Notowania

Nowy Sejm zacznie od zabrania nam 3 mld zł. A to początek

Wkrótce posłowie zajmą się podnoszeniem akcyzy na paliwo, likwidowaniem...

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Turczyk)

Dziś po raz pierwsze zbiera się Sejm nowej kadencji. I - jak deklarują politycy Platformy Obywatelskiej - od razu weźmie się ostro do pracy. Absolutnym priorytetem są ustawy: budżetowa i okołobudżetowa. Skutki regulacji, wprowadzanych przez tą ostatnią, odczują w portfelach wszyscy obywatele. Projekt przygotowany przez resort finansów kierowany przez Jacka Rostowskiego (na zdj.) zakłada m.in.: podniesienie akcyzy na paliwa i papierosy oraz likwidację tzw. lokat _ antybelkowych _.

- _ Najważniejszą sprawą jest budżet i ustawa okołobudżetowa. To musimy zrobić jak najszybciej, żeby wzmocnić Polskę wobec zagrożeń związanych z niepewną sytuacją ekonomiczną na świecie _- zapowiada w rozmowie z *Money.pl *Małgorzata Kidawa-Błońska posłanka PO i wiceprzewodnicząca klubu tej partii w poprzedniej kadencji.

Zgodnie z konstytucją nowy parlament zajmuje się projektami ustaw, zgłoszonymi do Sejmu w poprzedniej kadencji. W przypadku budżetu terminy są nieubłagane i nie ma znaczenia, czy w danym roku odbywały się wybory. Do końca stycznia 2012 roku ustawa budżetowa musi przejść całą ścieżkę legislacyjną. Jeśli tak się nie stanie, prezydent może rozwiązać Sejm.

Kidawa-Błońska nie chciała potwierdzić, czy podwyżki stawek akcyzy i likwidacja lokat antybelkowych zapisane w projekcie ustawy okołobudżetowej są już przesądzone. - _ To będzie zależało od ministra finansów. Platforma stoi jednak na stanowisku, że mimo trudnej sytuacji nie należy obciążać za bardzo obywateli _- zaznaczyła. Ministerstwo Finansów potwierdziło natomiast, że projekt, który upubliczniło w ubiegłym tygodniu jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych.

2,45 mld zł z wyższej akcyzyNajwiększym źródłem dodatkowych przychodów do państwowej kasy ma być podwyżka akcyzy na paliwa oraz papierosy, która ma wejść w życie od stycznia 2012 r.

Projekt zakłada, że zmiana stawek akcyzy na paliwa dostosuje ich poziom do minimów określonych przez unijne dyrektywy. Resort finansów podał w uzasadnieniu projektu, że przy ustalaniu nowej stawki na olej napędowy i biokomponenty wzięto pod uwagę podwyżkę opłaty paliwowej, która 1 stycznia 2012 r. wzrośnie z 239,84 zł za 1000 litrów do 249,92 zł. Podwyżka ta wynika z waloryzacji o wskaźnik inflacji za trzy kwartały 2011 r. (4,2 proc.).

Źródło: e-petrol.pl

W sumie wyższa stawka akcyzy na paliwa silnikowe da około 2,2 mld złotych w skali roku, z czego 2,128 mld zł pochodzić będzie z akcyzy za diesla, a 44 mln zł - z akcyzy za biokomponenty stanowiące samoistne paliwa.

Z kolei podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe ma przynieść dodatkowe 245 mln zł rocznie, przy założeniu, że sprzedaż spada o 2,5 proc. i nie ma podwyżek cen detalicznych wprowadzanych przez producentów._ _

*Czytaj w Money.pl *

- _ Podniesienie stawek podatku akcyzowego to jest normalna sprawa, rzecz jasna opinii publicznej zawsze się to niepodobna, ale porównując Polskę z innymi krajami Europy, to sfera finansów publicznych wygląda u nas całkiem nieźle. Trudno wiec krytykować rząd za to, że w trudnych czasach szuka źródeł dochodów. Z drugiej strony to są drobne zmiany. Prawdziwie duże pieniądze państwo mogłoby pozyskać z opodatkowania rolników albo likwidacji ulg w PIT _- komentuje Jarosław Neneman, ekonomista i były wiceminister finansów.

Przedstawiciele opozycji krytykują zamierzenia resortu finansów, wskazując że projekt budżetu na 2012 rok zawiera zbyt optymistyczne wskaźniki takie jak PKB, bezrobocie czy inflacja.

- _ Teraz rząd szuka rozwiązania po najmniejszej linii oporu, czyli sięgając do kieszeni podatnika. Bo żeby utrzymać te wszystkie wskaźniki na poziomie założonym w budżecie państwo musi skądś wziąć pieniądze. Właśnie podwyżka akcyzy i likwidacja lokat antybelkowych służy temu by zniwelować różnice wynikające z tego, że ministerstwo finansów przeszacowało założenia w budżecie na przyszły rok _ - twierdzi posłanka Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

[

]( http://moto.money.pl/ceny-paliw/ )Szydło zaznacza, że podwyżki cen paliwa, które będą konsekwencja wyższych stawek akcyzy, pociągną za sobą wzrosty cen wszystkich innych towarów i usług.

- _ I to uderzy po kieszeni wszystkich obywateli bez wyjątku, ale to nie jest żadna strategia. To nie jest rozwiązanie systemowe _- podkreśla.

380 mln zł dzięki opodatkowaniu lokatAkcyza to niejedyna przykra niespodzianka, którą szykuje nam minister finansów. W projekcie ustawy okołobudżetowej zawarta jest także nowelizacją Ordynacji podatkowej i wprowadzenie nowych zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania. W praktyce sprowadzi się ona do tego, że zniknie możliwość zakładania lokat bankowych tzw. _ antybelkowych _, z których zyski nie podlegają opodatkowaniu 19 proc. podatkiem od przychodów z kapitałów pieniężnych.

Czytaj komentarz Bartosza Chochołowskiego w Money.pl
[

Sejm z gejem i transseksualistą będzie inny. Czy lepszy? ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/sejm;z;gejem;i;transseksualista;bedzie;inny;czy;lepszy,145,0,959889.html )

Zgodnie z obecnymi przepisami zarówno podstawę opodatkowania, jak i podatek zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwoty poniżej 50 groszy pomija się, a kwoty powyżej 50 groszy podwyższa do pełnej złotówki. W przypadku zysku z lokaty, który nie przekracza 2,49 zł nie ma teraz obowiązku zapłaty podatku dochodowego. 19 proc. z tej kwoty daje bowiem 47 groszy.

Resort proponuje, by zyski z odsetek zaokrąglać w górę do pełnych groszy, a nie do złotych. Dodatkowe przychody jakie z tego tytułu będzie czerpać państwo oszacowane zostały na około 380 mln zł rocznie. Według resortu udział takich lokat w sumie wszystkich depozytów gospodarstw domowych wynosi około 13 proc. Ta zmiana miałaby wejść w życie po trzymiesięcznym vacatio legis. Tyle czasu w ocenie ministerstwa wystarczy płatnikom podatku od lokat na dostosowanie systemów informatycznych do jego poboru.

KALKULATOR LOKATOWY

| Kwota wkładu | | |
| --- | --- | --- |
| Oprocentowanie nominalne |

Oprocentowanie nominalne lokaty, to oprocentowanie podawane przez bank w skali roku (nie uwzględnia kapitalizacji). | % |
| Okres lokaty |

Okres na jaki została założona lokata w banku. | mies. |
| Kapitalizacja |

Kapitalizacja określa, jak często bank dopisuje odsetki do kwoty lokaty. Następnie kwota lokaty powiększona o odsetki podlega oprocentowaniu nominalnemu. | miesięczna kwartalna półroczna roczna jednodniowa |
| | | |

Kwestię likwidacji lokat _ antyblekowych _ eksperci komentują przychylnie. - _ Nareszcie! _- kwituje Jarosław Neneman.

- _ W tej kwestii potrzeba konsekwencji, bo albo nie stosujemy podatku od lokat w ogóle, a jeśli jest, a zakładam, że być musi ze względu na potrzeby budżetu, to nie powinien być do obejścia w tak prostacki sposób jak działo się to do tej pory _ - mówi były wiceminister finansów. Zwraca przy tym uwagę, że projekt uszczelniający system podatkowy w tym względzie był już gotowy do wdrożenia w lipcu.

- _ Najwyraźniej Platformie Obywatelskiej zabrakło trochę odwagi politycznej, żeby wprowadzić go w życie przed wyborami _- dodaje Neneman.

140 mln zł na zamrożeniu płac sędziów i prokuratorówRząd planuje także zamrożenie płac pracowników wymiaru sprawiedliwości. Według przepisów wynagrodzenia sędziów i prokuratorów w danym roku, wyliczane są na podstawie kwoty bazowej, która z kolei jest ustalana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale roku poprzedniego podawanego przez GUS.

Jeśli projekt resortu finansów zostanie zatwierdzony przez nowy Sejm, do wyliczania poborów ponad 16 tys. sędziów i prokuratorów będzie w 2012 roku stosowana stawka bazowa z 2010 r. Zamrożeniu ulegną także różne dodatki i diety. W sumie z tego tytułu budżet państwa zaoszczędzi około 140 mln zł.

Minimalna pensja brutto w poszczególnych typach sądów i prokuratury w 2011 r. (bez dodatków)
źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Generalna
sędzia/prokurator
sąd/prokuratura rejonowa 6 555,59 zł
sąd/prokuratura okręgowa 7 546,93 zł
sąd/prokuratura apelacyjna 8 794,09 zł

Niepodwyższanie wynagrodzeń w sferze budżetowej dotknie także osoby piastujące kierownicze stanowiska państwowe. Ich pensje także mają być ustalane na podstawie kwoty starej bazowej - z 2008 r. W przypadku tych urzędników Ministerstwo Finansów nie podało jednak w projekcie spodziewanej kwoty oszczędności z tytułu zamrożenia płac.

Pakiet zdrowotny za 38 milionów?

Z gotowych projektów, które ekipa rządząca trzyma w zanadrzu warto wspomnieć o pakiecie sześciu ustaw zdrowotnych, które stanowią uzupełnienie tego, co w poprzedniej kadencji udało się rządowi przeprowadzić przez parlament. Tym, który może wywołać największe konsekwencje dla pacjentów, jest projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Czytaj komentarz redaktora Money.pl

Rostowski znajdzie nadwyżkę budżetową?

Jego główne założenia to m.in.: ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ. Resort zdrowia chciał aby, ulga była odliczana od podstawy opodatkowania.

Już wiosną, kiedy projekt trafił do konsultacji, negatywnie zareagował na niego minister finansów Jacek Rostowski, który nie chciał się zgodzić na ulgę podatkową dla osób nabywających dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Minister zdrowia Ewy Kopacz tłumaczyła wówczas, że stanowisko ministra finansów nie wynikało z niechęci do ulgi, ale z sytuacji ekonomicznej Polski.

Z szacunków jakie zostały wtedy przedstawione w uzasadnieniu projektu wynika, że rocznie budżet państwa miałby dochody mniejsze o około 38 mln zł, gdyby ulga podatkowa została wprowadzona.

Nie brakuje też głosów, zwłaszcza ze strony nowych ugrupowań w Sejmie, że posłowie powinni jak najszybciej wrócić do prac nad ustawa dotycząca in vitro. Postulują to parlamentarzyści z Ruchu Palikota, ale jeszcze w październiku wspominali o tym również politycy PO. Na razie nie rozstrzygnięta jest kwestia, czy Sejm skorzystałby z projektu z poprzedniej kadencji, czy z nowego zgłoszonego np. przez Ruch Palikota.

Więcej o nowym rządzie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;u;drzwi;10;problemow;ktore;moga;pograzyc;rzad;tuska,123,0,933499.html) 10 problemów, które mogą pogrążyć Tuska Money.pl wskazuje największe zagrożenia najbliższych lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t139216.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/to;bedzie;mocne;uderzenie;donalda;tuska,97,0,958049.html) To będzie mocne uderzenie Donalda Tuska Poseł Sławomir Neumann ujawnia ujawnia kulisy tworzenia koalicji i nowego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t180422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zabiora;nam;ponad;200;zl;z;pensji;juz;w;przyszlym;roku,218,0,954074.html) Zabiorą nam ponad 200 zł z pensji. Już w przyszłym roku? Dziura w przyszłorocznym budżecie może być większa nawet o 45 mld zł. Zobacz co zrobi rząd.
Tagi: małgorzata kidawa - błońska, giełda, wiadomości, kraj, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz