Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski gaz wystarczyłby nam na 10 lat

0
Podziel się:

Mamy blisko 140 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w 263 złożach.

Polski gaz wystarczyłby nam na 10 lat
(PAP/EPA)

Gazowy kryzys trwa już 12. dzień. Rosja obiecała, że jutro rano uruchomi dostawy gazu przez Ukrainę, póki co z powodu konfliktu na linii Kijów - Moskwa, Polska dostaje mniejsze ilości surowca z Rosji. Tymczasem jak sprawdził Money.pl, nadające się do wydobycia *zasoby gazu ziemnego w Polsce *szacuje się na 138,8 mld metrów sześciennych.

Od początku obecnego kryzysu gazowego politycy powtarzają, że Polska gospodarka jest bezpieczna. Pomimo tego, iż importujemy 70 proc. potrzebnego nam błękitnego paliwa, sytuacja jest stabilna.

Dziś wiele wskazuje na to, że konflikt między Rosja i Ukrainą - przynajmniej w kwestii tranzytu rosyjskiego gazu do UE - zostanie rozwiązany, ale w przyszłości podobne sytuacje mogą się powtórzyć. Money.pl sprawdził więc, czy - hipotetycznie - Polska byłaby w stanie zapewnić rodzimym odbiorcom dostawy gazu z własnych zasobów i złóż.

Mamy gaz na 10 lat

**Polski gaz zalega 263 złożach, głównie na południowym wschodzie i na zachodzie kraju. Rocznie potrzebujemy ok. 14,4 mld metrów sześciennych gazu. Oznacza to, że rodzimego surowca starczyłoby nam na niespełna 10 lat samowystarczalności.

Jak szacuje Państwowy Instytut Geologiczny roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14,4 mld m. sześc., natomiast roczne wydobycie to ok. 5,2 mld m. sześc.

Gaz z rodzimych złóż pokrywa więc niewiele ponad 30 procent zapotrzebowania. W bilansie ujęto zasoby gazu ze złóż wyłączonych z eksploatacji i przeznaczonych na magazyny gazu ziemnego.

Ile wart jest nasz gaz? Licząc po cenach rynkowych, czyli tyle ile płacimy za gaz Rosjanom - 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych pod naszymi nogami mamy 62 mld 550 mln dolarów.

Raport Money.pl
*Co będzie, gdy wprowadzą 10. stopień zasilania? * Biorąc pod uwagę przychody firm w ostatnich latach, wstrzymanie produkcji na jeden dzień w Orlenie mogłoby przynieść straty w wysokości około 5 mln złotych. W Puławach spowodowałoby straty w wysokości ok. 2,5 miliona złotych. Ucierpiałaby cała gospodarka. zobacz raport Money.pl

W Polsce złoża gazu ziemnego występują przede wszystkim na Niżu Polskim: w regionie wielkopolskim i na Pomorzu Zachodnim oraz na przedgórzu Karpat, a ponadto niewielkie zasoby na terenie Karpat oraz oraz w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.

Zdecydowaną większość gazu w Polsce wydobywa PGNiG, choć to wydobycie w ostatnich latach nieznacznie spadło, to w najbliższych latach planowany jest jego wzrost. - _ Koncern zwiększy wydobycie do ok. 6,2 mld m. sześc. _ - poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

Zdaniem ekspertów Instytutu są szanse na odnawianie krajowej bazy zasobowej gazu ziemnego i utrzymanie wysokiego poziomu wydobycia, pokrywającego w blisko połowie nasze zapotrzebowanie - przynajmniej do roku 2022 roku.

| Na szybką dywersyfikację dostaw gazu nie mamy co liczyć |
| --- |
| Najlepszym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne kraju, jest inwestowanie w poszukiwania nowych złóż i rozbudowa podziemnych magazynów gazu, tym bardziej, że na szybka dywersyfikację nie mamy co liczyć, plany budowy gazociągu do Norwegii zarzucono, gazociąg Nabucco cały czas pozostaje na etapie planów. Najlepszy zdaniem fachowców sposób na uniezależnienie sie od Rosji, czyli budowa gazoportu w Świnoujściu to perspektywa kilku lat. _ - Zakończenie budowy terminala LNG w Świnoujściu przewidziane jest na przełomie 2013 i 2014 roku _ - poinformował wiceminister skarbu Krzysztof Żuk. Dodał, że do maja powinna się zakończyć faza projektowa. |

Rozbudowujemy sieć podziemnych magazynów na gaz

Na magazyny podziemne przeznaczono złoża Wierzchowice (4 098 mln m3), Strachocina (122 mln m3), Husów (373 mln m3), Jaśniny Północ (92 mln m3), Brzeźnica (46 mln m3), Swarzów (29 mln m3). Brane są pod uwagę złoża: Brzostowo, Żuchlów i Załęcze.

Zagranica chce naszego gazu

Poszukiwaniem nowych złóż i wydobyciem gazu w Polsce interesuje się coraz więcej firm z zagranicy. By móc rozpocząć prace muszą one dostać koncesję na poszukiwanie lub wydobywanie gazu ziemnego i ropy. Ich wydawaniem zajmuje się Ministerstwo Środowiska. Koncesje dotyczą obu tych paliw, bo często występują one razem.

Do 1 stycznia na poszukiwanie nowych złóż gazu i ropy udzielono 151 koncesji 14 firmom.

Są wśród nich podmioty z kapitałem zagranicznym: amerykańskim (FX Energy - 24 koncesje, Mazovia Energy Resources Sp. z o.o. - 4 koncesje, CalEnergy Resources Poland Sp. z o.o. - 3 koncesje i ExxonMobil Poland Sp. z o.o. - 2 koncesje ), niemieckim ( RWE Dea AG SA - 14 koncesji), brytyjskim (Aurelian Oil & Gas Poland Sp. z o.o. - 3 koncesja oraz powiązana z nią Energia Zachód Sp. z o.o. - 3 - 3 koncesje, Lane Energy Poland Sp. z o.o. - 6 koncesji i Celtique Energie Poland Sp. z o.o. - 3 koncesje) i włosko-holenderskim (Gas Plus International Sp. z o.o. - 1 koncesja).

Okazuje się, że około połowa firm którym wydano koncesje na poszukiwanie gazu to firmy z zagranicznym kapitałem.

Na eksploatację złóż udzielono do tej pory 227 koncesji. Z tego tylko jedną dostała firma zagraniczna. To FX Energy.

Większość koncesji została przyznana w latach 2007 i 2008. -_ Polska musiała dostosować swoje prawo do przepisów unijnych. 26 kwietnia 2006 r. wszedł w życie wykaz obszarów przeznaczonych do przetargów. Od tej pory ruszyła _ - mówi Marta Wągrodzka z Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska.

Procedura przetargowa trwa około sześciu miesięcy. Po jej zakończeniu zwycięzca otrzymuje prawo użytkowania górniczego danego terenu. Nie oznacza to możliwości rozpoczęcia poszukiwań czy wydobycia. Dopiero po spełnieniu odpowiednich wymogów i załatwieniu formalności w gminie, firma uzyskuje koncesję. Ma to się zmienić jeszcze w tym roku. Po wejściu w życie nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze. - _ Procedura się uprości _- zapewnia Marta Wągrodzka.

czy polska powinna zwiększyć wydobycie gazu z własnych złóż, czy zachować je jako rezerwę strategiczną?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

wiadomości
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)