zarobic,226,0,684514.html) Długi szpitali rosną. Na tym nieźle można zarobić

bEUNCqEu

_ - Jedyną zmianą wartą pochwalenia jest to, że będzie mniej formalności, jakie dokuczały nam przy przekształceniach dotychczas. To jednak za mało - _ podsumowuje.

- _ Bez zwiększenia dofinansowania systemu opieki zdrowotnej, ten projekt spowoduje ogromny kłopot dla samorządów - _wtóruje Marek Balicki , poseł SLD i były minister zdrowia.

To właśnie podkreśla Marek Wójcik. _ - Nasze budżety nie udźwigną szpitalnych długów, a komercjalizacja robiona naprędce i pod przymusem pacjentom nie pomoże _ - ocenia Wójcik. _ Skutek może być taki, że wiele samorządów po prostu stanie. Obciążenie ich budżetów kolejnymi wielomilionowymi długami, spowoduje, że powiat nie będzie miał szans na kredyt, zatrzymają się inwestycje np. drogowe, stanie realizacja projektów unijnych. No bo z czego je będziemy opłacać? _– pyta retorycznie Wójcik.

bEUNCqEv

Resort zdrowia uspokaja. _ - Niepokój związany z tym, że zmiany pogrążą samorządy są bezzasadne. Chodzi o to, by został stworzony plan restrukturyzacji, spłaty długów i lepszego zarządzania placówkami - _mówi Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Również zdaniem Balickiego generalny kierunek zmian jest właściwy.

Mimo tego, że szpital przekształcony w spółkę będzie mógł upaść, eksperci chwalą rządowe pomysły. -_ Ciągle martwimy się o co się stanie z tymi placówkami, które się zadłużają. A nie tędy droga. Jeżeli samorząd nie umie przypilnować tego, co w szpitalu się dzieje, to musi przekształcić go w spółkę. Taka formuła nie pozwala na dalsze bezkarne zadłużanie. To krok w stronę normalności. Nigdzie na świecie nie ma takiej struktury jak nasz SP ZOZ _ - podkreśla Jażdż-Zaleska.

Przedstawiciel resortu zdrowia, z którym rozmawiał *Money.pl *twierdzi, że szpitale nie będą upadać po przekształceniu, bo m.in. mają być lepiej zarządzane. Poza tym będą miały możliwość zarabiania. Nowa ustawa daje im możliwość prowadzenia leczenie częściowo lub całkowicie odpłatnie.

Doświadczenia przekształconych placówek pokazują, że metoda działa. - _ Do tej pory przekształciło się ponad 100 publicznych szpitali. I trudno znaleźć taki, który nadal przynosi straty. A wcześniej w wielu przypadkach tak było _- podkreśla Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

bEUNCqEw

_ - _ Dobry przykład to szpital w Ełku, który przekształcono w 2000 roku. Był przeznaczony do likwidacji. Udało się nie tylko wyjść z długów, ale także rozszerzyć zakres usług medycznych - _ _mówi Kozierkiewicz.

_ _

Ekspert dodaje, że samorządy narzekają, bo chcą ugrać większe wsparcie od ministerstwa, a przekształcane szpitale będą miały obowiązek restrukturyzacji. - _ Będą musiały zredukować nadwyżkę zatrudnienia, ale także przejrzeć wydatki i dostosowanie je do dochodów. Będą musiały stworzyć plan naprawy finansów. To są działania, które mają zapobiec powstawaniu nowych długów po zmianach - _ podkreśla.

_ - Samorządy już teraz przyglądają się finansowaniu podległych im szpitali i przychodni. Nie potrzebujemy do tego tej ustawy _ – ripostuje Marek Wójcik, ze Związku Powiatów Polskich. I dodaje: _ My nie chcemy nic za darmo. Chcemy rozmawiać, negocjować, i ustalić taki plan działania, który nie pogrąży samorządów. _

Przekształcamy od lat, ale wciąż bardzo powoli

Zdecydowana większość szpitali w Polsce działa jako SP ZOZ. Z danych resortu zdrowia wynika, że w ciągu dekady - do końca 2009 r. - przekształcone zostały 92 szpitale i 53 oddziały szpitalne. Wszystkie te jednostki stały się niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej.

Najwięcej nowych spółek utworzyły powiaty. Tam przekształcono 63 szpitale. Zdecydowanie mniej chętnie przekształcały gminy i sejmiki województw. Odpowiednio 13 i 4 szpitale. Rady miast - kolejne 12. W większości przypadków samorządy objęły po 100 proc. udziałów w nowych spółkach.

| ILE SZPITALI PRZEKSZTAŁCONO W SPÓŁKI W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH (stan na styczeń 2010) |
| --- |

2

7

5

1

7

5

11

1

23 **

3

2

6

11 **

5

2 **

1

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Politycy PO od 2007 roku mówią o tym, że przekształcenie szpitali w spółki to szansa na ich lepsze funkcjonowanie i sprawne zarządzanie. Przy pierwszym podejściu do reformy Platforma chciała obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki. Ale ten projekt zawetował Lech Kaczyński.

Obejściem weta miał być tzw. plan B, czyli program pomocy dla samorządów decydujących się na komercjalizację ZOZ-ów. Jednak m.in. ze względu na skomplikowane procedury - chodzi m.in. o konieczność opracowania planu restrukturyzacji i uzyskania akceptacji Narodowego Fundusz Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Samorząd, który przeszedł procedurę mógł liczyć na dotację na spłacenie części długów szpitala. Do sierpnia tego roku 62 samorządy złożyło wnioski o objęcie planem. ale tylko 19 z nich podpisało umowy na dotacje o łącznej kwocie niemal 94 mln zł. Przez pierwszych osiem miesięcy 2010 r. wysokość dotacji sięgnęła 52 mln zł.

Ile jest szpitali w Polsce? Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce mamy 763 szpitale mających co najmniej 50 łóżek. To:

 • szpitale wojewódzkie – 220
  • szpitale powiatowe – 232
  • szpitale miejskie – 57
  • szpitale kliniczne – 42
  • instytuty – 14
  • szpitale utworzone przez Ministra Zdrowia – 3
  • szpitale utworzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – 22
  • szpitale utworzone przez Ministra Obrony Narodowej – 16
  • niepubliczne szpitale samorządowe – 76
  • pozostałe szpitale niepubliczne – 81

Pętla długów wciąż ciśnie. Nie widać światełka w tunelu

Minister Kopacz liczy na to, że nowa ustawa zatrzyma spiralę długów placówek służby zdrowia. Do tej pory nikomu się to nie udało. Mimo tego, że w sumie na oddłużanie służby zdrowia państwo wydało już 20 mld zł, pula ciążących zobowiązań od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Najbardziej zadłużone są szpitale kliniczne. Zaledwie co czwarty z nich nie ma długów. Na początku tego roku zadłużenie 42 placówek przekroczyło 1,5 mld zł. Zobowiązania wymagalne tylko sześciu najbardziej zadłużonych placówek wynoszą ponad 0,5 mld zł.

źródło: Ministerstwo Zdrowia, *2010 - obejmuje dane na koniec II kwartału

Skalę problemu dobrze obrazuje też wielkość tzw. zadłużenia wymagalnego. To długi, które już powinny zostać spłacone. Ale wierzyciele wciąż czekają na swoje pieniądze. W sumie w połowie tego roku uzbierało się ich na kwotę 2.7 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/prywatna;sluzba;zdrowia;czy;politycy;slusznie;nia;strasza,100,0,633188.html) Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? Wydatki na leczenie Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 mld zł. Prywatne lecznictwo ma w tej kwocie coraz większy udział.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/resort;zdrowia;ma;pomysl;jak;skrocic;kolejki;do;lekarzy,0,0,645120.html) Resort zdrowia ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy Ma w tym pomóc szczegółowa kontrola danych pacjentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
bEUNCqEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)