Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do końca roku wydamy 1,5 mld zł na leki przeciw grypie

0
Podziel się:

To o 600 mln zł więcej niż w sześciu ostatnich tygodniach 2008 roku - szacuje Money.pl.

Do końca roku wydamy 1,5 mld zł na leki przeciw grypie
(jorgeantonio/iStockphoto)

Do końca roku na leki przeciw grypie i przeziębieniu wydamy o 600 mln zł więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - tak wynika z szacunków Money.pl. Od początku listopada w aptekach codziennie sprzedaje się blisko 450 tys. opakowań farmaceutyków i 20 tys. szczepionek przeciw tzw. grypie sezonowej.

W ostatnich dniach lawinowo rośnie liczba zachorowań na grypę w Polsce. Tylko w pierwszej połowie listopada zachorowało 66 tys. osób.

Od początku września stwierdzono już ponad 107 tys. przypadków grypy. W tym ponad 270 to nowa grypa typu A(H1N1). Trzy osoby, u których stwierdzono obecność tego wirusa zmarły. Co najmniej 10 trafiło na oddziały intensywnej opieki medycznej.

źródło: Państwowy Zakład Higieny

W każdy powszedni dzień w aptekach pojawia się ponad dwa miliony Polaków.

źródło: Pharma Expert

Nikt nie ma dokładnych danych dotyczących wielkości rynku specyfików na grypę i przeziębienia. Pozostają szacunki.

W październiku tego roku na grypę zachorowało prawie 32 tys. osób. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z danych firmy badawczej Pharma Expert, apteki zanotowały w tym okresie 15-procentowy wzrost sprzedaży medykamentów bez recepty. Wydaliśmy na nie łącznie 830 milionów złotych.

Z kolei szacunki firmy konsultingowej PMR mówią o tym, że wśród wszystkich leków jakie Polacy kupując bez recepty, wydatki na te przeciw grypie i przeziębieniom - w tym leki przeciwbólowe i witaminy - stanowią aż 80 procent, co daje kwotę przekraczającą 660 milionów złotych.

25,7 mld zł
tyle według Pharma Expert wydamy w tym roku w aptekachJeżeli założymy, że od dziś do końca roku chorych na grypę będzie przybywać w porównywalnym tempie jak na początku listopada (a tak właśnie było w poprzednich latach), to zachoruje jeszcze około 240 tysięcy Polaków. Osiem razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

To, zachowując proporcje, może przełożyć się na wzrost wartości sprzedaży leków przeciw grypie i przeziębieniom nawet o blisko 60 procent w porównaniu z rokiem 2008. Od połowy listopada do końca grudnia tego roku wydamy na nie w takiej sytuacji prawie 1,5 mld zł, blisko 600 milionów złotych więcej niż przed rokiem - szacuje *Money.pl. *

Nasze szacunki są i tak dużo bardziej ostrożne od tych, które przedstawia Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków. Jego zdaniem w kolejnych tygodniach, przy tym samym tempie rozprzestrzeniania się wirusów, tygodniowo będzie przybywać nawet 100 tys. przypadków.

Ruch w aptekach już widać

20 - 30 zł
tyle kosztuje szczepionka przeciw grypie
W Polsce dostępne są preparaty: Fluarix, Influvac i Vaxigrip.

Z obserwacji Pharma Expert wynika, że od początku listopada w aptekach już widać bardzo wyraźny wzrost sprzedaży leków przeciw przeziębieniom.

- _ Średnia sprzedaż dzienna - z wyłączeniem dni świątecznych - wyniosła 448 tysięcy opakowań. Sprzedaż w październiku to 245 tysięcy sztuk. Wzrost w skali miesiąca wyniósł więc 83 proc. _- informują analitycy rynku farmaceutycznego.

Kupujemy też więcej szczepionek przeciw wirusowi grypy. Dziennie, średnio apteki sprzedają 20 tys. opakowań. Tymczasem w październiku było to około 9,6 tys.To wzrost w ujęciu miesięcznym aż o 108 proc. Pomimo tego z dostępnością w powszechnej sprzedaży nie jest najlepiej. - _ W chwili obecnej w większości hurtowni i aptek nie ma już szczepionek przeciw sezonowej grypie. Czekamy na nowe dostawy - _ podkreśla Paweł Grzesiowski._ _

Rząd zapewnia jednak, że szczepionek na tradycyjną grypę ma nie zabraknąć. Ale przede wszystkim dla tzw. grup ryzyka. Czyli m.in. pracowników służby zdrowia. Minister zdrowia zapowiedziała już kupno 273 tysiące kolejnych dawek.

Trwają negocjacje w sprawie zakupu szczepionek przeciw grypie typu A(H1N1), ale jak mówił w rozmowie z Money.pl wiceminister zdrowia Jakub Szulc -nie wiadomo czy zakończą się one decyzją o zakupie.

**

Monika Stefańczyk, PMR Consulting: **
W 2008 r. rynek leków bez recepty i suplementów diety (OTC) w Polsce był wart ok. 9 mld zł W tym roku urośnie on o ok. 15 proc. i osiągnie wartość ponad 10 mld zł.

Tamiflu ściśle tajne. Ale rezerwy już uwolnione

Resort zdrowia zmienił też strategię dotyczącą podawania leków antywirusowych. Około 75-80 tys. opakowań najpopularniejszego specyfiku - Tamiflu -z państwowych rezerw ma trafić do aptek.

Lekarze rodzinni mają zapisywać leki osobom z ciężkimi objawami grypy. Gdy przerzucone do hurtowni zapasy się skończą, rząd planuje kolejne zakupy.

Nie wiadomo kiedy to nastąpi. Bo Ministerstwo Zdrowia nie ujawnia informacji o wielkości naszych zapasów. Dwa tygodnie temu premier Tusk mówił, że rząd ma Tamiflu dla około dwóch milionów Polaków.

To sporo mniej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, która uważa, że zapasy powinny wystarczać do zaspokojenia potrzeb około ośmiu milionów Polaków.

Epidemia A(H1N1) w raportach Money.pl
*Przychodnie przetrwają epidemię, ale kosztem pacjentów * Epidemia grypy A(H1N1) nie dobije finansowo przychodni. Zapłacą za to chorzy, którzy nie dostaną się do lekarza.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)