Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Badanie dla Money.pl: OFE czy ZUS? Ponad połowa Polaków nie wie, co musi zrobić

0
Podziel się:

Zatrważające dane: aż 67 procent Polaków nie wie, na czym polega możliwość wyboru w ramach emerytalnej reformy - wynika z badania Mands.

Badanie dla Money.pl: OFE czy ZUS? Ponad połowa Polaków nie wie, co musi zrobić

Od dziś możemy decydować, czy część naszych składek trafiać będzie wciąż do OFE, czy całość do ZUS. To jeden z najważniejszych elementów wdrażanej od początku roku ustawy o zmianach w OFE. Przed wyborem stanęło ponad 16 milionów Polaków. Tymczasem z badania przeprowadzonego przez instytut Badania Rynku i Opinii Mands na zlecenie Money.pl wynika, że blisko 67 procent przyszłych emerytów nie ma pojęcia o tym, co trzeba zrobić, albo ma złe informacje na ten temat. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął przyjmować oświadczenia od ubezpieczonych dotyczące pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Oświadczenia można składać do końca lipca.

Bez względu na decyzję, do ZUS będzie szła dotychczasowa suma 12,22 procent wynagrodzenia brutto. Wybór dotyczy reszty składki czyli 7,3 procent pensji, która jest obecnie dzielona na 4,38 procent na dodatkowe konto w ZUS i 2,92 procent dla OFE. Inaczej mówiąc, jeżeli weźmiemy pod uwagę składkę emerytalną jako całość, możemy zdecydować: albo jej 100 procent ma być przekazywana do ZUS albo 85 procent do ZUS i 15 procent do OFE.

*

Tutaj pobierzesz oświadczenie, które możesz złożyć w ZUS
Jeżeli ktoś chce zostać w OFE, powinien pobrać specjalny formularz, wypełnić go i dostarczyć do ZUS. Oświadczenia będą też dostępne w oddziałach Zakładu. Co bardzo ważne, brak decyzji będzie oznaczał, że klient automatycznie zostanie przeniesiony do ZUS.

Ewentualny czas na zmianę decyzji nadejdzie dopiero w 2016 roku, gdy po raz kolejny otworzy się okienko transferowe. Potem - co cztery lata.

Większość Polaków nie wie, co robić

66,8 procent osób biorących udział w badaniu dla Money.pl nie jest w ogóle zorientowana, albo ma błędne informacje w sprawie wyboru pomiędzy ZUS i OFE oraz związanych z tym formalności.

Wśród osób, których dotyczy konieczność podjęcia decyzji między ZUS, a OFE, aż 58,7 proc. przyznaje, że nie wie, jakie kroki należy podjąć by pozostać w OFE.

Dodatkowo 2,9 procent badanych odpowiada, że nie musi nic robić by pozostać w Otwartych Funduszach Emerytalnych, a ponad 5 procent stwierdza, że by przenieść się z OFE do ZUS, trzeba złożyć specjalną deklarację.

Jedynie 26,7 proc. przepytanych wie, że jest na odwrót, czyli żeby pozostać w OFE, trzeba to zadeklarować. 6,5 proc. respondentów wie, że niepodjęcie żadnych kroków oznaczać będzie rezygnację z OFE i przejście ze składkami do ZUS.

Zorientowani i zdecydowani częściej stawiają na ZUS

Szykując zmiany w OFE, Ministerstwo Finansów założyło, że aż połowa osób pozostanie w OFE. Tymczasem, jeżeli uczestnicy badania deklarują jakąkolwiek opcję, częściej jest to ZUS (37,2 proc.) niż OFE (22,5 proc.).

Wśród respondentów, których bezpośrednio obejmuje obowiązek wyboru pomiędzy ZUS, a OFE, największy odsetek nie wie, jaką decyzje podejmie (40,3 proc.).

Biorąc pod uwagę wiek badanych osób, możemy zauważyć, że respondenci pomiędzy 18, a 49 rokiem życia są najczęściej niezdecydowani odnośnie wyboru ZUS czy OFE (od 39,3 proc. dla 18-29 lat do 55,2 proc. dla 40-49 lat).

Z kolei starsi uczestnicy badania zdecydowanie częściej wybierają ZUS ponad OFE (kolejno 48,9 proc. dla grupy 50-59 lat oraz 76,4 proc. dla osób powyżej 60 roku życia).

Dodatkowo deklaracja pozostania w OFE jest największa pomiędzy 18 a 39 rokiem życia (odpowiednio 32,6 proc. dla grupy 18-29 lat oraz 34,9 proc. dla osób 30-39 lat). Następnie odsetek respondentów wyrażających chęć skorzystania z tego rozwiązania, spada systematycznie wraz ze wzrostem wieku (od 24,6 proc. dla osób 40-49 lat do 7,9 proc. dla uczestników badania powyżej 60 roku życia).

Biorąc pod uwagę wiek respondentów możemy zauważyć, że osoby badane z grupy 18-29 lat najczęściej nie interesują się tym, co trzeba zrobić, aby pozostać w OFE (36,3 proc.). Uczestnicy badania w wieku 30-39 lat oraz 50-59 lat w największym odsetku twierdzą, że aby pozostać w OFE, należy złożyć odpowiednią deklarację w ZUS-ie (odpowiednio 37,6 proc. oraz 30,6 proc.).
_ _

_ Nie wiem co trzeba zrobić _ - takiej odpowiedzi najczęściej udzielają respondenci między 40, a 49 rokiem życia oraz najstarsze osoby badane (kolejno 34,2 proc. oraz 31,6 proc.).

Instytut Badania Rynku i Opinii - Mands. Metoda badawcza

Czytaj więcej w Money.pl

(red. BCh)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)