Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Drgnęło na rynku nieruchomości. Na razie w internecie

0
Podziel się

Internauci szturmują serwisy ogłoszeniowe. Chętnych na kupno lub sprzedaż mieszkania jest najwięcej od pół roku.

Drgnęło na rynku nieruchomości. Na razie w internecie
(Paul Fleet/Dreamstime.com)
bCYmTomZ

Internauci szturmują serwisy ogłoszeniowe. Chętnych na kupno lub sprzedaż mieszkania jest najwięcej od pół roku. Mimo to wciąż panuje transakcyjny marazm, bo kupujący nie mają pieniędzy.

Dziś GUS podał, że w styczniu na rynku nieruchomości pojawiło się dokładnie 19541 nowych mieszkań. To wynik o 33,5 procent lepszy niż w styczniu ubiegłego roku i 63 procent *tego, co deweloperzy i indywidualni inwestorzy skończyli budować w grudniu 2008. *Money.pl sprawdził, czy Polacy szukają ofert mieszkaniowych, czy też pogodzili się z panującym na rynku nieruchomości marazmem.

Okazuje się, że w styczniu popularność fraz związanych z kupnem mieszkań wpisywana w wyszukiwarkę była najwyższa od roku. Odbicie nastąpiło po najgorszym grudniu w historii. Są chętni na mieszkania, są właściciele gotowi je sprzedać. Obie strony blokuje jednak kredytowa polityka banków.

bCYmTonb

Według statystyk Google, w styczniu Polacy około 1,5 miliona razy wpisywali do wyszukiwarki hasło _ sprzedam dom _. Drugie tyle wyszukiwań dotyczyło hasła _ sprzedam mieszkanie _. Czy to znaczy, że na rynku pojawili się chętni do kupowania, którzy szukają okazji?

Popularność frazy _ sprzedam mieszkanie wśród polskich internautów : _

źródło: Google Trends

Zdaniem ekspertów, wniosek nie jest niestety tak oczywisty._ - Wzrost liczby zapytań o hasło "sprzedam dom" _ to przejaw tego, że więcej osób chce wystawić nieruchomość na sprzedaż. Szukają informacji jak, za ile i gdzie sprzedać _ - ocenia _Marta Kłosińska z serwisu Szybko.pl. _ - Dlaczego tak się dzieje? Ceny nieruchomości spadają i w związku z kryzysem, którego rozmiary trudno przewidzieć, będą spadać. _

bCYmTonh

Grudniowy mega dołek_ _

Jeśli sprzedawać, to teraz

Analitycy rynku nieruchomości podpowiadają, że jeśli sprzedaż mieszkania jest konieczna i ma nastąpić w tym roku, nie należy z transakcją zwlekać. Ceny będą spadać. Na lepsze czasy sprzedający będą musieli poczekać 2-3 lata.
Aktywność internautów oddaje wyraźnie sytuację na rynku. Od września ubiegłego roku zainteresowanie frazami na temat nieruchomości wyraźnie słabło, podobnie jak ruch w branży.

Co prawda ostatnie dwa miesiące w roku to tradycyjnie czas, kiedy spada zainteresowanie nieruchomościami, jednak symptomatyczne, że grudzień 2008 był pod tym względem najgorszy od czasu badania trendów popularności fraz w polskiej wersji wyszukiwarki Google.

Podobny poziom zainteresowania internautów - choć mimo wszystko lepszy niż pod koniec ubiegłego roku - branża nieruchomości notowała w grudniu 2004 roku. Tyle, że wówczas z sieci korzystało około 8 milionów Polaków, a dziś jest ich dwukrotnie więcej - nawet 17 milionów.

bCYmToni

Popularność frazy _ nieruchomości wśród polskich internautów : _

źródło: Google Trends

Na słabe wyniki wpływ miały oczywiście problemy z dostępnością kredytów, ale również oczekiwanie kupujących, że sprzedający zejdą ze stawek. Zastój faktycznie pociągnął za sobą wyraźny spadek cen. Z grudniowych zestawień cen Open Finance wynika, że w skali roku najbardziej potaniały mieszkania w Krakowie (16,5 proc.) i Gdańsku (13,9 proc.). Taniej, choć już nie tak wyraźnie, było również we Wrocławiu (2,9 proc.) i w Warszawie (0,6 proc.). Open Finance odnotował również wyraźny spadek liczby transakcji.

Branża wraca na prostą?

W styczniu popularność frazy _ nieruchomości _ powróciła jednak do poziomu z pierwszej połowy ubiegłego roku. Informacji i ofert Polacy szukali 9 milionów razy. Roczna średnia, na której wyraźnie zaważyła druga połowa roku, to około 5 milionów wyszukań.

bCYmTonj

_ - Wysokie ceny, zmniejszenie dostępności kredytów oraz szalejące kursy walut doprowadziły do radykalnego ograniczenia liczby zawieranych transakcji. Nie spowodowały jednak tego, że ludzie przestali marzyć o własnym mieszkaniu, domu czy działce - _ wyjaśnia Marcin Drogomirecki z portalu Oferty.net. _ - Popyt wciąż jest bardzo duży tylko możliwości nabywcze są niewystarczające. Mimo tego ludzie szukają ofert, przeglądają je, porównują i analizują ceny. _

Poprawie zainteresowania sprzyjają co najmniej dwie rzeczy: styczniowa obniżka stopy referencyjnej kredytów (w ciągu ponad dwóch miesięcy główna stopa procentowa obniżyła się o 175 punktów bazowych). Po drugie, na początku stycznia obowiązywać zaczęła nowelizacja ustawy wspierającej budownictwo rodzinne, dzięki której więcej mieszkań kwalifikowało się do dopłat w ramach programu _ Rodzina na Swoim _. Z zestawienia przygotowanego przez Money.pl w połowie grudnia wynika, że już wówczas możliwość dopłat obejmowała od 15 do 20 procent lokali dostępnych na rynku.

Fatalny trend w grudniu i wyraźne odwrócenie w styczniu potwierdzają statystyki serwisów internetowych, publikujących ogłoszenia kupna i sprzedaży nieruchomości. Dla przykładu - serwis dom.money.pl w styczniu odwiedziło 279 tysięcy osób, czyli o ponad połowę więcej niż w grudniu.

bCYmTonk

źródło: Money.pl

Dużą poprawę odnotowują też inne serwisy. W styczniu liczba unikalnych użytkowników, którzy skorzystali z serwisów Oferty.net, NoweInwestycje.pl i www.nieruchomości.pl sięgnęła 700 tysięcy. To o ponad 20 procent więcej niż w styczniu roku 2008 i blisko 40 procent więcej niż w grudniu.

_ - W ciągu 48 godzin pojawia się i jest odświeżanych nawet do 18 tysięcy ogłoszeń. W zeszłym roku było to około 12-13 tysięcy - _przyznaje również Marta Kłosińska. _ - Porównując styczeń 2009 ze styczniem 2008, w tym momencie mamy o około 24 procent więcej ofert. _

Statystyki Szybko.pl potwierdzają tezę, że ruch w internecie generowali w styczniu sprzedający. Choć ofert od 12 miesięcy wyraźnie przybyło, liczba użytkowników, czyli również potencjalnych kupujących, nieznacznie spadła.

źródło: Szybko.pl

Skokowy wzrost zainteresowania to zdaniem Marcina Drogomireckiego efekt zatoru na rynku: _ - Z jednej strony przybywa tych, którzy w ostatnich miesiącach nie dokonali zakupu ale wciąż mają taki zamiar. Z drugiej zaś należy pamiętać o właścicielach, którzy też intensywnie wykorzystują możliwości internetu do tego, by skuteczniej wypromować swoje nieruchomości i znaleźć na nie klientów. _

Ekspert portalu Oferty.net przyznaje, że sytuację rozładować może jedynie poprawa na rynku kredytów. _ - Wszystko teraz w rękach banków - _ podkreśla.

bCYmTonC
nieruchomości
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)