Notowania

eureko
25.09.2009 06:00

Ponad 66 mld zł. Tyle odszkodowań żądamy od państwa

Największe roszczenia ma Eureko. Domaga się 35,6 mld zł. W toku jest 2,5 tysiąca spraw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Eureko domaga się od Polski 35,6 mld zł odszkodowania za nie wywiązanie się z umowy sprzedaży większości udziałów PZU. To rekordowe roszczenie. W toku jest 2,5 tysiąca spraw, spółki i poszkodowani żądają od Skarbu Państwa w sumie 31 mld złotych. *

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU zostało przerwane do 1 października. 12. Wniosek w tej sprawie złożył przedstawiciel Skarbu Państwa.

Porządek obrad zgromadzenia przewidywał m.in. zmiany w statucie spółki, utworzenie kapitału rezerwowego na poczet przewidywanej dywidendy oraz udzielenie absolutorium dla członków zarządu i rady nadzorczej PZU za 2006 r.

Tym samym nadal nie dojdzie do porozumienia między resortem skarbu a Eureko. Obie strony dały sobie czas na jego zawarcie do końca września. Wypłatę kilkunasto miliardowej dywidendy ministerstwo chce zrealizować dopiero po osiągnięciu porozumienia.

Nieoficjalnie mówi się, że w zamian za odstąpienie od żądania dokończenia 35,6 mld zł takiej sumy odszkodowania domaga się od Polski, Eureko B.V. Spółka żąda realizacji umowy podpisanej ze Skarbem Państwa dotyczącej prywatyzacyjnej oraz aneksu, na mocy których Eureko miało przejąć kolejne 21 proc. akcji PZU. Teraz ma 33 proc. Trybunał Arbitrażowy w Londynie w 2005 roku nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko.prywatyzacji i zobowiązanie do sprzedaży już posiadanych akcji PZU na giełdzie, Eureko otrzyma z ubezpieczeniowej spółki dywidendę. Jej wysokość oceniana jest na blisko 1 mld euro. PZU dysponuje kwotą ok. 12 mld zł. W zamian za dywidendę Eureko miałoby odstąpić od swoich roszczeń.

Wczoraj ustanowienie daty rozstrzygnięcia sporu dementował przedstawiciel właściciela PZU - minister skarbu Aleksander Grad_ - Nie pracujemy pod presją czasu, negocjacje z Eureko trwają wiele, wiele lat i jeżeli dla lepszej ugody miałyby trwać jeszcze dłużej, to warto sobie ten czas dać _ - powiedział Grad.

Minister zapewnił, że czeka spokojnie na finalizację rozmów, które zakończą się podpisaniem odpowiedniego dokumentu przez obie strony.

- _ Każde postawienie daty granicznej osłabia pozycję negocjacyjną. Ja sobie takiej daty nie stawiałem, a jeśli zrobiła to druga strona to jest jej problem _ - podsumował Grad.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Eureko zapłaci 2,3 mld zł za akcje PZU ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eureko;zaplaci;2;3;mld;zl;za;akcje;pzu,181,0,132021.html )
* [ Polska przegrała spór z Eureko ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;przegrala;spor;z;eureko,46,0,296494.html )
* [ Rząd odrzucił ugodę z Eureko. Walka o PZU nadal trwa ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/rzad;odrzucil;ugode;z;eureko;walka;o;pzu;nadal;trwa,78,0,435022.html )

_ _

Eureko rekordzistą w roszczeniach, ale są tysiące innych

Sprawy związane z roszczeniami finansowymi od państwa rozstrzygane są w większości przed polskimi i międzynarodowymi sądami oraz trybunałami arbitrażowymi. Wszędzie Skarb Państwa reprezentuje Prokuratoria Generalna.

Prokuratorię utworzono w 2006 roku. Oprócz Skarbu Państwa, w sądach reprezentuje też urzędy skarbowe, Sejm, wojewodów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Budownictwa. W sumie przeszło 3 tysiące podmiotów.

Od chwili powstania do końca 2008 roku Prokuratoria występowała w blisko 6 tysiącach spraw. Z tego niemal 2,7 tysięcy to postępowania związane z finansowymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa. Ponad 2,5 tysiąca spraw pozostaje w toku.

_ źródło: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa _

Z roku na rok roszczenia wobec Skarbu Państwa są coraz wyższe. Za ubiegłe trzy lata suma ich sięgnęła już 66,6 mld złotych.

_ źródło: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa _

Dotychczasowym rekordzistą, jeżeli chodzi o wysokość uzyskanego odszkodowania jest spółka Centrozap. Za błędy skarbówki, które doprowadziły do jej upadku Skarb Państwa obciążono sumą odszkodowania sięgającą 42,5 mln zł. Sprawa nie jest jednak ostatecznie rozstrzygnięta Skarb Państwa odwołał się od wyroku do sądu apelacyjnego. Warto dodać, że Centrozap żądał 100 mln złotych.

Procesowa pierwsza liga:

* **35,6 mld zł **- takiej kwoty odszkodowania domaga się od skarbu państwa Eureko B.V.
* **8,1 mld zł** - suma jakiej domaga się Vivendi S.A. oraz Vivendi Telecom International S.A., zarzucając niewywiązywanie się przez Polskę z umowy z Francją w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji
* **2 mld zł** - domaga się Mercuria Energy Group Limited za zdaniem firmy nieprzestrzeganie przez Polskę Traktatu Karty Energetycznej
* **1 mld zł** - odszkodowania domaga się osoba fizyczna (personalia utajniono) za szkody, jakie miała ponieść na skutek urzędniczych decyzji
* **213 mln zł** - domaga się Elektrim Megadex za straty poniesione z powodu nieprawidłowych decyzji urzędów skarbowych
* **38,5 mln zł **-  dochodzi MCI Management za [ straty poniesione na akcjach JTT Computer ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/mci;chce;od;panstwa;38;mln;zl,179,0,189619.html )
* **36 mln zł** - o tyle [ procesuje się Optimus ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/optimus;bedzie;domagal;sie;odszkodowania,47,0,25903.html ) za szkody spowodowane decyzjami skarbówki

Większość spraw wytoczonych Skarbowi Państwa udało się oddalić lub doprowadzić do ugody. W ciągu minionych trzech lat państwo przegrało jednak ponad 160 procesów i państwo musiało wypłacić 100 mln zł odszkodowań. To stosunkowo niewielka suma biorąc pod uwagę wysokość pierwotnie żądanych odszkodowań.

_ źródło: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa _

Sporą część roszczeń stanowiły i nadal stanowią pozwy o odszkodowania za utracone mienie zabużańskie oraz straty poniesione w okresie powojennej nacjonalizacji, a także na mocy tzw dekretów bierutowskich, dotyczące przejmowania nieruchomości i majątku na terenie Warszawy. Od 2006 roku roszczenia te przekroczyły 7 mld zł.

Kolejną stosunkowo liczną grupą są roszczenia związane ze skargami na przeciągające się sprawy sądowe, decyzje urzędów skarbowych oraz nadzoru skarbowego.

Jak dotąd państwo na minusie

Państwo jest pozywane, ale też pozywa i wygrywa procesy. Od 2006 roku Skarb Państwa wytoczył blisko 350 spraw, zdecydowaną większość z nich wygrał odzyskując od firm, oraz osób fizycznych blisko 91 mln złotych.

_ źródło: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa _

Podsumowując lata 2006-2008 państwo wydało 10 mln zł więcej niż odzyskało z tytułu odszkodowań wypłacanych w wyniku roszczeń ze strony firm i osób prywatnych.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

*Andrzej Zwoliński, dziennikarz Money.pl * 35,6 mld zł - żądania Eureko mogą szokować, jednak jak mawiał Szwejk _ Nigdy tak nie było, by jakoś nie było. _Praktyka pokazuje, że wysokość roszczeń to jedno, a wysokość ewentualnych odszkodowań to już zupełnie inna sprawa, zazwyczaj są to sumy wielokrotnie mniejsze. Z drugiej strony to, że coraz więcej spraw o odszkodowania trafia na drogę sądową, a także rosnąca wartość roszczeń jest zasługą zmienionego pięć lat temu kodeksu cywilnego. Wprowadzono odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. Za wyrządzoną szkodę odpowiada również samorząd lub inna osoba prawna wykonująca władzę z mocy prawa. Warto teraz pójść dalej i zrealizować pomysły wprowadzenia odpowiedzialności finansowej urzędników za złe i krzywdzące decyzje. Gdyby nie one nie byłoby większości spraw przeciwko skarbowi państwa i nie byłoby przecież
takich sporów jak z Eureko. Sumy wypłacane jako zadośćuczynienie to przecież także nasze pieniądze. Warto zmusić urzędników by o tym pamiętali. |

Raport Money.pl
*Budżet 2010. Dywidendy zje prywatyzacja * Rząd liczy za to na 12,5 miliarda złotych więcej z podatków. Więcej zapłacą palacze - wzrośnie akcyza na papierosy. Wyższe będą też podatki od służbowych samochodów. Czytaj w Money.pl
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: eureko, pzu, skarb państwa, odszkodowania, procesy, prokuratoria, firmy, aleksander grad, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz