Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czym Ukraina wabi polskie firmy

0
Podziel się:

Tania i wykwalifikowana siła robocza, to dla inwestorów zagranicznych główny atut Ukrainy .

Czym Ukraina wabi polskie firmy
(Adam Hawałej /PAP)

Tania i wykwalifikowana siła robocza, to dla inwestorów zagranicznych główny atut Ukrainy. Natomiast stosunkowo wysokie podatki oraz biurokracja i trudności w egzekwowaniu prawa to największe przeszkody.

W związku ze stale rosnącymi kosztami produkcji w Polsce - szczególnie chodzi o wynagrodzenia, które wzrosły w ciągu roku o kilkanaście procent - rodzime firmy coraz częściej decydują się przenieść całość lub część swojej działalności za naszą wschodnią granicę, na Ukrainę. Potwierdzeniem tego zjawiska jest przyrost polskich inwestycji w tym, jaki odnotowano w 2007 roku. Od stycznia do grudnia wzrosły one o 366 mln dolarów i osiągnęły poziom ponad 670 mln dolarów.

Najwięcej, bo 35 proc. globalnej kwoty, zainwestowały polskie instytucje bankowo-finansowe. Wśród nich najwięcej środków zaangażowały PKO BP, Pekao S.A., Getin Holding S.A. oraz PZU. Duże kwoty zainwestowały przedsiębiorstwa przemysłowe, takie jak Koncern Mięsny DUDA SA, Grupa Barlinek, Cersanit, Sanitec - Koło, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych TZM, Can-Pack, Nowy Styl, Forte, a także najczęściej stawiany za przykład polskich inwestycji na Ukrainie - Inter Groclin, który zamierza przenieść całą dotychczas realizowaną produkcję foteli samochodowych w Polsce do swoich fabryk w Użhorodzie na Zakarpaciu.

ZOBACZ TAKŻE:

*PLUSY INWESTYCJI NA UKRAINIE *
*_ 1. Niski poziom wynagrodzeń _ *
Na koniec 2007 roku przeciętna płaca na Ukrainie wynosiła 1883 hrywny, czyli niespełna 840 złotych. Natomiast płaca minimalna to jedynie 332 hrywny (około 148 złotych).

_ 2. Niski PIT i VAT _
Od 1 stycznia 2007 roku na Ukrainie od dochodów osobistych obowiązuje podatek liniowy w wysokości 15 proc (nie rezydenci płacą jednak 26 proc.). Natomiast stawka VAT jest na poziomie 20 procent.

_ 3. Wysokie tempo wzrostu gospodarczego _

W latach 2003-2007 PKB Ukrainy zwiększyło się o prawie 45 procent. Według prognoz w 2008 roku wzrost gospodarczy ma wynieść 6,3 procent.

_ 4. Swoboda w prowadzeniu działalności gospodarczej _

- brak ograniczeń przy inwestowaniu przez podmioty zagraniczne
- swoboda wymiany walut
- brak ograniczeń dotyczących importu z Unii Europejskiej
_ 5. Położenie geograficzne _

Sąsiedztwo z Rosją może stanowić ułatwienie firmom - obecnym na Ukrainie - ekspansję na rynkach rosyjskim oraz pozostałych krajów WNP

MINUSY INWESTYCJI NA UKRAINIE *
*
_ 1. System podatkowy i CIT _

System podatkowy nie jest przejrzysty i podlega częstym zmianom wprowadzanym na mocy uchwał rządu. Ponadto władze podatkowe mogą stosować zasady w sposób arbitralny. Przedsiębiorcy płacą od swoich dochodów podatek w wysokości 25 procent.

_ 2. Rynek pracy _

- wiele przepisów chroni pracowników

- na ogół wymagane są zezwolenia na pracę
_ * 3. Gospodarka* _

- opóźnia się restrukturyzacja sektora produkcyjnego,

- gospodarka nadal pozostaje wysoce energochłonna,

- wciąż niedostateczna dywersyfikacja eksportu, który koncentruje się głównie na wyrobach metalurgicznych,

- uzależnienie od cen metali oraz dostaw rosyjskiego gazu

_ *4. Sytuacja polityczna * _
Ukraina ma de facto trzy ośrodki władzy: prezydenta, premiera oraz oligarchów. Prezydent Wiktor Juszczenko, premier Julia Tymoszenko oraz będący człowiekiem najbogatszego Ukraińca - Rinata Achmietowa - były premier i szef największej partii w parlamencie Wiktor Janukowycz toczą stale walkę o władze. To zaś nie pozwala dojść do politycznego konsensusu w sprawie reform niezbędnych do tego, aby Ukraina mogła się trwale i szybko rozwijać.

| ANALIZA SYTUACJI GOSPODARCZEJ NA UKRAINIE |
| --- |
| Dariusz Szul, Coface Dzięki dynamicznej konsumpcji oraz inwestycjom poprawiającym wypłacalność przedsiębiorstw, ponownie odnotowano wysokie tempo wzrostu PKB w 2007 roku. Z drugiej jednak strony zagraniczna konkurencja i wzrost cen energii dały się mocno we znaki przemysłowi chemicznemu, tekstylnemu oraz elektronicznemu. W 2008 r. spodziewane jest umiarkowane ochłodzenie gospodarki na skutek prognozowanego spadku cen metali - stanowiących główny towar eksportowy kraju - oraz wzrostu cen importowanego gazu. Możliwe również, że sektor prywatny odczuje efekt kurczącego się rynku kredytowego oraz rosnących utrudnień w dostępie do pożyczek zagranicznych. Inflacja, podsycana w 2007 r. wzrostem cen żywności oraz przedwyborczymi wydatkami budżetowymi, w 2008 r. obniży się bardzo nieznacznie w związku z rosnącymi cenami importowanej energii. Jednocześnie, pogorszenie warunków wymiany międzynarodowej (TOT) w połączeniu ze wzrostem importu prowadzić będzie do dalszego pogłębiania deficytu zewnętrznego. Dla
obarczonego znacznym zadłużeniem walutowym sektora prywatnego oznacza to zwiększenie ryzyka kursowego. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy bezpośrednie inwestycje zagraniczne na bieżąco pokrywają deficyt, umożliwiając utrzymanie zadowalającego poziomu rezerw walutowych. |

Tekst powstał we współpracy z Coface

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)