Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Kudrycka najbogatsza. Ma blisko 30 razy więcej niż Tusk

0
Podziel się:

Długi ministrów nowego rządu sięgają 10 milionów złotych. Money.pl sprawdził też, ile mają na kontach.

Kudrycka najbogatsza. Ma blisko 30 razy więcej niż Tusk
(PAP/Radek Pietruszka)

Ministrowie nowego rządu są zadłużeni na niemal 10 milionów złotych. Średnio na jednego z nich przypada blisko pół miliona złotych kredytu. Ich oszczędności wyglądają o wiele mniej imponująco - tak wynika z oświadczeń majątkowych polityków, którym przyjrzał się Money.pl.

Najwięcej na bankowych rachunkach zgromadziła szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Co więcej, prócz zgromadzenia 750 tys. zł może się ona również pochwalić domem, trzema mieszkaniami i działkami budowlanymi o powierzchni 1500 mkw.

Sześciokrotnie mniejszą sumę zgromadził minister finansów Jacek Rostowski. To jeden z zaledwie dwóch ministrów, który - oprócz środków na rachunku bankowym - posiada też jednostki funduszy inwestycyjnych. Po uwzględnieniu ich wartości jego oszczędności wzrosłyby o blisko 93 tys. zł.

Tuż za Rostowskim plasuje się Radosław Sikorski, który zgromadził 110 tys. zł. Szef MSZ w amerykańskich funduszach inwestycyjnych zgromadził 633 tys. zł. Gdyby chciał je spieniężyć miałby niemal tyle samo gotówki, co minister Kudrycka.

Premier Donald Tusk plasuje się w środku stawki dysponując niemal 28-krotnie mniejszą sumą, niż jego podwładna odpowiedzialna za uczelnie wyższe i polską naukę.

OSZCZĘDNOŚCI MINISTRÓW RZĄDU TUSKA (w tys. zł)
miejsce imię nazwisko pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych
1 *Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego * 750
2 *Jacek Rostowski - minister finansów * 125
3 *Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych * 110
4 Sławomir Nowak - minister transportu 80
5 Marcin Korolec - minister środowiska 75
6 Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia 43
7 Waldemar Pawlak - minister gospodarki 35
8 Marek Sawicki - minister rolnictwa 30
9 Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów 27
10 Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej 25
11 Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości 20
12 Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji 13,5
13 Mikołaj Budzanowski - minister Skarbu Państwa 13,3
14 Jacek Cichocki - minister spraw wewnętrznych 11
15 Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego 10
16 Tomasz Arabski - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 8
17 Tomasz Siemoniak - minister obrony narodowej 5
18 Joanna Mucha - minister sportu 4
Suma: *1 mln 385 tys. zł *

Obliczenia Money.pl

Żadnych oszczędności na rachunkach bankowych nie posiadają szefowe resortów edukacji i rozwoju regionalnego: Krystyna Szumilas i Elżbieta Bieńkowska. W sumie na 20 członków nowego gabinetu przypada więc 1 mln 385 tys. zł, czyli blisko 70 tys. zł na osobę.

Ministrów życie na kredyt

Dużo bardziej imponujące sumy można znaleźć po stronie zadłużenia szefów poszczególnych resortów. Łączna wartość ich kredytów to ponad 10 mln złotych.

Najbardziej zadłużeni są: Marcin Korolec z resortu środowiska, Mikołaj Budzanowski odpowiedzialny za Skarb Państwa, szef resortu finansów Jacek Rostowski oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Każdy z nich zaciągnął zobowiązania przekraczające milion złotych.

Żadnych kredytów nie mają do: Jacek Cichocki, Jarosław Gowin, Władysław Kosiniak-Kamysz, Barbara Kudrycka, Waldemar Pawlak i Radosław Sikorski. Mimo tego, na każdego członka gabinetu Tuska przypada średnio 0,5 mln zł zobowiązań.

Ministrowie, którzy zaciągnęli kredyty ( w mln zł)
miejsce imię nazwisko wartość pożyczek
1 Marcin Korolec 1,877
2 Mikołaj Budzanowski 1,523
3 Jacek Rostowski 1,111
4 Tomasz Siemoniak 1,060
5 Joanna Mucha 0,924
6 Michał Boni 0,743
7 Bartosz Arłukowicz 0,519
8 Sławomir Nowak 0,486
9 Donald Tusk 0,450
10 Elżbieta Bieńkowska 0,364
11 Krystyna Szumilas 0,303
12 Tomasz Arabski 0,320
13 Marek Sawicki 0,230
14 Bogdan Zdrojewski 0,130
Suma: *10 mln 040 tys. *

Obliczenia Money.pl

Także w tym zestawieniu Donald Tusk nie wyróżnia się wysoką pozycją. Pozostaje on tylko współkredytobiorcą jednego kredytu, który został zaciągnięty na kupno mieszkaniowe dla syna i synowej.

Ministrowie unikają kupowania akcji i obracania nimi na giełdzie. Jedynie Elżbieta Bieńkowska posiada większą ich liczbę. Z końcem ubiegłego roku były one warte 220 tys. złotych. Bieńkowska była wtedy udziałowcem m.in. takich spółek jak: Tauron, PGE, Bioton, Beskidzki Dom Maklerski, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach czy Zakłady Chemiczne Police.

*Zobacz ranking najbogatszych posłów *[

Rekordzista ubiegłej kadencji ma ponad 52 mln zł ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ranking;najbogatszych;poslow;rekordzista;ma;ponad;52;mln;zl,145,0,840081.html )

Własnymi samochodami jeździ 15 ministrów. Najnowsze z nich to nissan qashqai Radosława Sikorskiego i skoda octavia ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Obydwa pojazdy pochodzą z 2010 roku. O rok starsze są jaguar xfr Barbary Kudryckiej, mazda 3 Joanny Muchy oraz ford mondeo Elżbiety Bieńkowskiej. Premier Donald Tusk posiada czteroletnią toyotę auris, a najstarszym pojazdem dysponuje Radek Sikorski. Jak deklaruje, jego motocykl mw-650 pochodzi z lat 70.

Własny dom posiada 9 ministrów. Najbardziej wyróżnia się tu posiadłość Radosława Sikorskiego. XVIII-wieczny dworek w Chobielinie ma 800 mkw. kwadratowych powierzchni i jest otoczony 14 ha gruntów z parkiem i stawem. Za to rekordzistą pod względem liczby posiadanych nieruchomości jest szef resortu finansów. Jacek Rostowski dysponuje łącznie trzema domami i pięcioma mieszkaniami.

Jedyną osobą, która nie deklaruje posiadania własnego lokum jest wicepremier Waldemar Pawlak. Posiada on za to 27-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w nasiennictwie. Zgodnie z deklaracją ministra gospodarki, w jego skład wchodzą jedynie budynki gospodarcze.

Wszystkie dane pochodzą z najbardziej aktualnych oświadczeń majątkowych, do których udało nam się dotrzeć. Część z nich zostało złożono we wrześniu, inne w marcu 2011 roku. Niektóre pochodzą jeszcze z 2010 roku. Taka sytuacja ma miejsce choćby w przypadku Sławomira Nowaka, który w ciągu minionych dwóch lat był ministrem w Kancelarii Prezydenta. jej urzędnicy nie mają zaś obowiązku ujawniania oświadczeń majątkowych.

Czytaj więcej o nowym rządzie Donalda Tuska
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t190425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose;tuska;docenia;zagraniczna;prasa,27,0,970523.html) Zobacz, jak zagranicą oceniniają expose Tuska Premier większość swojego w wystąpienia programowego poświęcił gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rostowski;ujawnia;kiedy;nastapia;zmiany;w;podatkach,103,0,969831.html) Zobacz, kiedy nastąpią zmiany w podatkach Donald Tusk w expose zapowiedział zmiany w podatkach dochodowych i ulgach oraz podniesienie składki rentowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t191275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/becikowe;dla;nielicznych;ciecie;ulg;i;reforma;emerytur,159,0,969631.html) Becikowe dla nielicznych, cięcie ulg i reforma emerytur Donald Tusk zapowiedział w Sejmie gruntowne zmiany. Dotkną rolników, mundurowych, górników, a nawet... księży.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)