Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Oszczędności Polaków. Najczęściej wybieramy lokaty

0
Podziel się:

Polacy mają ponad bilion złotych oszczędności. Choć ich wartość ciągle rośnie, to wolniej, niż w kilku ostatnich latach.

Oszczędności Polaków. Najczęściej wybieramy lokaty
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

Polacy mają ponad bilion złotych oszczędności. Choć ich wartość ciągle rośnie, to wolniej, niż w kilku ostatnich latach. Wszystko przez zawirowania wokół strefy euro i niepewność na światowych rynkach, za sprawą których mamy coraz mniej pieniędzy w akcjach i funduszach inwestycyjnych. Wyraźnie zyskują za to obligacje i lokaty.

Oszczędności wszystkich gospodarstw domowych wynosiły z końcem ubiegłego roku 1267,3 mld złotych. Oznacza to, że w przeciągu roku wzrosły o 2,2 proc. To znacznie mniej, niż w dwóch poprzednich latach, kiedy to nasze oszczędności rosły w tempie ponad 15-procentowym.

Jedną czwartą naszych oszczędności stanowią środki odłożone na kontach emerytalnych a więc takie, do których nie mamy swobodnego dostępu. Będziemy mogli z nich skorzystać dopiero po przejściu na emeryturę. Bez tych funduszy suma oszczędności Polaków wynosi obecnie nieco ponad 945 mld złotych.

Źródło: Wyliczenia Money.pl na podstawie danych NBP

Najczęściej oszczędzamy z wykorzystaniem depozytów bankowych. Z sumą 487,5 mld złotych stanowią one 38,5 procent wszystkich naszych oszczędności. Na drugim miejscu znalazły się fundusze emerytalne (OFE, IKE), na których z końcem ubiegłego roku mieliśmy 322,1 mld złotych. Niemal tyle samo – 321,3 mld złotych – zgromadziliśmy w akcjach i jednostkach funduszy inwestycyjnych.

Według danych Narodowego Banku Polskiego 95,2 mld złotych stanowią oszczędności, które trzymamy w domu, czyli w gotówce. W ciągu całego 2011 roku ich wartość urosła o ponad 10 procent. Jeszcze szybciej rosła wartość depozytów bankowych, bo o 12,7 proc. Najszybszy wzrost dotyczył jednak środków zgromadzonych w obligacjach. W trakcie 2011 roku ich wartość zwiększyła się z 7 do 9,9 mld złotych, czyli aż o 41,4 proc.

Oszczędności polskich gospodarstw domowych na koniec roku (w mld zł)
2010 2011 zmiana w proc.
depozyty bankowe 432,6 487,5 12,7
fundusze emerytalne 321,5 322,1 0,2
akcje i fundusze inwestycyjne 361 321,3 -11
gotówka 86,2 95,2 10,4
obligacje 7 9,9 41,4
inne 31,6 31,3 -1
ogółem 1240 1267,3 2,2

Źródło: Wyliczenia Money.pl na podstawie danych NBP

- _ Lokaty i obligacje to produkty finansowe wybierane najczęściej w czasach niepewności. Obecnie widać tu wyraźny wpływ kłopotów strefy euro i związanych z tym obaw inwestorów. Szczególną popularnością cieszyły się obligacje korporacyjne, które dają stały zysk przy mniejszym, niż przy akacjach, ryzyku. Wydaje się, że teraz tendencja się będzie odwracać, a przecenione akcje będą mogły dać zarobić dużo więcej od bezpiecznych depozytów _ – tłumaczy Artur Nawrocki, analityk Money.pl.

Na razie jednak oszczędności zgromadzone w akcjach i jednostkach funduszy inwestycyjnych kurczą się. W przeciągu 2011 roku o 11 proc. z 36,1 do 32,3 mld złotych. Niezbyt korzystnie przedstawia się też sytuacja pieniędzy, które gromadzimy z myślą o emeryturach. Ich wartość wprawdzie zwiększyła się, ale tylko o symboliczne 600 mln złotych, czyli o 0,2 proc.

- _ Zyski funduszy emerytalnych wyhamowały nie tylko przez mało korzystną sytuację na giełdzie, ale przede wszystkim za sprawą decyzji rządu, który w trakcie ubiegłego roku zmniejszył wysokość składek, które są do nich przekazywane _ – wyjaśnia Arkadiusz Droździel, analityk Money.pl. Od 1 maja 2011 roku otwarte fundusze emerytalne otrzymują obniżone miesięczne składki w wysokości 2,3 proc. naszego wynagrodzenia, zamiast dotychczasowych 7,3 proc. Pozostałe 5 procent trafia na specjalne subkonta w ZUS.

Z badania TNS wynika, że przy podejmowaniu decyzji o oszczędzaniu najczęściej korzystamy z Money.pl, jako źródła informacji. Robi tak 24 proc. respondentów. 19 proc. odwiedza serwis Gazetaprawna.pl a 15 proc. Bankier.pl.

Część respondentów wskazała też na portal E-prawnik.pl, który należy do grupy Money.pl. Oznacza to, że przy decyzjach oszczędnościowych towarzyszy ona aż 27 proc. Polaków poszukujących informacji biznesowych w internecie.

Źródło: Badanie TNS _ Znajomość i korzystanie z portali finansowych _

Jeszcze większy odsetek internautów - 45 proc. - wybiera Money.pl, gdy poszukuje informacji o produktach finansowych. Następne pozycje w badaniu zajęły Bankier.pl i Gazetaprawna.pl - po 32 proc. - oraz Wyborcza.biz (12 proc.) i E-gospodarka.pl (8 proc.).

Źródło: Badanie TNS _ Znajomość i korzystanie z portali finansowych _

Money.pl jest też liderem w kategorii wiadomości o notowaniach giełdowych. Wybiera nas 32 proc. zainteresowanych nimi internautów. Na dalszych miejscach w tym zestawieniu znalazły się Bankier.pl i Gazetaprawna.pl (po 24 proc.) oraz Wyborcza.biz (14 proc.) i E-gospodarka.pl (10 proc.).

Źródło: Badanie TNS _ Znajomość i korzystanie z portali finansowych _

Nasz portal ma też największe znaczenie dla internautów, którzy podejmują decyzje inwestycyjne. Wskazało na niego 22 proc. badanych, wobec 21 proc. typujących serwis Gazetaprawna.pl i 11 proc. wskazujących na Bankier.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, komu w Polsce się powodzi Prawie jedna trzecia Polaków żyje bardzo biednie lub skromnie, ale za to 15 procentom powodzi się się dobrze i starcza - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Sam odłóż 1,5 miliona złotych na emeryturę Po reformach Donalda Tuska emerytura wyniesie tylko 40 procent pensji. A może być jeszcze gorzej.
Chcesz oszczędzać w kryzysie? Sposób Długoterminowe inwestycje na giełdzie mimo kryzysu są dobrym sposobem oszczędzania - mówią ludzie z GPW.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)