Notowania

Mundurowi emeryci przed 50. kosztują 12,7 mld złotych

Mogą przechodzić na emeryturę już przed czterdziestką i dostają tysiąc złotych więcej niż cywile.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Wciąż bez porozumienia pomiędzy rządem Donalda Tuska, a związkowcami w sprawie reformy emerytur mundurowych. Zdaniem ekspertów ponad 280 tysięcy policjantów, żołnierzy czy strażaków powinno pracować i znacznie dłużej odkładać na emerytury. Związkowcy nie godzą się na ustępstwa, mimo iż dochodzi do takich absurdów, jak ponad sześć tysięcy byłych funkcjonariuszy pobierających emerytury już przed czterdziestką. *

Szef doradców premiera, Michał Boni po raz kolejny miał wczoraj negocjować ze związkowcami służb mundurowych, warunki reformy ich emerytur. Spotkanie najpierw zostało przesunięte na późne popołudnie, a potem odwołane. Oficjalnie wytłumaczono to chorobą ministra Boniego.

Tym samym pomiędzy rządem a związkowcami wciąż daleko do porozumienia w sprawie kształtu reformy i szanse, że wejdzie ona w życie z początkiem przyszłego roku, są już praktycznie zerowe.

Ponad 6 tysięcy emerytów przed czterdziestką

Związkowcy zgadzają się, by mundurowi po reformie nabywali prawo do emerytury po 25, a nie jak w tej chwili po 15 latach pracy. Ich zdaniem najlepiej by było, gdyby rząd w ogóle nie ustalał minimalnego wieku, w którym można przejść na świadczenie. A jeżeli już, to powinien on wynieść 50 lat. Tymczasem rząd obstaje przy minimum 55. roku życia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ultimatum;mundurowych;dla;tuska;albo;rozmowy;albo;protesty,174,0,820654.html) Ultimatum mundurowych dla Tuska
- _ Na to się nigdy nie zgodzimy _ - mówi wprost Antoni Duda, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. - _ Oznacza to bowiem, że prawo do pełnej emerytury osiągałoby się dopiero w wieku 65-67 lat. To dłużej niż w przypadku każdego innego pracownika _ - argumentuje.

Związkowcy bronią się przed ustaleniem zbyt wysokiego wieku, w którym można przejść na emeryturę, bo brak tego pułapu był do tej pory jednym z ich największych przywilejów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż 47 tysięcy mundurowych nie ukończyło jeszcze 50. roku życia. A wśród nich jest ponad sześć tysięcy osób przed czterdziestką.

Źródło: Money.pl na podstawie GUS

Wśród młodych mundurowych przed pięćdziesiątką najliczniejszą grupę stanowią policjanci i inni funkcjonariusze, którym świadczenia wypłaca resort spraw wewnętrznych i administracji. Jest ich ponad 25 tysięcy. Resztę stanowią żołnierze i funkcjonariusze Służby Więziennej, za których odpowiadają resort obrony i resort sprawiedliwości.

Obok stażu pracy i minimalnego wieku problemem w negocjacjach jest również stawka przyszłego świadczenia. Teraz, po 15 latach pracy mundurowy dostaje 40 procent ostatniej pensji i co roku rośnie ona proporcjonalnie do 75 procent. Związkowcy domagają się, by po reformie emeryt startował z emeryturą na poziomie 55 procent ostatniej pensji i z czasem doszedł do 85 procent. - _ Jeżeli rząd chce, by mundurowi dłużej pracowali, to logiczne jest, że późniejsze świadczenie powinno być wyższe _ - uważa Antonii Duda.

Efekty reformy dopiero za 30 lat

Z taką argumentacją nie zgadza się prof. Wanda Ronka-Chmielowiec, specjalista od systemu emerytalnego i kierownik Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - _ W tej chwili całość emerytur mundurowych jest i tak pokrywana z budżetu. Nie widzę powodu, dla którego mundurowi nie mieliby odkładać przynajmniej części pieniędzy na swoje przyszłe emerytury, tak jak robią to wszyscy inni pracownicy. W ten sposób zarobiliby na swoje przyszłe świadczenia _ - uważa ekonomistka.

Zgadza się z nią Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców Prywatnych _ Lewiatan _. - _ W sporze o emerytury mundurowe bardzo mocno kibicuję rządowi. Nie chodzi o to, że ich pomysł jest doskonały, ale przynajmniej narusza tę dużą nierównowagę pomiędzy uprzywilejowanymi a nieuprzywilejowanymi emerytami. Nawet w przypadku służby, która niejednokrotnie zagraża życiu, nie może być tak, że nie płaci się składek, a potem przechodzi na emeryturę po 15 latach pracy _ - podkreśla Jeremi Mordasewicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t89556.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;nikt;nie;straci;uprawnien,173,0,739245.html) Mundurówki - nikt nie straci uprawnień
Ekspert _ Lewiatana _ nie widzi również powodu, dla którego rząd w ogóle powinien rozmawiać w tej chwili ze związkowcami o emeryturach mundurowych. Dlaczego? - _ Bo przecież jakiekolwiek zmiany będą dotyczyć nie obecnych funkcjonariuszy, ale dopiero tych co wstąpią do służby po reformie. Rozmowa byłaby uzasadniona, gdyby zmiany miały w jakikolwiek sposób dotknąć obecnych mundurowych _ - przekonuje Mordasewicz.

Ekonomiści zaznaczają również, że w takiej sytuacji zmiany - choć potrzebne - to jednak są zbyt małe, a ich wpływ na finanse państwa będzie odczuwalny dopiero za około 25-30 lat.

Zobacz ile kosztuje nas armia uprzywilejowanych w mundurach ##12,7 mld zł dokładamy do mundurowych emerytur

Trudno oczekiwać, by obciążenia budżetu z tytułu emerytur mundurowych miały się w najbliższych latach zmniejszyć. W tej chwili rocznie na ten cel idzie ponad 12,7 miliarda złotych. Z kolei do korzystania z tych przywilejów jest uprawnionych 280 tysięcy osób. Największa grupa to wojskowi, których jest około sto tysięcy. Do tego dochodzi ponad 97 tysięcy policjantów, 30 tysięcy strażaków, 27 tysięcy strażników więziennych i 16 tysięcy strażników granicznych.

A to i tak nie wszystko, bo do grupy uprawnionych należałoby jeszcze doliczyć funkcjonariuszy ABW i wywiadu, którzy nie podają informacji o liczbie zatrudnionych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych poszczególnych służb. *ABW nie podaje liczby zatrudnionych. Pięć tysięcy to ustawowy limit.

Mundurowi dostają również wyższe emerytury od osób nieuprzywilejowanych. Średnio ta różnica wynosi tysiąc złotych, bo podczas gdy przeciętna emerytura z ZUS wynosi 1,8 tysiąca złotych, to większość funkcjonariuszy może liczyć na 2,7-2,8 tysiąca złotych. I to po znacznie krótszym okresie pracy.

Źródło: Money.pl na podstawie danych MON, MSWiA, KRUS, ZUR, MS

- _ Dzieje się tak dlatego, że emerytura mundurowa jest wyliczana jako procent ostatniej pensji, która zwykle jest przecież najwyższa. Tymczasem wśród osób bez przywilejów liczy się wynagrodzenia z całego okresu zatrudnienia _ - tłumaczy Jeremi Mordasewicz. - _ To niesprawiedliwe, bardzo krzywdzące i również tutaj należałoby pomyśleć o zmianach _ - uważa.

Zdaniem ekspertów na poważną reformę w systemie emerytur mundurowych na razie nie ma jednak co liczyć. Rząd z pewnością nie zdecyduje się na radykalne kroki przed wyborami. Tym bardziej, że za zmianami w świadczeniach dla mundurowych powinna pójść chociażby reforma KRUS i emerytur rolniczych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t130043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;o;tysiac;zl;wyzsze;od;przecietnej;z;zus,96,0,822112.html) Mundurowi nie chcą pracować 25 lat Funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Rząd chce to zmienić i proponuje 25 lat. Mundurowi się nie zgadzają.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t130042.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/armia;uprzywilejowanych;do;kazdego;doplacisz;490;zl,157,0,760477.html) Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;emeryt;pariasem;europy;moze;byc;jeszcze;gorzej,152,0,654744.html) Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej Rząd kłóci się o nasze składki emerytalne i pomysł zmniejszenia wpływów do OFE na rzecz ZUS.
Tagi: reforma emerytur mundurowych, mundurówki, emerytury, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz