Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Święta spędzamy na bogato. To już ostatni raz

0
Podziel się

Kupno choinki i przygotowanie wigilijnych potraw kosztowały nas w tym roku średnio 571 złotych. Kolejne 364 złote wydaliśmy na prezenty.

Święta spędzamy na bogato. To już ostatni raz
(18percentgrey/Dreamstime)
bDzJdnbF

Mijający rok jest rekordowy pod względem świątecznych wydatków Polaków. Na prezenty przeznaczyliśmy średnio 364 złote, a na zakup choinki i przygotowanie wigilijnej kolacji aż 571 złotych - wynika z badań TNS Pentor. Należy jednak powściągnąć optymizm, bo to ostatnie tak dobre święta na wiele lat - ostrzegają ekonomiści.

Widmo recesji nie wystraszyło Polaków, czego najlepszym dowodem są ostatnie dane GUS. Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 12,6 procent w skali roku, kiedy ekonomiści ankietowani przez ISB prognozowali wzrost o 9,9 procent. Dobrą kondycję polskiego handlu potwierdzają też świąteczne prognozy Pentora.

Wydajemy, bo mamy niewieleAż 86 procent Polaków powyżej 15 roku życia zadeklarowało, że obdaruje bliskich prezentami. Średnio kupiliśmy podarunki dla czterech osób, w sumie za 364 złote. To o 20 złotych więcej, niż wydaliśmy w ubiegłym roku i prawie o 80 złotych więcej, niż w roku 2008, kiedy przyszła pierwsza fala kryzysu.

bDzJdnbH

Źródło: Money.pl, na podstawie badania TNS Pentor

Prezenty pod choinkę kosztowały w tym roku ogółem 10,1 mld złotych. Tym samym pobiliśmy kolejny rekord świątecznych wydatków. - _ Jeżeli kogoś stać na prezenty, niech kupuje _ - radzi w rozmowie z Money.pl ekonomista prof. Krzysztof Rybiński. - _ Jeśli jednak zaciągamy w tym celu kredyty, powinniśmy się zastanowić, czy damy radę je spłacić. Wszyscy już chyba widzą, że nadciąga spowolnienie gospodarcze, jeśli nie recesja _.

bDzJdnbN

Źródło: Money.pl na podstawie badania TNS Pentor i danych GUS

-_ Dlaczego Polacy tyle wydają? Bo jeszcze wiele nie mają _- mówi z kolei prof. Marian Noga. - _ Średnia płaca w pięciu podstawowych działach gospodarki rośnie o 4, 5 procent, ceny żywności wyhamowały _. _ Poza tym wystawne święta to element polskiej tradycji. _

Karp ważniejszy niż narty_ _Jak wynika z ankiety Money.pl, Boże Narodzenie spędzamy przede wszystkim w domu, w gronie najbliższych (blisko 85 procent odpowiedzi). Do rodziny, ewentualnie znajomych, wyjeżdża kilkanaście procent internautów, a ci, którzy wigilię spędzają na nartach lub w ciepłych krajach, stanowią zaledwie kilka procent.

Z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor wynika, że na zakup wigilijnych potraw, choinki, itp. wydaliśmy w tym roku średnio 571 złotych. Internauci, którzy wypełnili ankietę Money.pl zadeklarowali wprawdzie mniejsze kwoty, ale praktyka pokazuje, że ostateczne wydatki są wyższe od zakładanych.

bDzJdnbO

Niemal jedna trzecia internautów Money.pl zadeklarowała, że na przygotowania do świąt przeznaczy w tym roku od 200 do 500 złotych. Grupa tych osób urosła w porównaniu z poprzednim rokiem o trzy punkty procentowe. O dwa punkty procentowe większe jest grono internautów gotowych przeznaczyć na święta do 1000 złotych. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadła natomiast liczba najbardziej rozrzutnych osób, które wydają na święta ponad 2000 zł.

Źródło: Ankieta Money.pl

- _ Polacy wolą wydać na prezenty, żywność i napoje, niż spędzić święta za granicą _- mówi prof. Noga. - _ To żadna rozrzutność _. Być może już w przyszłym będziemy musieli jednak zweryfikować swój koszyk zakupów.

bDzJdnbP

-_ Polacy nie odczuwają jeszcze kryzysu, ale już w 2012 roku to się zmieni _ - ostrzega Krzysztof Rybiński. - _ Nastroje konsumentów są coraz gorsze, spada koniunktura w przemyśle, koniec roku w usługach, poza bankowością, jest bardzo słaby. To ostatnie tak dobre święta na wiele lat. _

Czytaj więcej o tegorocznych świętach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t87402.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/indeks;karpia;money;pl;stac;nas;na;mniej,43,0,991019.html) Indeks karpia Money.pl. Stać nas na mniej Za przeciętną pensję kupimy o jedenaście karpi mniej niż rok temu. Na prezenty wydamy aż 10 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t195496.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/artykul/kryzys;strefy;euro;swieta;beda;skromne,84,0,984660.html) Wszyscy tną wydatki, tylko Niemcy szaleją Wszystkie kraje oszczędzają, a Niemczech wydatki wzrosną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t84160.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;we;wloszech;na;wigilie;pizza,248,0,995064.html) Pizza na Wigilię? Wszystko przez recesję To rezultat wyrzeczeń i oszczędności, o które apeluje rząd w związku z kryzysem.

_ _

bDzJdnci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)