Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Rząd zabiera kolejną ulgę. Zobacz, co stracisz

0
Podziel się:

Zapłacimy do budżetu miliard złotych więcej.

Rząd zabiera kolejną ulgę. Zobacz, co stracisz
(PAP/Paweł Kula)

Najnowsze plany rządu zakładają, że w 2013 roku po raz ostatni moglibyśmy skorzystać ze zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Tę kolejną niekorzystną dla podatnika zmianę gabinet Donalda Tuska tłumaczy troską o najuboższych. Uważa, że z tej ulgi korzystają zamożniejsi.

Takie stanowisko ministrów można wyczytać z programu wspierania rozwoju budownictwa do 2020 roku, którym podczas najbliższego posiedzenia Sejmu zajmą się posłowie. Rząd przekonuje w nim, że dotacje z budżetu nie pomagają najuboższym, a trafiają do portfeli średnio zamożnych, a nawet bogatych. Dlatego VAT za materiały budowlane moglibyśmy odliczyć ostatni raz w 2013 roku. Takie stanowisko podziela cała Platforma.

- _ VAT za materiały budowlane odliczają sobie ci, których stać na budowę domu czy mieszkania dla siebie, ale także inwestorzy. W tej grupie są bogaci i średnio zamożni. Wolimy pomagać tym, którzy żyją poniżej średniej _ - wyjaśnia Stanisław Huskowski, poseł PO i szef Komisji Infrastruktury, do której trafił projekt rządu.

**[

]( # )Czujko: PO zabiera bogatym, bo biedni żyją w ciasnocie To będą pieniądze na budownictwo socjalne**

Dlatego rząd chce nie tylko zabrać zwrot VAT-u za materiały, ale też zamknąć _ Rodzinę na swoim _. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze miałyby iść na budownictwo socjalne i społeczne. Te pierwsze to mieszkania dla najuboższych, których nie stać na płacenie czynszu, a to drugie to mieszkania pod wynajem z możliwością wykupu. Rada ministrów chciałaby, żeby więcej ludzi docelowo kupowało wynajmowane mieszkania. Na czym zyskałby budżet i wynajmujący.

- _ W naszym kraju brakuje tych lokali. Ich budowa z udziałem środków z budżetu państwa będzie właśnie wsparciem najuboższych _ - dodaje poseł Huskowski.

Rzeczywiście, zapotrzebowanie na mieszkania jest w naszym kraju ogromne. Ludzi po prostu nie stać na ich kupno - nie mają gotówki i nie zarabiają dość, by zaciągnąć duży kredyt. Świadczy o tym fakt, że w dużych miastach deweloperom nie udaje się sprzedać średnio od 30 do 50 procent wybudowanych mieszkań, a tymczasem Polacy mieszkają w zatłoczonych domach.

Źródło: Eurostat za rok 2009

Potrzebę inwestowania w lokale społeczne i socjalne widzi także opozycja. Powątpiewa jednak, by rząd rzeczywiście przeznaczył na ten cel pieniądze, które wydaje na Rodzinę na Swoim i zwrot VAT-u.

- _ Bardzo w to wątpię. Wydaje mi się, że zaoszczędzone finanse zostaną przeznaczone na łatanie dziury budżetowej i na tym wspieranie najuboższych się skończy _ - powątpiewa Jerzy Polaczek, były minister transportu i członek poselskiej komisji infrastruktury.

Nie ma pewności, co do rządowych intencji

O jakich pieniądzach mowa? Zwrot VAT to dla budżetu rocznie koszt miliarda złotych. Rodzina na Swoim w najbliższych latach będzie kosztować budżet grubo ponad 400 milionów złotych rocznie. Same koszty zwrotu podatku znacznie przekraczają sumy do tej pory wydawane na mieszkania dla najuboższych.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Poseł Huskowski przyznaje, że rząd nie planuje bezpośredniego przepisania pieniędzy zaoszczędzonych na mieszkanie socjalne i społeczne. - _ To niemożliwe. Po prostu w poszczególnych ustawach dotyczących mieszkań dla najuboższych staralibyśmy się zapisywać pieniądze zaoszczędzone na likwidowanych dotacjach _ - przyznaje poseł PO.

Rząd nie podaje więc w programie, jakie pieniądze chciałby przeznaczyć na mieszkania socjalne i społeczne. Pokazuje tylko pewne mechanizmy. Jedynym konkretem jest zapowiedź zwiększenia rokrocznie budowanych mieszkań socjalnych. Od 2015 ma ich powstawać 7,5 tysięcy. W wyniku działań rządu i samorządów latach 2007-09 powstanie ich tylko 6 tysięcy.

Już starczy kłopotów ze spółdzielniami

Analitycy rynku nieruchomości twierdzą, że nowa strategia rządu ma wady i zalety. Jej minus to mniejsza wydajność budownictwa finansowanego z publicznych pieniędzy od inwestycji komercyjnych.

- _ Plusem może być jednak zaspokojenie potrzeb ludzi, których nie stać na kupno mieszkania na rynku komercyjnym. Jeśli do tego rząd zaplanuje sposoby wykupu wynajmowanych mieszkań, to może poważnie wzbogacić rynek _ - wyjaśnia Bartosz Turek z Home Broker. - _ Oby tylko zrobił to z głową. Z przejmowaniem mieszkań spółdzielczych i tak już jest wystarczająco dużo kłopotów _ - dodaje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t100208.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/prezydencki;prezent;na;swieta;znikaja;ulgi;na;paliwo,84,0,742484.html) Prezydencki prezent na święta. Znikają ulgi na paliwo Nie będzie można odliczać VAT od paliwa. Ograniczono też ulgę przy zakupie aut z kratką. Uderzy to w blisko 2 mln przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ma;powstac;wiecej;lokali;socjalnych;i;na;wynajem,191,0,725951.html) Ma powstać więcej lokali socjalnych i na wynajem Rząd przedstawia plan wspierania budownictwa. Obejmuje najbliższe 10 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t45544.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podatek;vat;2011;-;mieszkania;zdrozeja;srednio;od;3;do;5;tys;zl,84,0,652372.html) Podatek VAT 2011 - mieszkania zdrożeją średnio od 3 do 5 tys. zł Na podwyżkę mogą wpłynąć też ceny materiałów i robocizny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t102854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;ostrzega;wyzszy;podatek;vat;2011;uderzy;w;gospodarke,216,0,649688.html) Opozycja ostrzega: Wyższy podatek VAT 2011 uderzy w gospodarkę Rozważane przez rząd podniesienie stawki VAT oznacza podniesienie większości cen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)