Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zarobki w polsce
13.04.2013 07:00

Kryzys? Zobacz najlepiej opłacane stanowiska w Polsce

Na tych stanowiskach można zarobić średnio od 10 do ponad 32 tysięcy złotych miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Eksperci przewidują, że rok 2013 upłynie pod znakiem pogłębiającej się recesji. Wzrostu gospodarczego można spodziewać się dopiero z nadejściem nowego roku. Prognozy te wyglądają dość ponuro, nie tylko z perspektywy firm, ale również każdego pracownika. Przedsiębiorstwa nawet jeśli planują podwyżki, to są to zazwyczaj kwoty nieznaczne. Kryzys dotyka wszystkich bez wyjątku, ale można wyróżnić pewną grupę stanowisk, w której na zarobki zdecydowanie nie można narzekać.

Nie będzie zaskoczeniem fakt, że najkorzystniej w zestawieniach wypadają pensje członków zarządów i kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Według Raportu Płacowego przygotowanego przez Advisory Group TEST Human Resources na najwyższe zarobki może liczyć dyrektor generalny. Miesięczna płaca całkowita na tym stanowisku wynosi średnio aż 32 562 zł. Wysokość wynagrodzenia jest w tym przypadku jednak dość mocno zróżnicowana. W firmach zatrudniających do 100 osób jest to kwota 23 530 zł, natomiast już w dużej firmie, w której zatrudnionych jest powyżej 500 pracowników, dyrektor generalny może liczyć średnio na płacę w wysokości 41 583 złotych.

Na zarobki nie mogą też narzekać dyrektorzy finansowi. 18 735 zł to średnia płaca na tym stanowisku, a już dyrektor finansowy w branży motoryzacyjnej może pochwalić się kwotą 20 734 zł. Kryzys nie ma też większego wpływu na pensję dyrektora ds. personalnych i dyrektora ds. sprzedaży są to kolejno kwoty: 17 112 zł i 17 339 złotych.

Dysproporcja zarobków między kadrą zarządzającą najwyższego szczebla a menadżerami znajdującymi się niżej w hierarchii jest spora. Wciąż jednak są to stanowiska, na których można liczyć na godne zarobki.

W przypadku kontrolera finansowego miesięczna płaca całkowita wynosi średnio 13 116 zł. Dobre zarobki na stanowiskach związanych z finansami potwierdza wysokość pensji głównego księgowego i jest to kwota rzędu 10 278 zł. Korzystna dla pracowników sektora finansowego sytuacja, spowodowana jest między innymi prężnym rozwojem sektora usług dla biznesu. Nie ulega wątpliwości, że kariera w branży finansowej jest jedną z bardziej perspektywicznych i stabilnych na polskim rynku pracy. Wynagrodzenia w tej branży charakteryzują się jednak dużą rozpiętością między stanowiskami dyrektorskimi a specjalistycznymi, co jest spowodowane głównie zakresem obowiązków i kompetencji pracowników, a także lokalizacją firmy i pochodzeniem kapitału.

Optymistycznie wyglądają również zarobki osób zatrudnionych w szybko rozwijającej się branży informatycznej. Mimo trudnej sytuacji na rynku pracy menadżerowie i specjaliści IT problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy nie mają. Lider zespołu ds. projektów IT może spodziewać się średnio 10 283 zł miesięcznie. Ciekawa jest tu dysproporcja między wysokością pensji na powyższym stanowisku osób zatrudnionych w firmach z polskim kapitałem, gdzie kwota ta wynosi 6 473 zł, a firmach z kapitałem zagranicznym, w których można spodziewać się aż 10 674 złotych.

Stanowisko Miesięczna płaca całkowita brutto
Dyrektor Generalny 32 562 zł
Dyrektor Finansowy 18 735 zł
Dyrektor ds. Personalnych 17 112 zł
Dyrektor ds. Sprzedaży 17 339 zł
Kontroler Finansowy 13 116 zł
Główny Księgowy 10 278 zł
Lider zespołu ds. projektów IT 10 283 zł
Regionalny kierownik sprzedaży 10 135 zł

źródło: Raport Płacowy Jesień 2012 Advisory Group TEST Human Resources

Obecnie prężnie rozwijającą się branżą jest również sprzedaż. Ilość ofert pracy jest spora, a umiejętnie budowana ścieżka kariery daje duże szanse na rozwój zawodowy i przyzwoite zarobki. Według danych zebranych w Raporcie Płacowym interesująco pod względem wynagrodzenia wygląda stanowisko regionalnego kierownika sprzedaży, który według danych zarabia 10 135 zł. Charakterystyczne jest w tym przypadku to, że aż 16 proc. wynagrodzenia stanowi część zmienna, gdzie na pozostałych omówionych stanowiskach wartość ta nie przekroczyła 10 procent. Oznacza to, że zarobki zaproponowane w formie podstawy mogą być niższe niż tutaj przedstawione, ale kwoty te zostaną wyrównane dzięki wysokim premiom sprzedażowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys? Zobacz, o ile więcej będziemy zarabiać Mimo hamowania w gospodarce i obaw ekonomistów, pracodawcy ujawniają zaskakujące plany.
Money.pl policzył, jaką emeryturę dostaniesz Z OFE, czy bez i tak będzie nędza. Koszmarna. Godnie będą żyć tylko ci, którzy sami sobie zapewnią emeryturę.
Mieszkania i domy tańsze nie będą. Teraz ceny w górę Wprawdzie oferty znalazły się na poziomie z przed dwóch lat, ale są też złe wiadomości dla kupujących.
Tagi: zarobki w polsce, zarobki, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, manager, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz