Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek

0
Podziel się:

Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.

Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek
(PAP/Marek Zimny)

Górnicy to wciąż potęga, zarówno pod względem zarobków jak i przywilejów. Mimo to związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej uznali, że ich pensje powinny wzrosnąć o 10 procent. Teraz średnio zarabiają blisko 6,8 tys. złotych miesięcznie, czyli dwukrotność średniej krajowej. Poza darmowymi akcjami, domagają się też wieloletnich gwarancji zatrudnienia. By wymóc na zarządzie spółki realizację swoich warunków gotowi są zablokować prywatyzację spółki. Protestowi przewodzi Sławomir Kozłowski, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w JSW SA (na zdjęciu).

Średnia miesięczna pensja górnika w Polsce to blisko 5,8 tys. złotych brutto. Mogą się z nimi równać jedynie informatycy i pracownicy banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Reszta pozostaje daleko w tyle.

Do górniczej czołówki, jeżeli chodzi o zarobki, należą górnicy z KGHM. Średnio dostają miesięcznie blisko 6,9 tys. złotych brutto. Górnik z Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostaje niewiele mniej, średnio wraz ze wszystkimi dodatkami, wyciąga miesięcznie blisko 6,8 tys. złotych brutto. To dwukrotność średniego krajowego wynagrodzenia (niewiele ponad 3,4 tys. złotych)

źródło: GUS

Górnicze pensje są jednak mocno zróżnicowane. Co dziesiąty górnik pracujący pod ziemią dostaje miesięczne 2,5 tysiąca złotych brutto. Co czwarty otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3,2 tysiąca złotych. Są jednak też tacy, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach i z wykształceniem wyższym niż zawodowe czy średnie, którzy inkasują co miesiąc od 10 do ponad 14 tysięcy złotych.

Obok pensji liczne przywileje i bonusy

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;bezwstydny;jak;gorniczy;zwiazkowiec,174,0,814510.html) Zwoliński: Bezwstydny jak górniczy związkowiec
Górnicy oprócz podstawowej pensji, otrzymują szereg dodatków. Każdemu z nich należy się trzynastka, do tego dochodzi barbórka. Otrzymują też 14. pensję jako nagrodę z zysku.

Poza tym każdemu górnikowi przysługuje deputat węglowy, zależnie od kopalni jest od 6 do 8 ton węgla rocznie lub jego równowartość w gotówce. Średnio jest to około 2 tysiące złotych rocznie na głowę.

Zależnie od wynegocjowanych warunków umowy zbiorowej górnikowi przysługuje też szereg dodatków: akordowy, za godziny nadliczbowe, za pracę w dni wolne i święta, premia dniówkowa, akordowa, zadaniowa, dodatek funkcyjny, nocny, nagroda jubileuszowa, dopłata do wakacyjnych biletów kolejowych czy dodatek na wyprawkę szkolną dla dzieci: tzw. ołówkowe. Te ekstra wynagrodzenia kosztują kopalnie blisko miliard złotych rocznie.

Porównanie przywilejów przysługujących górnikom, urzędnikom i pracownikom prywatnych firm
Przywileje Górnicy JSW S.A. Urzędnik ministerialny Pracownik prywatnej firmy*
Płatny urlop TAK TAK TAK
Dodatkowy płatny urlop za przepracowane niedziele i święta TAK TAK TAK
Dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny TAK NIE TAK
Premia za wydajną pracę TAK NIE NIE
Premia za nadgodziny TAK NIE NIE
Trzynasta pensja TAK TAK NIE
Czternasta pensja TAK NIE NIE
Dofinansowanie wczasów TAK TAK NIE
Deputat węglowy TAK NIE NIE
Dodatek na szkolną wyprawkę dla dziecka TAK NIE NIE

Źródło: Money.pl
*sytuacja w prywatnej firmie, gdzie nie ma układu zbiorowego i nie ma innych przywilejów
poza tymi wynikającymi z Kodeksu pracy

To jeszcze nie wszystko, państwo dopłaca do i tak wcześniejszych górniczych emerytur. W latach 2010-2012 koszt ich wcześniejszych emerytur to około 8 mld złotych rocznie.

By na nią przejść górnicy muszą spędzić pod ziemią ćwierć wieku. Musi to być pełny wymiar czasu pracy, czyli 40 godzin tygodniowo.

Bezpłatne akcje, podwyżki i gwarancja zatrudnienia przez 5 lat. To za mało

Mimo tego górnicze związki domagają się 10-procentowych podwyżek. Chcą zablokować debiut giełdowy JSW, który zaplanowano na 30 czerwca i żądają wieloletnich gwarancji zatrudnienia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t137630.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;przeciw;prywatyzacji;bedzie;blokada;wysylki;wegla,98,0,814178.html) Górnicy przeciw prywatyzacji. Będzie blokada wysyłki węgla
_ - Ministerstwa skarbu i gospodarki oraz zarząd spółki zapewniają, że państwo zachowa dominację w firmie - _mówi Money.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik spółki. _ _

Spółka zaoferowała górnikom 5-letnie gwarancje zatrudnienia, a zarząd gotów jest także zgodzić się - jak zapewnia - nawet na 10-procentowe podwyżki, uzależniając to jednak od przyjęcia motywacyjnego systemu wynagradzania.

_ - Nie dość, że górnikom zaproponowano 15 procent darmowych akcji, to poza tym zarząd spółki zaproponował sfinansowanie dodatkowej puli akcji dla tych górników, którzy nie mają uprawnień, by je otrzymać. Chcemy by wszyscy górnicy naszej spółki, w sumie około 22 tysięcy osób, dostali darmowe akcje - _mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t137661.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zietek;prywatyzacja;kopalni;jsw;to;rabunek,116,0,814452.html) Ziętek: Prywatyzacja kopalni JSW to rabunek

Dla związkowców to za mało. - _ Skoro górnicy zarabiają powyżej średniej krajowej, to nie mogą mieć jeszcze lepiej? _ - pyta w rozmowie z Money.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego _ Sierpień 80 _.

- _ Spółkę stać na podwyżki. Tylko w ubiegłym roku wypracowała ponad miliard złotych zysku netto. Płaci duże podatki, całe górnictwo z tego tytułu odprowadziło do budżetu ponad siedem miliardów złotych w ubiegłym roku. Wreszcie trzeba pamiętać o tym, że górnicy z JSW w 2009 roku zgodzili się na obniżki wynagrodzeń, co w trudniejszym momencie pozwoliło spółce zaoszczędzić sto milionów złotych - mówi Ziętek . _

CO POZA JSW? SPRAWDŹ SPODZIEWANE DEBIUTY W DZIALE IPO

Związkowcy są zdecydowanie przeciwni prywatyzacji JSW na giełdzie_ . - Jedyny cel tej prywatyzacji to ratowanie budżetu kwotą trzech miliardów złotych. Ani grosz z tej kwoty nie pójdzie do samej spółki. Zdaniem związkowego lidera propozycja przekazanie górnikom puli bezpłatnych akcji spółki to namawianie ich do sprzedania miejsca pracy za 30-50 tysięcy złotych. - _ Nie chcą takiej łapówki, bo podobne pieniądze zarobią w około pół roku - _dodaje Ziętek. _

Jeżeli nie będzie porozumienia, jeszcze w kwietniu związkowcy chcą zablokować wysyłkę węgla z kopalń. _ - Strajk odbywa się zgodnie z prawem, poprzedziło go referendum, jednak blokowanie transportów z węglem będzie już łamaniem prawa. Nie zamierzamy się temu bezczynnie przyglądać - _ odpowiada rzecznik JSW. Zapowiedziała pozwy przeciwko łamiącym prawo.

Straty z powodu dobowego strajku szacuje się na ok. 30 mln zł - to przede wszystkim wartość niewydobytego w ciągu jednego dnia węgla.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t99251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;mowi;dosc;drozyzny;zapowiada;16;manifestacji,128,0,814464.html) "Solidarność" mówi: Dość drożyzny! Zapowiada 16 manifestacji W każdym mieście wojewódzkim 25 maja na ulice wyjdą związkowcy. Dodatkowa planowana jest w lipcu, gdy Polska przejmować będzie przewodnictwo UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t39822.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;jesli;wywalczysz;podwyzke;i;tak;sie;nie;wzbogacisz,42,0,813098.html) Nawet jeśli wywalczysz podwyżkę i tak się nie wzbogacisz Podwyżki planuje zaledwie co czwarta firma. Tym, co dostaną, średnią podwyżkę w wysokości 170 zł, inflacja pożre ponad 140 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t30755.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/2;5;mln;zwiazkowcow;w;polsce;ponad;6;tys;zwiazkow,17,0,520209.html) 2,5 mln związkowców w Polsce. Ponad 6 tys. związków Działacze największych central zarabiają od 6 do 14 tys. złotych brutto miesięcznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)