Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Państwowe spółki wydają 110 milionów na związki

0
Podziel się

- Rząd wypowiedział wojnę S i OPZZ - oskarża Karol Guzikiewicz z Solidarności.

Państwowe spółki wydają 110 milionów na związki
(PAP/Adam Warżawa)
bDTLzDhh

Blisko połowa tej szacunkowej kwoty przypada na trzy firmy z branży górniczej: Kompanię Węglową, Jastrzębską Spółkę Węglową i miedziowy KGHM. Tu związkowcy wywalczyli dla siebie zdecydowanie najwięcej.

Dziś premier Donald Tusk miał spotkać się ze związkowcami ze Stoczni Gdańsk. Do debaty jednak nie dojdzie.

W ostatnich tygodniach fala protestów przybiera na sile. Karol Guzikiewicz ze stoczniowej_ Solidarności _ powiedział w TVN24, że _ rząd wypowiedział wojnę _ S _ i OPZZ. _

bDTLzDhj

Tymczasem politycy PO mówią o potrzebie zmiany ustawy o związkach zawodowych. Ma to ograniczyć przywileje działaczy. Zdaniem przedstawicieli Platformy związki za dużo kosztują. *Money.pl *sprawdził ile wydają na ich działalność największe państwowe spółki.

KGHM wypłaca rocznie na funkcjonowanie 47 organizacji i utrzymanie 41 etatów związkowych ponad 8 milionów złotych. Obciążenia innych spółek giełdowych z tego tytułu są znacznie mniejsze. W Orlenie 20 etatów w 10 centralach związkowych kosztuje około 3-4 miliony. W Zakładach Azotowych Puławy czy szykującej się do debiutu LW Bogdanka wydatki związkowe to kwota 0,6 - 0,7 miliona złotych. Łączne koszty związane z funkcjonowaniem związków zawodowych w PGNiG w 2008 r. wyniosły 2,1 mln zł. Z tej kwoty na wynagrodzenia przeznaczono około 920 tys. zł.

Związkowi rekordziści...

... to oczywiście aktywiści w kopalniach. Kompania Węglowa na etatowe pensje 156 działaczy i utrzymanie związkowych central wydaje rocznie niemal 20 milionów złotych. Firma łoży na 172 organizacje działające w 16 kopalniach. Ponad 95 proc. kosztów utrzymania organizacji związkowych w Kompanii Węglowej pochłaniają płace, w tym prawie 70 proc. wynagrodzenia etatowych działaczy.

Jastrzębska Spółka Węglowa płaci związkowcom rocznie 16 milionów złotych z tytułu 60 etatów. Zarząd firmy wskazywał ostatnio, że zmniejszenie tych obciążeń o 20 etatów przyniesie 6 mln zł oszczędności.

bDTLzDhp

źródło: spółki, Rzeczpospolita,Gazeta Wyborcza

W przypadku Energi są to 3 miliony złotych. Poczta Polska nie ujawnia ile kosztuje ją utrzymywanie central związkowych. Łoży jednak na 90 etatów związkowych w 60 organizacjach działających w spółce, co oznacza wydatki idące w miliony złotych.

Ubiegłoroczne szacunki _ Rzeczpospolitej _ mówiły, że roczne wydatki na utrzymanie związków zawodowych w spółkach państwowych sięgają co najmniej 110 mln złotych.

bDTLzDhq

Średni koszt utrzymania związków zawodowych na zatrudnionego w spółkach skarbu państwa według _ Rzeczpospolitej _ wynosił 245 zł i był mocno zróżnicowany w poszczególnych branżach. Dla przykładu w sektorze węglowym ten wskaźnik sięgał 377 zł na pracownika.

Związkowe bonusy

_ Gazeta Wyborcza _ podliczyła wszelkiego rodzaju bonusy wywalczone przez związki zawodowe działające w spółkach sektora górniczego, energetycznego i hutniczego. Okazuje się, że wydają one łącznie na ten cel nawet 6 mld zł rocznie.

| Bonusy w najbardziej _ uzwiązkowionych _branżach: |
| --- |
| * deputaty, * dodatkowe pensje tzw. trzynastki lub czternastki * gwarancje zatrudnienia nawet do osiągnięcia wieku emerytalnego, * odprawy |

bDTLzDhr

Firmy pokrywają koszty związkowych etatów i udostępniają centralom pomieszczenia wraz z infrastrukturą. Okazuje się jednak, że to absolutne minimum. W wielu firmach funkcjonują dodatkowe umowy - np. społeczne. To rozwiązanie jest powszechne w branży energetycznej, sektorze górniczym, a także paliwowym.

Związkowcom przysłużyły się poprzednie rządy SLD i PiS, za których kadencji wynegocjowano dokumenty, które przewidują m.in., że spółki muszą pokrywać związkowe wydatki na prawników i organizację negocjacji.

Roszczeń miało być mniej

Jeszcze w grudniu największe centrale związkowe deklarowały, że gotowe są zgodzić się na zamrożenie, a nawet obniżki płac. Argumentem, jaki pojawiał się wówczas najczęściej, był priorytet dla zachowania miejsc pracy.

Tymczasem już w lutym z roszczeniami płacowymi wystąpili związkowcy z PGNiG. W połowie kwietnia dopięli swego, zarobki w tym roku pójdą w górę średnio o 3,5 procent.

bDTLzDhs

W marcu o pieniądze i gwarancje upomnieli się związkowcy z Energi. Ponad 3 tysiące osób na ulicach Gdańska manifestowało przeciwko temu, że zarząd energetycznego koncernu nie realizuje umowy społecznej, gwarantującej zatrudnienie i wysokość płac, a w przypadku zwolnień - rekompensaty.

W ubiegłym tygodniu siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej pikietowali z kolei górnicy. W proteście przeciwko ujednoliceniu układu zbiorowego pracy i przejęciu pracowników poszczególnych kopalń bezpośrednio przez JSW zamurowali nawet wejście do siedziby spółki.

Tydzień wcześniej biura zarządu wspomnianego już KGHM szturmowali związkowcy domagający się podwyżek i 5000 zł premii. Szturm zakończył się wyrwaniem bramy wjazdowej, ale okazał się skuteczny. Każdy pracownik Kombinatu dostanie premię. Pierwsza część - 3,5 tysiąca złotych - trafiła na konta załogi 12 maja. Druga - 1,5 tysiąca - będzie wypłacana 15 września. Pod warunkiem, że sytuacja spółki do tego czasu się nie pogorszy.

Najbardziej spektakularną akcję przeprowadził jednak na początku maja związek zawodowy Sierpień 80. Domagając się wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej, zwolnienia emerytur i rent z podatku dochodowego, podwyżki płac dla nauczycieli i pielęgniarek, dostępu do bezpłatnej służby zdrowia i bezpłatnego internetu oraz wsparcia przemysłu stoczniowego, zbrojeniowego, wydobywczego i energetycznego, zajęli biura poselskie PO w Katowicach, Gdańsku, Radomiu, Łodzi i Szczecinie.

Policja usunęła okupujących siłą, ale związkowcy broni nie składają: -_ Każda ręka, którą władza podniesie na robotnika, zostanie tej władzy obcięta _ - tak Informacyjna Agencja Radiowa cytowała szefa Sierpnia '80, Bogusława Ziętka.

Raporty Money.pl
*KGHM podał wyniki. Zobacz ile wydał na związkowców * Związkowcy z rady nadzorczej KGHM zarabiają średnio 2,5 razy więcej niż pozostali członkowie organu spółki.
*Związkowcy kosztują JSW miliony * 16 mln złotych - to, zdaniem spółki, roczny koszt utrzymania związków w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Według związkowców to zaledwie 7,5 mln złotych.
bDTLzDhK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)